PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Philips] philips 30pf9946 καμμένο πάνελ?



kostastnt
22-03-13, 01:50
Γειά σας!

Αυτή η τηλεόραση έπαιζε χρόνια ασταμάτητα και ψόφησε τώρα τελευταία :) Αντικαταστάθηκε με καλύτερη και αυτή ξέμεινε για να ασχοληθώ μαζί της!

Από τα λίγα που έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι φταίει το πάνελ.. Ήχο κανονικά, tuner κατεβάζει και παίζει τα πάντα σωστά απλά έχεις αυτές τις μαυρίλες δεξιά αριστερά και χάνεται η μισή εικόνα..

Επειδή ήταν πιασμένη σε βάση υποψιάζομαι ότι με την πίεση (αν έγινε λάθος εγκατάσταση) τα έπαιξαν οι άκρες.. Ισχύει αυτό ή λάθος σκέψη?

Υπάρχει περίπτωση να φτιάχνεται οικονομικά μπας και καταλήξει σε κανά εξοχικό?

Και κάτι τελευταίο.. Για να βρω τον κωδικό του πάνελ πρέπει να την ανοίξω έτσι?

Ευχαριστώ!

STALKER IX
22-03-13, 11:48
η πλακετα του πανελ εχει προβλημα στην δικια μου περιπτωση ηταν η δεξια ειχε ψυχρες κολλησεις "ηρθε" για κανα δυο μερες και μετα παλι τα ιδια
οποτε την εστειλα για ανακυκλωση...η βλαβη αυτη για μενα ειναι καθαρα λαθος τoυ κατασκευαστη εχει βιδωσει τις πλακετες μονο στις δυο ακρες τις και απο την θερμοκρασια (συστολες-διαστολες) το τυπωμενο ειδικα στις τρυπες παρουσιαζει διακοπη.
πανελ θα βρεις μαλλον αλλα θα συμφερει?????

kostastnt
17-10-13, 15:07
Παίδες τελικά μίλησα και με Άγγλο τεχνικό εξειδικευμένο σε αυτά τα μοντέλα και μου είπε ότι είναι 100% πάνελ.. Επειδή δεν έχω πρόσβαση σε πάνελ σε νορμάλ τιμές αποφάσισα να την δώσω σε συμβολική τιμή μιας και δουλεύει άψογα σαν ραδιόφωνο ή σε περίπτωση που αλλαχτεί το πάνελ!

όποιος ενδιαφέρεται μου λέει!

Ευχαριστώ!