PDA

Επιστροφή στο Forum : [Φορητός Η/Υ] πρόβλημα με οθόνη HP...



jean
13-03-13, 14:30
καλησπέρα,
έχω ένα hp το οποίο δεν έχει εικόνα! ή μάλλον, έχει. ΜΑΥΡΟ....τίποτα άλλο! Με το που ανοίγω τον υπολογιστή, μαυρίζει η οθόνη και τίποτα άλλο! Σε εξωτερική οθόνη λειτουργεί μια χαρά, αλλά στην δικιά του δεν φαίνεται τίποτα!

Σημαντικό: όταν το ανοίγω με κουμπωμένη την ταινία της οθόνης του, δεν ανάβει η εξωτερική,απλά μαυρίζει η δικιά του, όταν έχω συνδεδεμένη μόνο την εξωτερική ανάβει!

Δοκίμασα να αυξομειώσω την φωτεινότητα και αυξομειώνεται, που λογικά σημαίνει οτι το inverter λειτουργεί, δοκίμασα την οθόνη με άλλη πλεξούδα σε ένα άλλο λαπτοπ (με άλλο inverter) και λειτουργεί επίσης, που λογικά σημαίνει οτι δεν έχει πρόβλημα το πανελάκι της οθόνης.

Καμιά γνώμη???
έμειναν η πλεξούδα και το chipακι γραφικών
(το οποίο δυστυχώς είναι onboard!)
καμιά ιδέα για το τί άλλο μπορώ να δοκιμάσω??

*άν όμως είναι το chipάκι, λογικά δεν θα δούλευε ούτε η εξωτερική, σωστά?

Ευχαριστώ! :)

furtune
13-03-13, 18:49
Δοκιμασε μια το εξης. Πρωτου πατησεις το πληκτρο power για να ανοιξεις το lap top ανοιξε τερμα την οθονη μεχρη εκει που παει (χωρις να την σπασεις). Και πατα το κουμπι να ανοιξει. Σε μερικα HP που εχω ανοιξει εχει λειτουργισει.

jean
13-03-13, 18:54
λες για τσακισμένη καλωδιοταινία λογικά.... έιναι λυμένο το λαπτοπ και ελεγμένη η ταινία!

her
13-03-13, 19:08
reflow ?

jean
13-03-13, 19:19
reflow ?
φοβάμαι πως ήρθε η ώρα!!!!:)
Απλά δεν έχω θερμό αέρα, πρέπει να αγκαρέψω έναν φίλο!
Αν και κάποια στιγμή θα ήθελα να το κάνω κι εγώ, αλλα όχι στο λαπτοπ μου!!!xaxaxa!
μιας που αναφέρθηκε, υπάρχει κανένας μπούσουλας πουθενά που να εξηγεί πως και τι, βήμα βήμα????

Ευχαριστώ!

Τρελος Επιστημονας...
14-03-13, 09:47
Αφού σε εξωτερική οθόνη λειτουργεί κανονικά, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα βλάβης στην κάρτα γραφικών. Λογικά κάπου αλλού πρέπει να είναι το πρόβλημα.

jean
14-03-13, 17:26
δε μένουν και πολλά! το inverter είναι και η καλωδιοταινία!

Ξέρει κανένας πώς μπορώ να τα δοκιμάσω?
*Το to inverter πέρασε το τεστ αυξομείωσης φωτεινότητας με άριστα! Τίποτα άλλο? (ενδεχομένως μα υπολειτουργεί!!)
*η καλωδιοταινία φαντάζομαι με το μπιπερ του πολυμέτρου απλά άν ξέρει κάποιος να μου πεί αν κάποια επαφή βραχυκυκλώνει με κάποια άλλη επειδή πρέπει!

Ευχαριστώ!

Τρελος Επιστημονας...
14-03-13, 19:09
Όταν λες ότι λειτουργεί κανονικά το λαπτοπ σε εξωτερική οθόνη εννοείς ότι απλά boot-άρει και εμφανίζονται τα στοιχεία??? Ή ότι φορτώνει κανονικά το λειτουργικό και μπορεί να κάνει διάφορα τεστ στην κάρτα γραφικών (gpu stress) με επιτυχία??

Παλαιότερα είχα ένα acer με πρόβλημα στη μητρική. Στην δικιά του οθόνη δεν έβγαζε κάτι. Σε εξωτερικό μόνιτορ προσπαθούσε αλλά (τελικά) ΔΕΝ έμπαινε στα windows. Με ubuntu φόρτωνε το λειτουργικό αλλά δεν ανέβαζε αναλύσεις. Κλασσική περίπτωση βλάβης δηλαδή....

jean
14-03-13, 19:51
Σε εξωτερική οθόνη μπαίνει κανονικά στα windows,
του φόρτωσα και ubuntu και τα ίδια... gpu test δε σκέφτηκα να τρέξω,
θα το κάνω τώρα όμως! :)

έχεις τίποτα κατα νού να μη ψάχνω???

STALKER IX
14-03-13, 20:06
Βγαλε την φυσα απο την μητρικη βγαλε την φυσα απο το ινβερτερ βγαλε την οθονη απο το λαπτοπ και γυρνα την αναποδα και βρες την αρχη
της ταινιας που ειναι τυλιγμενη η πλεξουδα και σιγα σιγα με υπομονη αφαιρεσε την αν οχι ολη τουλαχιστον μεχρι το μεσον περιπου της οθονης..

(οταν τελειωσεις πριν την δοκιμη κοιτα μηπως εχεις στραβωσει καποιος ακροδεκτης στη φυσα τις μητρικης γιατι δεν ξερω ποσες φορες την εχεις
βαλει βγαλει)

Τρελος Επιστημονας...
14-03-13, 21:03
Σ

έχεις τίποτα κατα νού να μη ψάχνω???

Βασικά μ'αυτά τα τεστ βλέπεις αν φταίει η κάρτα γραφικών/μητρική. Κι από αυτά που λες, μάλλον το πρόβλημα ΔΕΝ είναι εκεί.

Μήπως (λέω μήπως...) έχει καμιά παράξενη ρύθμιση στο bios? (λέω τώρα...)

Ποιό μοντέλο είναι? Κι αυτό το πρόβλημα στο έκανε έτσι ξαφνικά?

jean
14-03-13, 21:29
μπά! ούτε η καλωδιοταινία, έφαγα 1 ώρα, αλλα είμαι σίγουρος οτι είναι σε τέλεια κατάσταση! :)

Απόγνωση!

jean
14-03-13, 21:35
Bios???? κάτσε να το δώ!
pavilion dv7 1020ev
ναι!
εκεί στα καλά καθούμενα, εκεί που έβλεπα ΜΠΡΑΦ στο youtube, έσβησε η οθόνη!
και απο τότε, όταν ανοίγει, απλά ανοίγει μαύρη! Γιαυτό φοβάμαι οτι είναι GPU!!

Τρελος Επιστημονας...
14-03-13, 23:07
Αν έσβησε έτσι ξαφνικά, δύσκολα να είναι από bios (που ούτως ή άλλως θα ήταν σχετικά ζόρικο να ήταν από κει).

Αφού η οθόνη λειτουργεί σε άλλο λαπτοπ, μάλλον το inverter θα είναι.

Ο συνδυασμός κουμπιών FN και F4 προφανώς δεν κάνει κάτι το διαφορετικό ε?

Τρελος Επιστημονας...
14-03-13, 23:31
Αναφέρω κάτι που διάβασα... Ποιός ξέρει....είναι μια θεωρία...


"Look at the LCD screen very closely and check if you can see a faint image on the screen. It's possible that the LCD lid close switch stuck in the "closed" position and the back-light stays off even when you open the LCD screen or turn on the laptop. The switch turns off the back-light when you close the LCD display to save the laptop battery power."

dan
15-03-13, 02:13
Από τα μηνύματα που διάβασα, πιστεύω πως 99% το πρόβλημα είναι στον οπίσθιο φωτισμό (λάμπα ή ινβερτερ)
Μπορείς να το καταλάβεις αυτό με ένα φακό, να προσπαθήσεις να δεις αν υπάρχει εικόνα στην οθόνη του λαπτοπ. Αν υπάρχει σκοτεινή εικόνα έχεις πρόβλημα οπίσθιου φωτισμού.
Όταν έχεις την οθόνη του λάπτοπ συνδεμένη λες ότι δεν δείχνει η εξωτερική. Λογικό αυτό, γιατί το λαπτοπ δεν είναι ρυθμισμένο να δείχνει σε 2 οθόνες.
Μπορείς να δοκιμάσεις το συνδυασμό πλήκτρων fn + F6 που κάνει την εναλλαγή των οθονών.
Από τη στιγμή που με την εξωτερική οθόνη φορτώνουν τα windows μπορείς να τρέξεις ένα statibility τεστ για τα γραφικά. Θα σου δείξει αν υπάρχει πρόβλημα στη gpu.
Λες ότι το ινβερτερ πέρασε το τεστ φωτεινότητας όταν την αυξομείωσες. Που το είδες αυτό; στην εξωτερική οθόνη; Το ινβερτερ δεν έχει καμιά σχέση με την εξωτερική οθόνη.
Δοκίμασε αυτά που λέω και πες μας τα αποτελέσματα.

jean
15-03-13, 02:15
Αφού η οθόνη λειτουργεί σε άλλο λαπτοπ, μάλλον το inverter θα είναι.

Αυτό δεν ξέρω πώς μπορώ να το ελέγξω! Το μόνο που ξέρω είναι οτι ανάβουν οι λάμπες, και οτι με fn F5-F6 ανεβοκατεβαίνει η φωτεινότητα Απο αυτό συμπεραίνω οτι το inverter δουλεύει, εκτώς και αν υπολειτουργεί!! Έχω 3 αλλά δυστυχώς κανένα που να ταιριάζει! Άν ξέρει κανένας πώς μπορώ να προσαρμόσω κανένα απο αυτά που έχω, στην πλεξούδα, θα με βοηθούσε! το πιν της λάμπας ταιριάζει σε όλα, απο την άλλη έχουν διαφορετικό! :)


Ο συνδυασμός κουμπιών FN και F4 προφανώς δεν κάνει κάτι το διαφορετικό ε?
Καμία αντίδραση! :(



"Look at the LCD screen very closely and check .......................save the laptop battery power."

το κοίταξα... τίποτα!!!!

dan
15-03-13, 02:25
όταν λες ότι ανάβουν οι λάμπες τι εννοείς ακριβός; Διάβασε και το μήνυμα 16

jean
15-03-13, 02:54
Μπορείς να το καταλάβεις αυτό με ένα φακό, να προσπαθήσεις να δεις αν υπάρχει εικόνα στην οθόνη του λαπτοπ. Αν υπάρχει σκοτεινή εικόνα έχεις πρόβλημα οπίσθιου φωτισμού.
μα οι λάμπες ανάβουν, απλά δεν υπάρχει εικόνα! Δηλαδή φαίνεται μια μαύρη οθόνη, αναμμένη!!!
κάπως έτσι! (http://www.tftcentral.co.uk/images/benq_fp241w/black_screen.jpg)
έφεξα με φακό, αλλά τίποτα, (λογικά όμως κατάλαβες οτι δεν άνοιγε καν, ή λάθος κατάλαβα εγώ)

Όταν έχεις την οθόνη του λάπτοπ συνδεδεμένη λες ότι δεν δείχνει η εξωτερική. Λογικό αυτό, γιατί το λαπτοπ δεν είναι ρυθμισμένο να δείχνει σε 2 οθόνες.
Μπορείς να δοκιμάσεις το συνδυασμό πλήκτρων fn + F6 που κάνει την εναλλαγή των οθονών.
το δοκίμασα... τίποτα!

Λες ότι το ινβερτερ πέρασε το τεστ φωτεινότητας όταν την αυξομείωσες. Που το είδες αυτό; στην εξωτερική οθόνη; Το ινβερτερ δεν έχει καμιά σχέση με την εξωτερική οθόνη.
όχι... στην οθόνη του λαπτοπ, αυτό το μαυρο, με F7-F8 αυξομειώνεται!

dan
15-03-13, 02:59
Μπορείς να το καταλάβεις αυτό με ένα φακό, να προσπαθήσεις να δεις αν υπάρχει εικόνα στην οθόνη του λαπτοπ. Αν υπάρχει σκοτεινή εικόνα έχεις πρόβλημα οπίσθιου φωτισμού.
μα οι λάμπες ανάβουν, απλά δεν υπάρχει εικόνα! Δηλαδή φαίνεται μια μαύρη οθόνη, αναμμένη!!!
κάπως έτσι! (http://www.tftcentral.co.uk/images/benq_fp241w/black_screen.jpg)
έφεξα με φακό, αλλά τίποτα, (λογικά όμως κατάλαβες οτι δεν άνοιγε καν, ή λάθος κατάλαβα εγώ)

Όταν έχεις την οθόνη του λάπτοπ συνδεδεμένη λες ότι δεν δείχνει η εξωτερική. Λογικό αυτό, γιατί το λαπτοπ δεν είναι ρυθμισμένο να δείχνει σε 2 οθόνες.
Μπορείς να δοκιμάσεις το συνδυασμό πλήκτρων fn + F6 που κάνει την εναλλαγή των οθονών.
το δοκίμασα... τίποτα!

Λες ότι το ινβερτερ πέρασε το τεστ φωτεινότητας όταν την αυξομείωσες. Που το είδες αυτό; στην εξωτερική οθόνη; Το ινβερτερ δεν έχει καμιά σχέση με την εξωτερική οθόνη.
όχι... στην οθόνη του λαπτοπ, αυτό το μαυρο, με F7-F8 αυξομειώνεται!


οκ δεν έχεις πρόβλημα με το φωτισμό.
Κάνε ένα stability test την gpu με εξωτερική οθόνη, για να την αποκλείσουμε.
Μετά πάμε σε καλωδιοταινία και πάνελ.

jean
15-03-13, 03:00
μόλις έτρεξα το FurMark και μου λέει οτι δεν εντόπιζει γραφικά 3D και οτι βρίσκει προβλήματα στα 2D....
Στην διαχείριση συσκευών, μου βγάζει την κάρτα με θαυμαστικό!
Είναι ίσως λογικά αυτά γιατί, θυμίζω οτι δε μπορώ να ανοίξω τον υπολογιστή με την δικιά του οθόνη κουμπωμένη γιατί δεν κάνει εναλλαγή στην εξωτερική! Οπότε το τεστ έγινε μόνο με την εξωτερική!

χχμμμμ...... για να δοκιμάσω με TeamViewer και την οθόνη κουμπωμένη τώρα που το σκέφτηκα!!!

jean
15-03-13, 03:01
Κάνε ένα stability test την gpu με εξωτερική οθόνη, για να την αποκλείσουμε.
Μετά πάμε σε καλωδιοταινία και πάνελ.

έχεις κατα νού κάποιο καλύτερο πρόγραμμα απο το FurMark που έτρεξα?


Ευχαριστώ!

dan
15-03-13, 03:08
Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα αλλά μπορείς να δοκιμάσεις GPU_Caps_Viewer και ATITool
Αλλά από τη στιγμή, που στις συσκευές του συστήματος σου βγαίνει με θαυμαστικό, μάλλον μιλάμε για πρόβλημα στην gpu.
Φαντάζομαι πως επανεγκατέστησες τους drivers.

dan
15-03-13, 03:10
Τι gpu έχει;

jean
15-03-13, 03:18
μόλις επανεγκατέστησα τα driver.....τα ίδια! Μπήκα και απο TeamViewer με κουμπωμένη μόνο την δικιά του οθόνη, και βλέπω πάλι το θαυμαστικό! (ήλπιζα να το βγάζει επειδή δεν έβρισκε την οθόνη του!Χαζό, τώρα που το ξανασκέφτομαι!)
έχω την

nvidia geforce 9600 gt

jean
15-03-13, 03:20
να ετοιμάζομαι για reballing????

dan
15-03-13, 08:29
να ετοιμάζομαι για reballing????
Καλημέρα
Πιστεύω πως ναι. Από ότι φαίνεται, μιλάμε για πρόβλημα στη gpu.
Περίμενε μόνο και καμιά άλλη γνώμη, από κάποιον που να γνωρίζει περισσότερα.

makocer
15-03-13, 11:04
εαν δεν εχεις εικονα εξ αρχης (δλδ δεν βλεπεις τα αρχικα λευκα γραμματα του bios) τοτε δεν εχει καμια σχεση με λογισμικο (os,drivers, etc)
σε 2 περιπτωσεις μου εχει τυχει η οθονη του λαπτοπ να μην εχει εικονα αλλα η εξ/κη να εχει (2χ HP dv6)
το προβλημα τους ηταν στην gpu ,τους εκανα r e f l o w κι ευτυχως ακομα δουλευουν (πανω απο χρονο) -αν μπορεις να κανεις reballing σ ω σ τ α ,τοτε προτεινεται...
και στα 2 παντως η βρωμα τοση που με δυσκολια γυριζε και το φανακι....ειδικα στο ενα το θυμαμαι ακομα, ειχε μια καφε-σκατι σκονη/τσιχλα και βρωμαγε τσιγαριλα...
εξωτερικα παντως ηταν αψογο μιας και το καθαριζε συχνα οπως μου ειπε ...

jean
15-03-13, 12:17
Καλημέρα...

Έκανα το λάθος και τον εμπιστεύτηκα στον αδερφό μου, του έδωσα όλες τις αυστηρές οδηγίες, αλλά ξέχασα να του πω, ίσως το βασικότερο, ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ... ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΕΙ! ε, μετά απο 3 χρόνια... πόσο να αντέξει ο καημένος!

anyway, δεν έχω κάνει ούτε reflow ποτέ ούτε reballing. τα δίνω σε έναν φίλο :)
άν ξέρει κάποιος, για reflow, όντος είναι τόσο εύκολο όσο βλέπω στο youtube?

Η διαδικασία είναι, καλύπτεις με χοντρό αλουμίνιο τα πέριξ του chip που θες να ζεστάνεις και απο απόσταση 15 περίπου εκατοστών, κρατάς το πιστόλι θερμού αέρα στους 100 βαθμούς C για περίπου 115-20 δευτερόλεπτα!
* Σε κάποιο site διάβασα οτι καλό είναι να βάλεις και σολντερίνη στις επαφές γύρο γυρο... Σίγουρα μιλούσε για reflow αλλα δέ κατάλαβα πού να μπει η σολντερίνη!

Αυτά! :)

makocer
15-03-13, 12:48
αυτα ειναι ...υπερμπακαλικη! ...καλο ειναι να προχωρησεις σε ..σουπερμαρκετ
θες θερμομετρο (καποιο πολυμετρο με k type πχ) ,flux gel οπως το kingbo ,αλουμινοφυλλο ,kapton tape, κατι για προθερμανση κλπ.
αν εχεις 2 θερμομετρα πχ ή και υγρο flux ,κανα προθερμαντηρα της ayuyoe(oaoyoea #$&^#@) θα εισαι ακομα καλυτερα στην μετριοτητα!!
ειναι και λιγο λαχειο -ειδικα για ορισμενα λαπτοπ με εγγενη προβληματα που ακομα και το reballing ΔΕΝ τα βοηθαει...

**επισης > δεν αρκουν 100 βαθμοι για 115''
αν χρησιμοποιησεις flux θες πιο ακριβη διαδικασια πχ προθερμανση στους 160 και ψησιμο στους 240 για χ' χρονο
αλλιως η κολληση δεν προκειται να ρευστοποιηθει (ή/και να ουδετεροποιηθει το no clen flux)

jean
15-03-13, 16:12
to fluxgel πού το βάζω?απο πάνω?
τι λόγος υπάρχει!
αυτό δε καταλαβαίνω...
....και κάτι ακόμα, την kapton tape???
για πού είναι!???

Ευχαριστώ !:)

makocer
15-03-13, 20:47
Γιαννη ,ελπιζω να μην παρεξηγηθεις αλλα δεν συνεχιζω την βοηθεια...βαριεμαι αφορητα να γραψω ενα απιθανο κατεβατο να σου εξηγω θεματα ,που για τα οποια κι εγω ακομα απευθυνομαι στους ''σοφους'' του φορουμ εδω ή στο hlektronika.....
επιγραμματικα:
kapton tape = ταινια πυραντοχη (μεχρι 400 νομιζω) και την θελουμε για μασκαρισμα (οποτε τωρα ρωτας τι ειναι το μασκαρισμα)
flux gel =ενα πραμα σαν την σολντερινη αλλα πιο ''αγνη'' και καταλληλη για ευαισθητα εξαρτηματα -εφαρμοζεται στα πινακια που θα γινει το reflow για να βοηθησει στο λιωσιμο της lead free κολησης (αποριες....?)

εγω παντως θα περιμενα να με ρωτησεις για τους ΧΡΟΝΟΥΣ κι οχι γι αυτα....
σου προτεινω να διαβασεις και τα 2 φορουμ στα οποια υπαρχουν οι απαντησεις για ολες σου τις αποριες (σοβαρα!)

jean
15-03-13, 20:59
χαχαχα!!! Δε παρεξηγούμαι! είμαι προγραμματιστής και καταλαβαίνω οτι κάποια πράγματα δεν μπορούν να έχουν απλή απάντηση, το βιώνω κι εγώ πολλές φορές όταν με ρωτάνε διάφορα...είναι η φάση που λες, που να σου εξηγώ τωρα.... χαχαχαχα!!!!

τέλος πάντων, φαίνεται απλό και σχετικά εύκολο, αλλα ούτως η άλλος όσο και να μου τα εξηγούσες, μάλλον θα αγκάρευα πάλι τον φίλο μου!!!
Ας μη πειραματιστώ στο laptop μου!:)

θα διαβάσω τα ποστ πάντως γιατί κάποια στιγμή, πρέπει να το μάθω και αυτό!

:)

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας, θα ενημερώσω μόλις αποπερατωθεί το έργο!!!!