PDA

Επιστροφή στο Forum : [Neff] Αλλαγή ακροδέκτη αντίστασης



dal_kos
10-03-13, 19:58
Καλησπέρα,
Έχω μια κουζίνα που έχει χαλάσει η αντίσταση του αερόθερμου. Πήρα την καινούρια, αλλά δεν έχει υποδοχή για να συνδεθεί ο ακροδέκτης γείωσης, ενώ η επίσημη οδηγία της εταιρίας είναι απλά να πιαστεί κάπου το καλώδιο της γείωσης ώστε να μην κάνει βραχυκύκλωμα με ό,τι βρίσκεται γύρω του.

Επειδή θα προτιμούσα να την δέσω κάπου σίγουρα την γείωση σκέφτηκα να αλλάξω τον ακροδέκτη και από συρταρωτό, να βάλω ακροδέκτη για βίδα, ώστε να πιάσω τη γείωση στη μια από τις δύο βίδες στήριξης της αντίστασης. Έχω πένσα για ακροδέκτες γυμνούς και πήρα μερικούς που ταιριάζουν από ένα ηλεκτρονικάδικο, ορειχάλκινους.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους τεχνικούς του φόρουμ, αν αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι σωστό και επίσης αν οι ακροδέκτες αυτοί θα κάνουν ή πρέπει να πάρω ειδικούς από κάποιο ανταλλακτικάδικο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

vasilimertzani
10-03-13, 20:20
Καλησπέρα,
Έχω μια κουζίνα που έχει χαλάσει η αντίσταση του αερόθερμου. Πήρα την καινούρια, αλλά δεν έχει υποδοχή για να συνδεθεί ο ακροδέκτης γείωσης, ενώ η επίσημη οδηγία της εταιρίας είναι απλά να πιαστεί κάπου το καλώδιο της γείωσης ώστε να μην κάνει βραχυκύκλωμα με ό,τι βρίσκεται γύρω του.

Επειδή θα προτιμούσα να την δέσω κάπου σίγουρα την γείωση σκέφτηκα να αλλάξω τον ακροδέκτη και από συρταρωτό, να βάλω ακροδέκτη για βίδα, ώστε να πιάσω τη γείωση στη μια από τις δύο βίδες στήριξης της αντίστασης. Έχω πένσα για ακροδέκτες γυμνούς και πήρα μερικούς που ταιριάζουν από ένα ηλεκτρονικάδικο, ορειχάλκινους.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους τεχνικούς του φόρουμ, αν αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι σωστό και επίσης αν οι ακροδέκτες αυτοί θα κάνουν ή πρέπει να πάρω ειδικούς από κάποιο ανταλλακτικάδικο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Aν βιδωνει η αντισταση σε μεταλικο σημειο δεν ειναι αναγκαια η γειωση.Αν παλι την θες για θεμα ψυχολογικο,δεν εχεις προβλημα.

dal_kos
10-03-13, 21:00
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Η αντίσταση βιδώνεται πάνω στο σασί οπότε σίγουρα δεν έχει θέμα. Απλά από το να έχω ένα καλώδιο στο πίσω μέρος της κουζίνας να "κόβει βόλτες" σκέφτομαι πως θα ναι καλύτερα να το στερεώσω έτσι, γι αυτό και ρωτάω αν είναι ενδεδειγμένος τρόπος ή όχι.

Κυριακίδης
10-03-13, 23:25
στις βίδες που θα βιδώσεις την αντίσταση για στερέωση βάλε κλιπσάκι με στρόγγυλη υποδοχή και πιάσε την γείωση εκεί πάνω σε μια από τις 2 βίδες στερέωσης.