PDA

Επιστροφή στο Forum : [Φορητός Η/Υ] Πρόβλημα Με Netbook Toshiba Nb200



George3
01-03-13, 16:16
Καλημέρα και καλό μηνά σε όλους.
Έχω ένα προβληματάκι με το Netbook Toshiba Nb200.
Ξαφνικά πριν από μια εβδομάδα έπαψε να λειτουργεί.:saad:

Όταν πατάω το power ξεκινάει ο υπολογιστής και μένει στην οθόνη του bios δείχνοντας μου το σήμα της Toshiba!
Αν το αφήσω 2 μέρες χωρίς ρεύμα και μπαταρία τότε λειτουργεί μέχρι να το ξανακλείσω!:blush:
Το πρόβλημα του είναι μάλλον στην μητρική διότι έχω αφαιρέσει τα πάντα από επάνω, έβαλα μνήμη καινούργια αλλά αυτό επιμένει!

Μήπως κάποιος έχει συναντήσει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα?

Σας ευχαριστω!

opanos
01-03-13, 22:49
Καλησπέρα, μόλις το κάνεις να δουλέψει με τον τρόπο που λες, μπες στο site της toshiba και κάνε update το bios. Επίσης βγάλε το hibernate από το bios.

stafidas
01-03-13, 23:12
Πας για BIOS upgrade...

Βρες το τελευταίο BIOS version (ίσως να είναι το 2.1) και κατέβασε το. Βεβαιώσου όμως ότι έχεις το σωστό βάσει του part number (διάβασε τι λέει στο site της toshiba). Όταν το καταφέρεις να μπουτάρει μια φορά με το κολπάκι που λες, τότε να το συνδέσεις στο ρεύμα και αστο να φορτίσει πάνω από 50% την μπαταρία. Μετά (να το έχεις συνδεδεμένο στο ρεύμα) προχώρα στο BIOS update.

Διάβασε προσεκτικά την διαδικασία για το BIOS upgrade και κάνε τα βήματα ακριβώς όπως πρέπει. Έχε υπόψιν σου ότι κατά το BIOS upgrade το laptop ίσως μπουτάρει αρκετές φορές και ίσως κάποιες στιγμές "κολήσει" για αρκετή ώρα (ίσως και ολόκληρη ώρα). Να έχεις διαβάσει τη διαδικασία και να κάνεις τα βήματα σωστά και προσεκτικά.

Λογικά αυτό θα σου λύσει το πρόβλημα.

George3
04-03-13, 10:26
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Αυτές τις λύσης τις έχω βρει στο internet(μάλιστα στις αρχές προσπάθησα να flashαρω το biosαλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι για το συγκεκριμένο μοντέλο) απλά θεωρώ περίεργο τόσα χρόνια να λειτουργεί και ξαφνικά να αρχίσει τα προβλήματα και σκεφτόμουν μήπως υπάρχει τρόπος με επιδιόρθωση hardware να έκανα την δουλειά μου.

stafidas
04-03-13, 17:14
θεωρώ περίεργο τόσα χρόνια να λειτουργεί και ξαφνικά να αρχίσει τα προβλήματα
Μην σου φαίνεται περίεργο. Συμβαίνει πιο συχνά από όσο φαντάζεσαι...


σκεφτόμουν μήπως υπάρχει τρόπος με επιδιόρθωση hardware να έκανα την δουλειά μου.
εναλλακτικά πας για αλλαγή του motherboard. Μη σε πάρω και στο λαιμό μου αλλά δεν νομίζω να έχεις άλλη λύση...

jean
13-03-13, 15:09
Σε πρώτη φάση, βρές απο κάποιο άλλο λαπτοπ μια μνήμη και αντικατέστησε την προσωρινά να δείς μήπως φταίει αυτό. Σπάνιο αλλα μπορεί να συμβεί!
Άν δεν, βγάλε τον σκληρό και εγκατέστησε σε ένα flashάκι μία διανομή linux και βαλτο να bootάρει απο usb hdd. Άν ανοίξει σημαίνει οτι το πρόβλημα το έχει ο δίσκος! (συνηθισμένο)
Αν ούτε αυτό, δες αν έχεις πρόσβαση στην μπαταρία της μητρικής, βγάλε την και κάνε τις δοκιμές ξανά, όλα αυτά καλύετρα με το ρεύμα, και την μπαταρία εκτός! Άν δεν παίξει και πάλι.... άσε να το σκεφτώ λίγο!:)
Μπορεί να τα έφτυσε η mobo, αλλά ας δοκιμάσουμε τα πάντα πρώτα και μετά καταλήγουμε εκεί!

*απο θερμοκρασίες πώς ήταν? ανέβαζε πολύ?
για πές και το μοντέλο του ασθενή!??

her
13-03-13, 19:14
BIOS upgrade

εχω φαει παααρα πολες ωρες με αυτο το λαπτοπ, για να καταφερω να φορτωσει windows. μετα BIOS upgrade και ολλα οκ

George3
28-03-13, 13:55
Μετά από αρκετό καιρό με αποτυχημένες προσπάθειες εκκίνησης του υπολογιστή είπα «αφού δεν δουλεύει τι περισσότερο να πάθει άντε να το βάλω στην κατάψυξη» όπως είχα διαβάσει σε κάποια site στο internet. Έβγαλα σκληρό μπαταρία και μνήμη και το έβαλα. Μετά από 30 λεπτά ψύξης το έβγαλα του τοποθέτησα τα σχετικά (σκληρό και μνήμη) και το μηχάνημα όντως ξεκίνησε! Bios upgrade και μέχρι τώρα δουλεύει άψογα!!!:001_smile:
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.

νεκταριοος
28-03-13, 21:16
Ηθελε το ψηγειο του .(προφανως ψηχρη κοληση )ας απαντησουν οι ποιο εμπηροι.