PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδικός χάρτης επισκευής τροφοδοτικου laptop ή πακ:Επισκευή κομμένου καλωδίου/βύσματος



hurt30
25-02-13, 11:20
Σε συνέχεια του: http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=65266&p=540297&posted=1#post540297

Στο παρόν θα σας δείξω πως επισκευάζω κομμένα καλώδια από τροφοδοτικά.
Έχει σιχαθεί η ψυχή μου να βλέπω σαβουροδουλειές από διάφορους ηλίθιους που υποτίθεται ότι επισκευάζουν καλώδια τροφοδοτικών με ψυχρές κολλήσεις και ηλεκτρολογική ταινία από πάνω για να δέσει το κοκορέτσι. Η ταινία με τον καιρό μαλακώνει, η κόλληση σπάει και το βραχυκύκλωμα έρχεται; Τι και τι έγινε είπατε; Ας χαλάσει να το πάει πάλι ο πελάτης να ζήσει και ο ηλεκτρολόγος/ηλεκτρονικός; Ας πούμε ότι είναι αποδεκτό, αλλά ξέρετε αν θα προλάβει ο πελάτης πριν του καεί το σπίτι; Σιγά μην καεί; Έτσι είναι αν έτσι πιστεύετε. Όμως τώρα ξέρετε, δεν έχετε δικαιολογία.

Τέλος οι μονωτικές. Τέλος τα θερμοσυστελόμενα. Τέλος οι σιλικόνες. οι κόμποι στα καλώδια. Τέλος όλες αυτές οι παπαριές!

Προσοχή: Η παρακάτω περιγραφή εμπεριέχει τεχνικές που απαιτούν ιδιαίτερη προσοχή, μέσα και τεχνικές αυτοπροστασίας. Παρακαλώ να έχετε υπόψη σας τα εξής:


Οι κοφτερές λεπίδες μπορούν να δημιουργήσουν σοβαρά τραύματα ή και θάνατο.
Αντικείμενα θα χρησιμοποιηθούν για χρήσεις για τις οποίες δεν έχουν προδιαγραφεί από τον κατασκευαστή τους.
Πάντα να είστε σε εγρήγορση του τι κάνετε. Όχι χέρια στην διαδρομή λεπίδων. Όχι μεγάλες διαδρομές λεπίδων. Δεν χρησιμοποιούμε ποτέ κρόυσεις πάνω σε λεπίδες (όχι πια αυτή την μαλακία να βαράτε με σφυρί την λεπίδα του κοπιδιού.)
Χρήση μέτρων προστασίας όπως : επιφάνεια κοπής, γυαλιά προστασίας ματιών, συρμάτινα γάντια. Ότι νομίζετε πως πρέπει να χρησιμοποιηθεί για την ασφάλειά σας.
Ησυχία και προσοχή.

Μια ωραία πρωία έρχεται η σύζυγος και σας λέει το psp δεν φορτίζει τι κάνουμε; Σαν καλός σύζυγος την στέλνετε να παίζει στο νιντεντο και πέρνετε το πολύμετρο. Τι λέει; Ωχ πριν ακόμα το μετρήσετε βλέπετε ότι το καλώδιο στην άκρη στον φορτιστή είναι μαλακό σαν να μην έχει καλώδιο μέσα . Ωχ κομμένο καλώδιο. Τι κάνουμε τώρα; Εύκολο είναι: Ανοίγουμε το τροφοδοτικό όπως εδώ: http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=65266&p=540297&posted=1#post540297

Κόβουμε τα καλώδια από την πλακέτα και έχουμε:
35628
Αυτό είναι το λαστιχάκι διέλευσης (ή strain relief) του καλωδίου. Αυτό το λαστιχάκι δημιουργείται στο εργοστάσιο όταν εγχέεται το υλικό του ελαστικού μέσα σε δύο μήτρες. Όσο κρυώνει το πλαστικό σφίγγονται οι δύο μήτρες και το λάστιχο κολλάει στον μανδύα του καλωδίου. Για να βγάλουμε το κομμένο μέρος του καλωδίου δουλεύουμε την επιφάνεια επαφής μανδύα και λάστιχου με ένα πολύ ψιλό κατσαβίδι όπως φαίνεται παρακάτω. Η λογική είναι ότι με το κατσαβίδι ξεχωρίζουμε τον μανδύα από το λάστιχο. Δεν είναι δύσκολο αλλά θα πάρει λίγη ώρα.
35629
Όταν είμαστε σίγουροι ότι το έχουμε περάσει γύρω γύρω πάνω κάτω αριστερά δεξιά βρίσκουμε ένα μυτοτσίμπιδο που οι ακμές του να μην έχουν γραμμές (ναι είναι σημαντικό αυτό) και ετοιμάζουμε ένα ποτήρι πολύ πολύ ζεστό νερό (αχνιστό ή και μέσα σε μπρικι που βράζει μην σας πω). Δεν το αφήνουμε πολύ 10 δευτερόλεπτα στα μικρά 20 στα μεγάλα περίπου). Παίρνουμε το μιτοτσίμπιδο και τραβάμε το καλώδιο από την πλευρά που το λάστιχο είναι ολόκληρο (όχι από εκεί που έχει τα κενά).Στην αρχή θα αντισταθεί αλλά αμέσως θα πρέπει να γλιστρήσει όλο μαζί μέσα από το λάστιχο
35630
Το μυτοτσίμπιδο δεν πρέπει να έχει γραμμές γιατί θα τραυματίσει αμέσως τον μανδύα και μπορεί να μην κάνετε δουλειά. Αν το καλώδιο δεν γλιστρήσει τότε σταματάμε το τράβηγμα πριν κοπεί και ξαναδοκιμάζουμε την διαδικασία αποχωρισμού μανδύα – λάστιχου όπως πιο πάνω.
Στο τέλος θα πρέπει να έχουμε κάτι τέτοιο:
35631
Όποιου το καλώδιο γλιστράει στο λαστιχάκι. Αν κοπεί το καλώδιο δεν μας πειράζει και αυτό το αντιμετωπίζουμε.

hurt30
25-02-13, 11:36
Αν κοπεί το καλώδιο δεν μας πειράζει και αυτό το αντιμετωπίζουμε. Αν κοπεί θα έχουμε κάτι τέτοιο:
35632
Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κόψουμε το λάστιχο κάπως έτσι:
35633
Προσοχή όσο κόβουμε στο πλάι το λάστιχο δεν το κρατάμε με τα χέρια μας εκτός και αν φοράμε μεταλλικό γάντι. Αν γυρίσει στο πλάι κατά λάθος το κοπίδι τότε θα μας τραυματίσει σοβαρά!

Ανοίγουμε το λαστιχάκι στο πλάι με ένα λεπτό κατσαβίδι:
35634
Βγάζουμε το καλώδιο από μέσα. Δεν χρησιμοποιούμε κανένα εργαλείο να το κόψουμε και το βγάζουμε με όλο τον μανδύα.
3563535636
Κόβουμε το προβληματικό κομμάτι του καλωδίου και το περνάμε πάλι μέσα.
35637

Στο τέλος ρίχνουμε κόλα στιγμής κατά μήκος της αρχικής τομής και το κλείνουμε με ένα σφικτήρα για 10 λεπτά. Στο τέλος θαυμάζουμε τι κάναμε. Στο τέλος έχουμε ακέραιο το λαστιχάκι διέλευσης με την αρχική ελαστικότητα και άριστη συγκράτηση του καλωδίου.

hurt30
25-02-13, 11:39
Tο αρχικό βύσμα. Το παρόν δεν είχε πρόβλημα αλλά το έκοψα για να είναι ολοκληρωμένη η παρουσίαση
35638
Κόβουμε το βύσμα από την εξωτερική πλευρά γύρω γύρω.

3563935640

Αρχίζουμε να «ξεφλουδίζουμε» το λάστιχο από το βύσμα


3564135642
Προσοχή στο γεγονός πως όταν δημιουργείτε το βύσμα στο εργοστάσιο ο μανδύας του καλωδίου έχει αφαιρεθεί 10-15 χιλιοστά από το τέλος του και οι κλώνοι είναι ξεχωρισμένοι μέσα στο λάστιχο. Για να βγει το παλιό καλώδιο πρέπει να κοπεί στην άκρη στο βύσμα να κοπεί εγκάρσια το λάστιχο και να τραβηχτεί προς τα έξω:

35643

hurt30
25-02-13, 12:03
Στο τέλος τα τρία μέρη έχουν ως εξής:
35644

Πρώτα κολλάμε το βύσμα. Προσοχή στην πολικότητα. Επίσης στην δική μας επισκευή για λόγους ασφαλείας επειδή δεν μπορούμε να εγχύσουμε νέο λάστιχο αφήνουμε τον μανδύα των καλωδίων μέχρι την άκρη. Προσοχή επίσης στο ότι το βύσμα λιώνει πολύ γρήγορα με την θερμοκρασία. Η κόλληση σας θα πρέπει να γίνει πολύ γρήγορα.

35645
Περνάμε το βύσμα μέσα στο λάστιχο και βλέπουμε ότι δεν μπορεί να κλείσει. Αυτό γίνεται για τους εξής λόγους:


Αποκλείεται να πετύχουμε ακριβώς την ίδια διαδρομή εσωτερικά
Στην αρχική κατασκευή τα καλώδια δεν έχουν τον μανδύα τους.
Το λάστιχο από την κοπή και το «ξεφλούδισμα» έχει απελευθερώσει μηχανικές τάσεις.


35646

Για να ταιριάξει και να κλείσει θα πρέπει εσωτερικά να σκαφτεί λίγο το λάστιχο. Δεν είναι δύσκολο αλλά θα σας πάρει λίγη ώρα.
35647
Στο τέλος ρίχνουμε κόλα στιγμής και ασφαλίζουμε με σφιγκτήρα. Η ολοκληρωμένη κατασκευή έχει ως εξής:

35649
Δεν είναι και άσχημα για κάτι που θα το πετάγατε; Σωστά;

hurt30
25-02-13, 12:05
Ευχαριστώ για την υπομονή σας και παρακαλώ για τα σχόλιά σας.

PATENTAS10
25-02-13, 15:15
Πολ'υ καλή ιδέα για να μην καταστρέφεις και το περίβλημα.

angel_grig
25-02-13, 17:00
Πολυ καλη παρουσιαση με αψογες φωτογραφιες και συμβουλες ακομη και για να μην κοπουμε:ok:.Θα μου χρειαστει την επομενη φορα ωστε να μην περιμενω 3 εβδομαδες να μου ερθει καλωδιο αντικαταστασης απο το ebay..Προτεινω το θεμα να γινει υπομνημα για να το βρισκουμε γρηγορα..

rep
25-02-13, 17:05
φιλε επρεπε να γραψεις στο τιτλο `επισκευη μονο για φορτιστη psp` και εξηγω' ωραια η παρουσιαση σου αλλα μονο για psp φορτιστες και οχι για λαπτοπ.εχεις διαλεξει ενα τυπο φορτιστη για επισκευη που ανοιγει σαν χαρτονι, το καλωδιο ειναι λεπτο με γελίους κονεκτορες δεν μοιαζει σε τιποτα με φορτιστη απο λαπτοπ,ανοιξε ενα φορτιστη απο HP και κανε αυτην την επισκευη στον κονεκτορα χωρις σιλικονη και χωρις θερμοσυστελομενο που λες οτι ειναι παπαριες, σε ενα κομμενο φορτιστη απο την μερια του πακ προσπαθησε να κανεις αυτο που εκανες με το `λαστιχακι`.αν κολησεις με κολα στιγμης τον κονεκτορα την αλλη μερα θα το παρεις στο χερι.

hurt30
25-02-13, 17:50
Ευχαρίστως, επειδή δεν έχω hp φορτιστή πρόχειρο, μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα;
Νομίζω έχω ένα toshiba, κάνει;

hurt30
25-02-13, 18:01
Άκυρο, αυτός κάνει;
35650

Επίσης σχετικά με την αντοχή μπορούμε να συμφωνήσουμε σε ενα κοινο τροπο δοκιμης αντοχής πριν ανοιξω το παραπανω που λειτουργεί;

rep
25-02-13, 18:15
δεν εχει σημασια αν ειναι hp που ειναι ποιο δυσκολος οποιον φορτιστη λαπτοπ να κανεις με αυτον το τροπο με κολα στιγμης δεν θα γινει ασε που μολις ανεβασει λιγο θερμοκρασια θα πνιγεις απο τις αναθυμιασεις.εχω κανεις 100 αδες φορτιστες με σιλικονη και θερμοσυστελομενο και ειναι ισως ο καλυτερος τροπος αν δεν εχεις δει το video δες το sto youtube.ενας φορτιστης psp δουλευει μια στο τοσο και εχει ισχυ κατο απο ενα αμπερ δλδ καταπονηση μηδεν ,ενας φορτιστης λαπτοπ δουλευει καθε φορα που δουλευουμε το λαπτοπ δλδ καθε μερα και εχει υσχυρη καταπονηση και εχει και 3-4 αμπερ αν δεν γινει σωστα( σωστη εσωτερικη μονωση και σφιξημο του καλωδιου επανω στο βυσμα) στην πρωτη στραβη θα φυγει η logo και θα ειναι αχριστο.σου ειπα οτι εκανες καλη δουλεια αλλα μονο για αυτον του psp.

hurt30
25-02-13, 18:16
εχεις διαλεξει ενα τυπο φορτιστη για επισκευη που ανοιγει σαν χαρτονι, το καλωδιο ειναι λεπτο με γελίους κονεκτορες δεν μοιαζει σε τιποτα με φορτιστη απο λαπτοπ,ανοιξε ενα φορτιστη απο HP

Οι φωτογραφίες τα λένε όλα νομίζω
356513565235653356543565535656

rep
25-02-13, 18:27
για το κονεκτορα που σου εχω γραψει λενε κατι?

hurt30
25-02-13, 18:53
Ποιοί να πούνε; Και σου είπα επειδή δεν είναι χαλασμένος ο κοννέκτορ, θα τον κόψω όταν συμφωνήσουμε σε ένα τρόπο που ή θα με πείσεις ή θα σε πείσω. Pull test θα σε έπειθε;

Επίσης σχετικά με την κόλλα (κυανοακρυλικός εστέρας - τυπικό δείγμα loctite super attack), αυτή από την χημεία μπορούμε να δούμε ότι μετά τους 150οC αρχίζει να μαλακώνει και λίγο μετά δημιουργεί τις αναθυμιάσεις. Στους 150οC (για PC ή 110 για ABS) λιώνουν τα περισσότερα πλαστικά απο τα οποία φτιάχνουν τα τροφοδοτικα. Εννοείται ότι η εσωτερική αλουμινένια ασπίδα δεν φτάνει ποτέ αυτες τις θερμοκρασίες. Για αυτό το λόγο αν είχες αναθυμιάσεις από την κόλλα κάτι άλλο συμβαίνει.

rep
25-02-13, 19:01
δεν χρειαζεται να τον κοψεις και ουτε ειμαι εγω που θα σου τι θα κανεις και πως. απο την εμπειρια μου σου λεω οτι εχω δοκιμασει πολλες μεθοδους.αν κανεις μερικους θα καταλαβεις.

hurt30
25-02-13, 19:08
Μόλις είδα την επισκευή σου. Ωραία φαίνεται αλλά παρακαλώ να μου επιτρέψεις να εκφράσω τις εξής διαφωνίες:

Η αντοχή μετά την επισκευή κατα μηκος του συστήματος καλώδιο βύσμα είναι τόση όση η αντοχή των κολλήσεων σου. Δεν υπάρχει συνθετικό υλικό το οποίο να μπορεί να προσδώσει μεγαλύτερη μηχανική αντοχή. Αν έπρεπε να κάνω έτσι την επισκευή αντι για θερμοκόλα θα χρησιμοποιούσα loctite putty εποξυ δυο συστατικών (όχι την υγρή-την πλαστελίνη). Εγκάρσια μηχανική αντοχη δεν το συζητάμε όσο αντέχει πάλι η κόλληση σου. Επίσης δεν έχεις καθόλου strain relief. Στην επισκευή όπως την προτείνω όλο το σύστημα βύσμα-καλώδιο-λάστιχο ακινητοποιείται σε πολύ μεγάλη εσωτερική επιφάνεια. Αυτό το κάνει σχεδον αχώριστο. Θυμίσου ότι στην αρχική κατασκευή η αντοχη σε πλευρικές ροπές ήταν μόνο ανάλογη της εσωτερικής συνοχής του λάστιχου, ενώ με την κόλλα υπάρχουν και οι δυνάμεις συνοχής των δεσμών της κόλλας. Δεν ξέρω αν μπορώ να το διατυπώσω σωστά...

Δεν ξέρω γιατί επέλεξες να κάνεις έτσι την επισκευή, αλλά πάντως αυτά τα βύσματα είναι μπάσταρδα. ο Συνδιασμος μήκος/διαμετρος και το μήκος του strain releif ειναι πολύ μικρο και σπανε εύκολα. Ξέρεις για ποιό λόγο; Ίσως να το έχεις σκεφτει, το πρόβλημα είναι οτι το λάστιχο του βύσματος δεν έχει καθόλου πρόσφυση στο μέταλλο. Δεν κολλαει το λάστιχο στο μέταλλο σε αυτές τις κατασκευές.

Αυτά βασικά νομίζω.

hurt30
25-02-13, 19:09
δεν χρειαζεται να τον κοψεις και ουτε ειμαι εγω που θα σου τι θα κανεις και πως. απο την εμπειρια μου σου λεω οτι εχω δοκιμασει πολλες μεθοδους.αν κανεις μερικους θα καταλαβεις.

Δεκτό και συμφωνώ. Αν παρόλα αυτά έχεις καμμιά καλή ιδέα για το πως μπορούμε να συγκρίνουμε εδώ είμαι να το δούμε.
Μην ξεχνάς όμως ότι στον κόσμο των επισκευών δεν είσαι μόνος και ούτε μόνο εσύ έχεις πειραματιστεί... Για παράδειγμα αντι να κυανοακρυλικό εστέρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις χλωροφόρμιο που διαλύεται μέσα το πλαστικό και 100% δεν βγάζει σε καμμία θερμοκρασία αναθυμιάσεις και κολλάει και καλύτερα από τον εστέρα.

nassosxlvbros
27-02-13, 01:03
Ωραίος και πάλι και στο πνεύμα των επισκευών ανάγκης πχ χάλασε/τραβήχτηκε Κυριακάτικα,αλλά σε τέτοια βύσματα πας στο πχ Φανό και παίρνεις έτοιμο ανοιχτό τζακ τύπου"Panasonic"με χοντρή τρύπα,κολλητήρι στη πρίζα,και το κάνεις όλο καινούργιο από την αρχή...:001_smile:

νεκταριοος
28-02-13, 21:55
και μια και θα το ανοιξουμε το ρημαδι ευκαιρια μηπος ειναι να ριξουμε η αλαξουμε πυκνωτες με καλυτερης πιοτητας?

andyferraristi
09-10-13, 21:35
Όταν είμαστε σίγουροι ότι το έχουμε περάσει γύρω γύρω πάνω κάτω αριστερά δεξιά βρίσκουμε ένα μυτοτσίμπιδο που οι ακμές του να μην έχουν γραμμές (ναι είναι σημαντικό αυτό) και ετοιμάζουμε ένα ποτήρι πολύ πολύ ζεστό νερό (αχνιστό ή και μέσα σε μπρικι που βράζει μην σας πω). Δεν το αφήνουμε πολύ 10 δευτερόλεπτα στα μικρά 20 στα μεγάλα περίπου). Παίρνουμε το μιτοτσίμπιδο και τραβάμε το καλώδιο από την πλευρά που το λάστιχο είναι ολόκληρο (όχι από εκεί που έχει τα κενά).Στην αρχή θα αντισταθεί αλλά αμέσως θα πρέπει να γλιστρήσει όλο μαζί μέσα από το λάστιχο

Διευκρίνησε το μου αυτό εάν θέλεις. Βάζεις το καλώδιο μέσα στο νερό, ή κάπου κοντά (π.χ. από πάνω στους ατμούς) ώστε να μαλακώσει ???

Papas00zas
16-05-14, 17:02
Διευκρίνησε το μου αυτό εάν θέλεις. Βάζεις το καλώδιο μέσα στο νερό, ή κάπου κοντά (π.χ. από πάνω στους ατμούς) ώστε να μαλακώσει ???

Όχι. Μπαίνει το μυτοτσίμπιδο μέσα-τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα.(Μπάινει για να ζετσθεί και να μαλακώσει το λάστιχο) Θα το δοκιμάσω πάντως σήμερα με 2 φορτιστές κινητών να δω αν θα πετύχει.

Hurt30, επειδή έχω ενα ψόφιο φορτιστή απο Sony Ericsson και παρότι εχει βίδα δεν λέει να ανοίξει, τι κανω σε αυτή την περίπτωση;
Είνια ο γνωστός ημικυκλικός φορτιστής.

mtzag
24-05-14, 18:58
Ανοιξα ενα τροφοδοτικο toshiba 19V 4A και η βλαβη που βρηκα ειτανε σε ενα μικρο μετασχηματιστη ειχε κοψει το καλωδιο απο το ποδαρακι.
Τα συμπτωματα που ειχε ειναι οτι δεν ειχε ταση υπο φορτιο και ειχε συνεχεις διακυμανσεις η ταση.

Μεσα τα εξαρτηματα ειτανε παχτωμενα με ασπρο υλικο σαν σιλικονη μηπως ξερει κανεις τι υλικο ειναι αυτο ?

Papas00zas
25-05-14, 00:37
Ανοιξα ενα τροφοδοτικο toshiba 19V 4A και η βλαβη που βρηκα ειτανε σε ενα μικρο μετασχηματιστη ειχε κοψει το καλωδιο απο το ποδαρακι.
Τα συμπτωματα που ειχε ειναι οτι δεν ειχε ταση υπο φορτιο και ειχε συνεχεις διακυμανσεις η ταση.

Μεσα τα εξαρτηματα ειτανε παχτωμενα με ασπρο υλικο σαν σιλικονη μηπως ξερει κανεις τι υλικο ειναι αυτο ?
Βάλε βρε μια φωτό....δε βλάπτει.

east electronics
27-05-14, 16:20
1)Ο χρονος που εχει αφιερωσει ο ΟΡ στην παρουσιαση του ειναι απολυτα δυσαναλογος με την αξια του πραγματος που μας δειχνει πως να επισκευασουμε...
2) Οδεις τεχνικος ο οποιος εχει σεβασμο στο προσωπο του και του πελατη του δεν θα προβει ποτε σε τετοιου ειδους γιατροσοφια παρα στην κατευθειαν αντικατασταση με σωστα υλικα
3) για την εργασια που εχεις περιγραψει δεν υπαρχει καμμια πιστοποιηση οπως επισης ειναι αρκετα δυσκολο να ακολουθησει καποιος επακριβως την μεθοδο που εχεις αναπτυξει ποσο μαλλον να την εκτελεσει κατα γραμμα
4) το οτι η χαμηλη ταση δεν περιεχει κινδυνους ηλεκτροπληξιας δεν σημαινει οτι μπορουμε να κανουμε τετοιου ειδους κακοτεχνιες στα βυσματα τα οποια ειναι συνηθως υψηλης χρηστικοτητας και αρα θα πρεπει να ειναι σε αψογη κατασταση



Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Papas00zas
27-05-14, 17:21
Εγώ πάλι προσπάθησα να ανοίξω ενα φορτιστή απο Motorola τηλέφωνο γιατί είχε αυτό το θέμα,αλλά δυστυχώς, η μέθοδος του ανοίγματος απέτυχε. Και εφάρμοσα ο,τι έλεγε.

mtzag
29-05-14, 20:21
Βάλε βρε μια φωτό....δε βλάπτει.

http://www.inseto.co.uk/images/template/body/adhesives/SiliconeEncapsulants.jpg
http://www.techbriefs.com/component/content/article/23-ntb/features/feature-articles/17383

Papas00zas
31-05-14, 16:43
http://www.inseto.co.uk/images/template/body/adhesives/SiliconeEncapsulants.jpg
http://www.techbriefs.com/component/content/article/23-ntb/features/feature-articles/17383

Αν το ποδαράκι έχει σπάσει και ειναι αυτό που βγαίνει απο τον μετασχηματιστή, κλάφτο. Πολύ δύσκολα....μόνο αν βρεις κατι να ξύσεις τη σιλικόνη, αλλά με ΠΟΛΛΗ προσοχή.
Επιπλέον σου ζήτησα να βάλεις φωτογραφίες απο το δικό σου τροφοδοτικο, όχι απο άρθρα.
Πιστεύω να ήμουν κατανοητός

mtzag
31-05-14, 22:18
Το χαρακτηριστικο αυτης της "σιλικονης" ειναι οτι καθως την ξυνεις φευγει πανευκολα δεν ειναι ελαστικη και να κολαει σαν την κοινη σιλικονη απο το δικο μου την εβγαλα πολυ ευκολα ανοιξα τον μ/σ και εκανα μια μικρη προεκταση στα συρματακια και δουλευει τωρα.
Δεν με νοιαζει ομως να μαθω τι ειναι για να την αντικαστησω αλλα για να την βαζω σε δικες μου κατασκευες.

Papas00zas
05-06-14, 17:23
Ε, αφού τα κατάφερες, αυτό έχει νόημα.Απλά σε οσα τετοια εχω δει, η σιλικονη δεν εβγαινε,χώρια που με παιδεψε τζάμπα. Οσο για τον φορτιστή,τον άνοιξα,αλλά εχω καποιες ενστασεις. Παρότι τον καταφερα με την καταψυξη να τον ανοίξω, αρχικά εκανα σκαψιμο με κατσαβιδι, με αποτελεσμα να μην ανοιξει ομοιόμορφα και επιπλέον σίγουρα είχε εκθεση απο το δευτερεύον του μαζί με καποιους πυκνωτες-το πρωτεύον βέβαια ειναι το μισο pcb-αλλα και πάλι δεν ξερω. Αφού τον ανοιξα και διόρθωσα το καλώδιο, εχω ενστασεις για το αν θα πρεπει να αλλαξω εξαρτήματα λόγω ακραιας θερμοκρασίας.(δε θελω να το βαλω και να ακούσω μπαμ,διότι εχει smd TR) Παντως τον εχω αφήσει να επανερθει στα κανονικα του επίπεδα. Λέτε να δουλέψει;

Papas00zas
05-06-14, 17:32
Και μια που θα το ανοιξουμε το ρημαδι ευκαιρια μηπως ειναι να ριξουμε η αλλαξουμε πυκνωτες με καλυτερης ποιοτητας?
Νε, γιατί ώχι; Αν έχει καποιον στα τελευταία του φυσικά. Αν πάλι εχει δουλέψει πολύ,συνιστάται προληπτικά. Παντως καλύτερα να μπουν low esr.

lepouras
05-06-14, 19:52
1)Ο χρονος που εχει αφιερωσει ο ΟΡ στην παρουσιαση του ειναι απολυτα δυσαναλογος με την αξια του πραγματος που μας δειχνει πως να επισκευασουμε...
2) Οδεις τεχνικος ο οποιος εχει σεβασμο στο προσωπο του και του πελατη του δεν θα προβει ποτε σε τετοιου ειδους γιατροσοφια παρα στην κατευθειαν αντικατασταση με σωστα υλικα
3) για την εργασια που εχεις περιγραψει δεν υπαρχει καμμια πιστοποιηση οπως επισης ειναι αρκετα δυσκολο να ακολουθησει καποιος επακριβως την μεθοδο που εχεις αναπτυξει ποσο μαλλον να την εκτελεσει κατα γραμμα
4) το οτι η χαμηλη ταση δεν περιεχει κινδυνους ηλεκτροπληξιας δεν σημαινει οτι μπορουμε να κανουμε τετοιου ειδους κακοτεχνιες στα βυσματα τα οποια ειναι συνηθως υψηλης χρηστικοτητας και αρα θα πρεπει να ειναι σε αψογη κατασταση



Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Σάκη δεν διαφωνώ αλλά και δεν συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
αν το τροφοδοτικό είναι καμένο τότε θα συμφωνήσω με το σκεπτικό ότι δεν ξέρουμε τη άλλα εξαρτήματα έχουν ταλαιπωρηθεί μέσα άρα δεν μπορούμε να εγγυηθούμε και αν θα ξανά χαλάσει.
αλλά για ένα κομμένο καλώδιο να πετάξει ο άλλος το τροφοδοτικό?
σε ένα φορτιστή των 5 ευρώ μπορεί να μην ασχοληθεί καν κάποιος διότι ο κόπος του δεν κοστίζει λιγότερο.
αλλά υπάρχουν και τροφοδοτικά που οι εταιρίες τα πουλάνε 40 50 και παραπάνω ευρώ. τη του λες δηλαδή του πελάτη. πέτα το στα σκουπίδια(ανακύκλωση) και πάρε άλλο?

από την άλλη όμως πχ εμένα προσωπικά αυτό και το άλλο θέμα(πως ανοίγουμε τα καπάκια) με βοήθησε να ανοίξω και να επισκευάσω πάρα πολλούς φορτιστές καμένους από τα ηλεκτρικά μου εργαλεία (τρυπάνια βιδολόγους κλπ) οπότε γιατί να σταθούμε αν ΔΕΝ άξιζε από μεριάς ISO το θέμα και όχι από πλευράς γνώσης?
τώρα αν κάποιος νομίζει ή θέλει με αυτό τον τρόπο να βγάλει λεφτά είναι ένα θέμα που θα πρέπει να πάρει και τα ρίσκα του.
δεν θα κρίνω τον θεματοθέτη όμως για αυτό.
και εσύ πολλές φορές βάζεις κάποιες επισκευές σε ηχωσυστήματα. αν εγώ το παίξω μάστορας με αυτά που λες εσύ(και καταστρέψω μερικούς ενισχυτές) θα ακυρώσει την δικιά σου προσφορά στην γνώση?
όχι βέβαια. έχω την ευθύνη τον επιλογών μου και των πράξεών μου.
γιαυτό παρακαλώ να μην ήμαστε αμέσως αρνητικοί.
όσο και για όσους ρωτάνε αν εκτός από αυτόν τον φορτιστή ανοίγουν και οι άλλοι θα πώ ότι δεν ξέρω για όλους αλλά σε διάφορες μάρκες και τύπους(όπως είπα και παραπάνω) από δικούς μου ή φίλων που δοκίμασα, άνοιξαν με μικροδιαφορές(πχ λίγο σημαδάκι ή κάνα στραβοσπασιματάκι σε κάνα σημείο) τώρα αν υπάρχουν και κάποιοι που δεν ανοίγουν ούτε με κομπρεσέρ ε μην τα θέλουμε όλα με ένα τρόπο.

east electronics
05-06-14, 20:37
Κανενα προβλημα ...μπορουμε να διαφωνησουμε πανω στο θεμα πολιτισμενα ? Ειναι προς τιμην ολων Η αποψη μου ηταν οπως την περιγραψα οπως και εσυ την δικια σου ...Σεβαστη απολυτα σαν αποψη .

Παρολα αυτα διαφωνω ...θεωρω οτι το θεμα ειναι σχεδον αχρηστο και ειναι προυσιασμενο με ενα τετοιο τροπο ωστε να νομιζεις οτι αφορα την επισκευη του τροφοδοτικου ενω στην ουσια ειναι για καλωδια και βυσματα κλπ κλπ κλπ να μην τα ξαναλεμε .

Μπραβο βρε παιδια παντως απορω που βρισκουν τον χρονο να ασχοληθουν με τετοια θεματα και σε τετοια εκταση ...

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Papas00zas
08-06-14, 20:08
Στον καιρό των ισχνών αγελάδων όλα γινονται. Για λίγο χαβαλέ,επειδή ειναι και αυτο πλεον στη μοδα, μια αλλαγή καλωδιου ή μια επισκευή ειναι πιο οικολογική από την αγορά νέου. :P