PDA

Επιστροφή στο Forum : [Σταθερός Η/Υ] Αναβαθμιση Η/Υ



thanasis 1
24-02-13, 21:57
Λοιπον ο υπολογιστης τα εχει παιξει λιγο,εβαλα ram αλλα και παλι δεν ειδα προκοπη γι αυτο θελω να του αλλαξω επεξεργαστη αλλα επειδη δεν εχω και πολυ ιδεα θα ηθελα να μου πειτε που μπορω να βρω πληροφοριες σχετικα με τους επεξεργαστες που δεχεται η μητρικη που εχω,αν βεβαια μπορει να μου πει καποιος απο εδω ακομη καλυτερα.Η μητρικη ειναι η aliveNF6G-VSTA και τωρα εχει πανω της τον amd semprom 3200+.Θα δω προκοπη αν αλλαξω επεξεργαστη??

Ευχαριστω!

makocer
24-02-13, 23:22
Λοιπον ο υπολογιστης τα εχει παιξει λιγο,
πως ακριβως τα εχει παιξει?δωσε καμια πληροφορια γιατι ετσι δεν.....


εβαλα ram αλλα και παλι δεν ειδα προκοπη
ποση ειχες και ποση προσθεσες?...........


γι αυτο θελω να του αλλαξω επεξεργαστη αλλα επειδη δεν εχω και πολυ ιδεα θα ηθελα να μου πειτε που μπορω να βρω πληροφοριες σχετικα με τους επεξεργαστες που δεχεται η μητρικη που εχω,αν βεβαια μπορει να μου πει καποιος απο εδω ακομη καλυτερα.Η μητρικη ειναι η aliveNF6G-VSTA και τωρα εχει πανω της τον amd semprom 3200+.Θα δω προκοπη αν αλλαξω επεξεργαστη??

Ευχαριστω!

η μητρικη σου παιρνει am2+ επεξεργαστες και μαλλον δυσκολα θα βρεις....
πριν ομως κανεις την κινηση ν αλλαξεις επεξ καλυτερα να μας πεις τι προβλημα εχει ο η/υ και τι ακριβως θελεις να κανεις (παιχνιδια,εργασιες κλπ)

thanasis 1
24-02-13, 23:37
Κοιτα να δεις π.χ οταν ανοιγει ο η/υ και παω να ανοιξω μια εφαρμογη κανει παρα πολυ ωρα αυτη για να ανοιξει,επισης κολλαει για αρκετο χρονο οταν παω να ανοιξω δυο προγραμμα ταυτοχρονα,ακομα και το δεξει κλικ να πατησω μετα απο 3 δευτερολεπτα δειχνει τις επιλογες.Κολλαει κολλαει κολλαει δεν την παλευει καθολου.:cursing:
Η μνημη ηταν 512mb και εχει παει 1.5gb.
Δεν το θελω για παιχνιδια απλα για διαφορες εργασιες.
Να σημειωθει οτι ο σκληρος δουλευει συνεχεια και δεν σταματα σχεδον καθολου αυτο δεν ειναι κακο??

makocer
24-02-13, 23:49
ποια windows εχεις ? ξερεις ναρυθμιζεις πχ την εικονικη μνημη? τι προγρ/τα τρεχουν με την εκκινηση?
πολλες μπορει να ειναι οι αιτιες για την συμπεριφορα του η/υ αλλα τα προβληματα μπορει να λυθουν ειτε με σωστη ρυθμιση ,ειτε μ ενα φορματ και προσεκτικη επανεγκατασταση

thanasis 1
24-02-13, 23:57
Τα προγραμματα που τρεχουν κατα την εκκινηση τα εχω δει και τα εχω απενεργοποιησει οσα δεν χρειαζονται,τωρα οσο για την εικονικη μνημη την εχω πειραξει δηλαδη την εχω ανεβασει λες να φταιει αυτο??Οσο για τα windows εχω τα xp service pack 3(του 2002).

makocer
25-02-13, 00:34
ορισε την εικονικη μνημη σταθερη στο 2πλασιο της φυσικης (3000+ κατι περιπου)
ποσο γεματος ειναι ο σκλ.δισκος σου? ανασυγκροτηση εχεις κανει?

thanasis 1
25-02-13, 00:47
Ναι εχω κανει ανασυγκροτηση και ποιο συγκεκριμενα πριν 2 μερες.Ο σκληρος ειναι 150gb στα οποια τα 40gb ειναι ελευθερα.
Δηλαδη την μνημη να την βαλω εκει που λεει αρχικο μεγεθος:1000mb και μεγιστο μεγεθος:3500mb καλα ειναι??
Εκει που λεει χρηση μνημης εχει δυο επιλογες η μια λεει "προγραμματα" και η αλλη "μνημη cache του συστηματος" τωρα ειναι στην πρωτη επιλογη ετσι πρεπει??
Το οτι δουλευει συνεχεια ο σκληρος δεν ειναι κακο??

makocer
25-02-13, 01:07
ορισε την μνημη ιδια και για αρχικο και για μεγιστο = δλδ περιπου στα 3500 (ή οσο λεει προτεινομενη)
την χρηση μνημης μην την πειραζεις ,αστην default
ο σκλ.δισκος ειναι στα ορια του για μενα, δλδ πρεπει να εχει ενα 25% ελευθερο (οπως στον δικο σου)
μηπως τρεχει κανενα προγρ/μα indexing ?μηπως εχεις εγκαταστησει το google desktop?

*φυσικα και δεν πρεπει να δουλευειε ο δισκος φουλ -υπαρχει και μια πιθανοτητα να εχει bad sectors και να προσπαθει για reallocation (οχι για πολυ ομως...)

thanasis 1
25-02-13, 01:31
Το google desktop το εχω απενεργοποιησει,εκει που σου ειπα για την χρηση μνημης δεν εχει επιλογη default αλλα αυτες τις δυο που σου εγραψα αν την βαλω στην δευτερη επιλογη θα αλλαξει τιποτα τρομερο??γιατι απο την αρχη ηταν στην πρωτη επιλογη.Αυτα για αποψε η συνεχεια αυριο.Ευχαριστω!

makocer
25-02-13, 12:00
alt+ctrl+del και ψαξε οταν λειτουργει ο δισκος ποιο προγ/μα κανει χρηση του cpu (tab cpu) **εμφανιση διεργασιων ολους τους χρηστες**
αρχισε το ψαξιμο και για ιους κλπ

opanos
01-03-13, 22:52
Κάνε και μια απόπειρα να κάνεις logon με άλλο χρήστη μήπως ο δικός σου φορτώνει καμιά 'βρωμιά' στο logon