PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Philips] Πρόβλημα με τηλεόραση plasma Philips 42PF9946/12



giranilas
15-02-13, 00:07
Καλησπέρα και πάλι σε όλους!

Λοιπόν το πρόβλημά μου αυτή την φορά είναι το εξής, μου έδωσαν μια τηλεόραση plasma Philips 42PF9946/12, (SLc4.7e AA) η οποία την εποχή που αγοράστηκε (πριν από 6 χρόνια) έκανε πάνω από 2 χιλιάρικα, αυτό και μόνο αμέσως αμέσως σε βάζει σε πειρασμό να ασχοληθείς για να την επισκευάσεις!

Αυτή κάνει δύο εμφανή προβλήματα τα οποία μπορεί να προέρχονται και από την ίδια πλακέτα αλλά μπορεί και να είναι άσχετα μεταξύ τους, το ένα πρόβλημα είναι ότι έχει ένα πολύ περίεργο contrast δηλαδή σε κάποιες φάσεις μερικά σημεία (μικρές περιοχές όχι ολόκληρες περιοχές της οθόνης, για να πει κανείς ότι είναι το backlight!) είναι πολύ σκούρα σε σχέση με άλλα, αλλά τα σημεία αυτά δεν είναι σταθερά για να πει κανείς ότι έχει πάθει ζημιά ο φώσφορος που λένε ότι παθαίνει στης plasma ή κάτι τέτοιο, και το δεύτερο πρόβλημα ήταν ότι τρεμόπαιζε το backlight.

Το πρόβλημα που βρήκα ήταν ότι σε μία πλακέτα ( στην Y-Main ) μια αντίσταση δεν πατούσε καλά και είχε καεί τελείως και μία άλλη κοκκίνιζε σε υπερβολικό βαθμό! Η πλακέτα δεν επισκευάζεται γιατί είναι sandwich και εκεί που έχουν καεί οι αντιστάσεις έχει κάνει μεγάλες τρύπες.

Η βοήθεια που θέλω από εσάς είναι, πρώτον αξίζει μια τηλεόραση πλάσμα 6 ετών να επισκευαστεί? ή τα έχει φάει τα ψωμιά της. Γιατί έχω ακούσει ότι τα παίζει το πάνελ στις πλάσμα μετά από χρόνια. Και δεύτερον υπάρχει κάποιος κατά προτίμηση από Ελλάδα που να μπορώ να απευθυνθώ και να μπορεί να μου στείλει την πλακέτα αυτή? (Η πλακέτες αν και philips η τηλεόραση, είναι όλες samsung και τα στοιχεία της πλακέτας που ψάχνω είναι:


Samsung
model no: 42' SD S3.0 Y-Main
pcb code: LJ41-02016A
rev no: R1,2 (03/10/30)
pba code: LJ92-00944A /B



και κάποιο κατάστημα από εξωτερικό αν ξέρετε στο οποίο να μπορώ να απευθυνθώ είναι καλοδεχούμενο!


Ευχαριστώ!

angel_grig
21-02-13, 16:37
Αυτη εδω μαλλον ειναι:http://www.ebay.co.uk/itm/YSUS-FOR-TINY-PS-42D8-42-PLASMA-TV-LJ41-02016A-LJ92-00944A-/321065549767?pt=UK_Sound_Vision_Other&hash=item4ac0ff7fc7