PDA

Επιστροφή στο Forum : [Φορητός Η/Υ] Πρόβλημα Σε Acer Travelmate 290



George3
11-02-13, 19:57
Καλησπερίζω του πάντες σε αυτό το καταπληκτικό forum!

Είμαι σχετικά καινούργιος στο forum οπότε θα ζητούσα μια μικρή κατανόηση σε τυχόν λάθη μου!
Έχω κάποιες ελάχιστες γνώσεις στην ηλεκτρονική λόγο του ότι τελείωσα τεχνικό λύκειο ηλεκτρονικός…

Εις το προκείμενο.
Έχω ένα παλιό σχετικά laptop Acer Travelmate 290 το οποίο μου έκανε το εξής. Δούλευε κανονικότατα από το 2004 μέχρι πριν ένα μήνα όπου ξαφνικά μου έβγαλε μια άσπρη οθόνη και κόλλησε εκεί ο υπολογιστής.
Έβγαλα μπαταρία και σκληρό αντικατέστησα μνήμη αλλά τίποτα. Άνοιγε ο υπολογιστής (το τροφοδοτικό του) αλλά η οθόνη του ήταν μαύρη,
Έβαλα το σκληρό στην θέση του (όχι όμως και την μπαταρία) και πάλι τα ίδια!
Τον άφησα 2 μέρες χωρίς μπαταρία και μου λειτούργησε για 5 λεπτά, μετά πάλι άσπρη οθόνη. Reset και πάλι τα ίδια (μαύρη οθόνη κτλ.)

Σημειώσεις: Την οθόνη του την δοκίμασα σε άλλο laptop και δουλεύει άψογα!
Επίσης ξεκόλλησα την μπαταρία του m/b την μέτρησα και ήταν ΟΚ.
Οι μνήμες δουλεύουν σε άλλο laptop μια χαρά το ίδιο και ο σκληρός!


Έχετε καμιά ιδέα τι να πρωτοκοιτάξω στο motherboard?
(αυτό νομίζω είναι το πρόβλημα του!)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :001_smile:

stafidas
11-02-13, 22:12
Γεια σου Γιώργο,
Ψάχνοντας το λίγο είδα ότι αυτό το μοντέλο βγάζει ένα πρόβλημα σε ένα τσιπάκι μετά από κάποια χρόνια. Το τσιπάκι αυτό (σαν να) ξεκολάει κατά κάποιο τρόπο από το motherboard για κάποιο λόγο. Θα πρέπει να το πιέσεις λίγο με προσοχή.

Στο παρακάτω link θα βρεις το service manual για το λάπτοπ σου.
http://www.elhvb.com/mobokive/edwin/laptops/Acer/TM290SG.PDF
και στο επόμενο link θα δεις κάποιον που άνοιξε το δικό του λαπτοπ και περιγράφει που θα βρεις αυτό το τσιπάκι.
http://blog.andreasfichter.de/index.php?/archives/11-Disassemble-an-Acer-Travelmate-290.html

Στα σχόλια που γράφει εκεί στο site, αναφέρει κάποιος το εξής:
Thanks so much for charing this info! Was looking for info on how to open the laptop and landed on your site.
Problem with the laptop was that it didn't boot anymore. It came on and then the screen all turned complete white. Nothing worked anymore so we bougt a new one. In a final "let's see what we can do" i started with your details, resoldered the chip with some good solderflux and a soldering station and then a flux removal flush. Solderings turned out good. Puzzeled everything back and then that heart pounding moment when you push the powerbutton. YES!!! It works again. Omg that was a great feeling. Thanks again so much for that usefull info on the chip!

Εύχομαι να δουλέψει και σε σένα. Καλή σου τύχη

George3
12-02-13, 10:47
Σε ευχαριστώ πολύ φιλαράκι θα το κοιτάξω το βράδυ και θα γράψω τι απέγινε!!!
Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!:001_smile:

George3
12-02-13, 22:18
Λοιπόν φιλαράκι δούλεψε ο Φρανκενστάιν!!!! Έβαλα λίγο flux στο συγκεκριμένο ολοκληρωμένο πέρασα λίγο τις κολλήσεις από πάνω (δεν το έβγαλα καθόλου από την θέση του) έκλεισα τον υπολογιστή και απλά ΔΟΥΛΕΨΕ.

Έχω και άλλη μια ερώτηση
Τι έφταιγε? Κάποια ψυχρή κόλληση?

Σε ευχαριστώ και πάλι ρε φιλαράκι! :001_smile:

stafidas
12-02-13, 22:46
Νά'σαι καλά φίλε μου, χαίρομαι που δούλεψε.
Είναι ελλατωματικό από κατασκευής του, δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει αλλά πατώντας το λίγο ή περνώντας λίγο τις κολλήσεις διορθώνεται. Πιθανότατα κάποια ψυχρή κόλληση φαντάζομαι.

Όπως και νά'ναι πάντως, γλύτωσες κάποια χρήματα από την αγορά καινούριου :) :)