PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Άλλο] Toyoki 12.000btu



DIATHERM
16-01-13, 21:25
Kαλησπερα!
θελω να αναφερο κατι σχετικα με ενα κλιματιστικο που ειδα πριν απο λιγο.. ισως καποιος απο τους συναδελφους εδω να το εχει ξανασυναντησει,
το οποιο ολο ειχε γυνει μαυρο σαν να του πεταξες ενα κουβα σταχτι επανω του
φιλτρα μαυρα πλαστικα μαυρα καπνισμενα μεχρι και η κουρτινα του παραθυρου απο κατω ειχε μαυρισει!!
απ'οτι μου ειπε η ιδιοκτητρια το εκανε την ωρα που ηταν σε λειτουργεια (θερμανση)
εκατσα και ελυσα την πλακετα ολη η οποιοα ηταν και αυτη επισεις μαυρη σαν σταχτι.
και την καθαρισα την ξαναεβαλα επανω και ολα καλα δουλεψε μια χαρα το κλιματιστικο...
δεν ειδα κατι καμενο ουτε κατι καρβουνιασμενο...
περιμενω και της δικες σας αποψεις.....

Κυριακίδης
16-01-13, 21:46
Να υποθέσω ότι η ιδιοκτήτρια καπνίζει μανιωδώς πούρα Αβάνας με υψηλή εκπομπή καυσαερίων? :hahahha:

DIATHERM
16-01-13, 21:56
χαχαχαχαχαχαχ.... πετρο εδωσες ρεστα φυλε :lool: εισαι απιστευτος!!
λες και να τα εχει δει το κλιματιστικο κολιομενα...?

ira
16-01-13, 22:46
Μην το γελάτε:001_smile:
Και το δικό μου κλιματιστικό είχε μπαρουτοκαπνιστεί από τα πολλά τσιγάρα,είχε μαυρίσει μέσα στις περσίδες και κρατούσε ορατά σωματίδια κάπνας αλλά βέβαια δεν ήταν μόνο από τα δικά μου τσιγάρα,όποια φίλη ερχόταν κάπνιζε σαν αράπης.
Είχε μαζέψει μαυρίλα το σκαφάκι έπαθε πλάκα ο συντηρητής.
Από τότε λίγα τα τσιγάρα με το κλιματιστικό.

DIATHERM
16-01-13, 23:07
Ενταξει καταλαβαινω την ποσοτητα της μαυριλας οταν καπνιζει καποιος στον χωρο ηρα, και αλλο να βλεπεις ενα κλιματιστικο που ειναι σαν να εχει παρει φωτια...
ειχε γεμισει απο μεσα το στοιχειο μαυριλα σαν πισα.. κολουσαν τα παντα!!
παλυ καλα που δουλευει..:001_smile:

aris285
17-01-13, 07:22
Μαλλον κατι δεν σου λεει καλα η ιδιοκτητρια. Καπνος χωρις φωτια δεν γινεται, η μαλλον γινεται αλλα σε ειδικες περιπτωσεις. ισως να ειχε αναψει καμια φωτια εξω κοντα στην σωληνα της αποχετευσης του κλιματιστικου. Ξερεις οτι αυτη η σωληνα αναροφα αερα οταν το κλιματιστικο λειτουργει και ειδικα αν τα φιλτρα ειναι βουλομενα.

DIATHERM
17-01-13, 12:58
Αυτο αρη πρωτη φορα το βλεπω ειλικρινα...
τα φιλτρα επρεπε να εβγαζα φωτο να τα βλεπατε πως ηταν... το να ειχε βαλει εξω φωτια δεν υπαρχει περιπτωση γιατι απ'εξω ακριβως που βγαινει η αποχετευση ειναι αυλη...
και εκτος αυτο εβρεχε εκεινη την ημερα... εβγαλα πλακετα εβγαλα το μοτερ του ανεμιστηρα εβγαλα την σκαφη συμπικνωματον σου λεω βιδες
το εκανα και δεν βρηκα κατι....
περιεργο παντος....

brasidas12
17-01-13, 13:43
κατω απο το κλιματιστικο μηπως εχει κανα σωμα καλοριφερ η κανα τζακι εκει κοντα;;;

DIATHERM
17-01-13, 14:11
οχι τιποτα απολυτως... τζακι στο σπιτι δεν υπαρχει..
σωματα υπαρχουν αλλα οχι κατω απο το κλιματιστικο και ειναι κλειστα λογο οτι δουλευαν μονο τα κλιματιστικα...

aris285
17-01-13, 14:43
Οταν το κλιματιστικο εχει ''15'' χρωνια να καθαριστει πιανει μουχλα και σε συνδιασμο με την σκονη γινεται ενα μαυρο πραγμα σαν ξερη λασπη.Το κλιματιστηκο καποια στιγμη αρχηζει να πεταει κοματακια αυτης της μπιχλας απο την εξοδο του αερα. Εγω παντως ενημερώνω τους πελετες μου και για
''την νοσο των λεγεωναριων''.http://www.pneumonologist.gr/article.php?article_id=53&lang=gr

DIATHERM
17-01-13, 16:53
Οχι αρη το κλιματιστικο καθαριζοταν συνεχως μετα απο καθε σεζον...ξερω τι εννοεις και εχω δει αυτην την λασπη κολημενη επανω στα φιλτρα...
δεν ηταν κατι τετοιο..
επισεις οταν τελειωσα καθαρισα το στοιχεο με χημικο-αντιμηκιτοκτωνο και ελπιζω να μην γυνει ξανα κατι τετοιο...

ira
17-01-13, 22:34
Ανδρέα ευτυχώς το δικό μου δεν ήταν σε τέτοια χάλια!
Το κατέθεσα χάριν της επιστημονικής έρευνας!
Μπορεί να ήταν υδρατμοί από τον απορροφητήρα

aris285
18-01-13, 07:33
Τωτε τι να πω αυτα ειναι τα ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ :biggrin:

DIATHERM
18-01-13, 12:50
Δε λες τιποτα.... ωντος ανεξηγητα φαινομενα...
η πορεια θα τα δειξει ολα, οτι ειναι θα φανει..:001_smile: