PDA

Επιστροφή στο Forum : [Bosch] bosch wfm 3030



gcostas
18-12-12, 22:00
Καλή σας μέρα
έχω ένα πληντήριο BOSCH WFM 3030 στο σπίτι , ξαφνικά σταμάτησε να στίβει , πριν πιάσω κατσαβίδι έχει κάποιος φίλος κάποια ιδέα που θα μπορούσε να με βοηθήσει , ίσως αν δεν ζητώ πολλά ακόμα και κάποιο σχέδιο.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Κώστας Γαλάνης

konman
18-12-12, 23:46
Καθαρισε πρωτα το φιλτρο του πλυντηριου.

gcostas
19-12-12, 08:59
Καθαρισε πρωτα το φιλτρο του πλυντηριου.

Ευχαριστώ πολύ.
δυστυχώς ήταν το πρώτο που έκανα.
Καλή σου μέρα
Κώστας Γαλάνης

konman
19-12-12, 09:35
Τα ρουχα στη πλυση τα γυριζει δεξια και αριστερα.
Το νερο το βγαζει κανονικα.

gcostas
19-12-12, 13:25
Τα ρουχα στη πλυση τα γυριζει δεξια και αριστερα.
Το νερο το βγαζει κανονικα.
αγαπητέ ευχαριστώ κατ' αρχάς για την απάντηση , το πλυντήριο γυρίζει κανονικά δεξιά αριστερα και βγάζει το νερό , το πρόβλημα είναι ότι όταν είναι η στιγμή να στίψει ή όταν το βάλουμε στο πρόγραμμα μόνο στυψιμο αυτό δεν δουλεύει. Γενικά ο κινητήρας δεν γυρνά στις πολλές στροφές (μάλλον ΄εχει inverter).
Ευχαριστώ
Κώστας Γαλάνης

cult
07-03-16, 18:47
Να ξεθαψω το θεμα για μια ψιλοσχετικη-ψιλοασχετη ερωτηση.Ως γνωστον το εν λογω μοντελο εχει ενα κουμπι για τις στροφες του στυψιματος.Πως αυξομειωνονται οι στροφες?Εχει 3επιλογες (600,750,900).Πως επιλεγω λχ τις 900 στροφες?Αν και πατησα το κουμπι δεν ειδα διαφορα.Επισης η επιλογη wasser plus απο οτι καταλαβα ειναι αν εχει το δικτυο χαμηλη πιεση νερου σωστα?οποτε μονο τοτε το παταω?ΠΑντως πολυ καλο πλυντηριο αν και εχει γινει πλεον πολυ θορυβωδες(κατι φταιει αλλα δεν ξερω τι).

Κυριακίδης
07-03-16, 19:13
Εχει 3επιλογες (600,750,900).Πως επιλεγω λχ τις 900 στροφες?Αν και πατησα το κουμπι δεν ειδα διαφορα.
Σε μένα π.χ. (άλλη μάρκα) επιλέγω κατευθείαν και προτού καν επιλέξω πρόγραμμα.
Στο δικό σου μήπως πρέπει πρώτα να επιλέξεις πρόγραμμα προτού επιλέξεις και τις στροφές .


Επισης η επιλογη wasser plus απο οτι καταλαβα ειναι αν εχει το δικτυο χαμηλη πιεση νερου σωστα?
Νομίζω είναι το γρήγορο πρόγραμμα (γρήγορη πλύση) σε χρόνο / διάρκεια .

αν και εχει γινει πλεον πολυ θορυβωδες
Είδος θορύβου? ρουλεμάν? ή κάτι άλλο.

cult
07-03-16, 22:05
[COLOR=#151515]
Στο δικό σου μήπως πρέπει πρώτα να επιλέξεις πρόγραμμα προτού επιλέξεις και τις στροφές .



Νομίζω είναι το γρήγορο πρόγραμμα (γρήγορη πλύση) σε χρόνο / διάρκεια .

Είδος θορύβου? ρουλεμάν? ή κάτι άλλο.
Οχι υπαρχει ξεχωριστη επιλογη θερμοκρασιας και προγραμματος.Οι στροφες ειναι ανεξαρτητες.Απλα ειναι ενα κουμπι και δεν εχω καταλαβει ακομα πως αναλλασονται οι στροφες.

μαλλον ρουλεμαν.Κανει θορυβο ακομα και οταν γυριζω τον καδο χειροκινητα.Υπαρχει ευκολος τροπος να το κανω να σταματησεις (λιπανση-ευκολη αντικατασταση) η ειναι μπελας?

Κυριακίδης
07-03-16, 22:22
Απλα ειναι ενα κουμπι και δεν εχω καταλαβει ακομα πως αναλλασονται οι στροφες.
Αν είναι 1 κουμπί , τότε υποθέτω εναλλάσσονται ηλεκτρονικά με κάθε επόμενη πίεση του ίδιου μπουτόν.
Για τα ρουλεμάν ναι είναι σχετικός μπελάς , αλλά το καλό είναι ότι σε αυτό το μοντέλο τα ρουλεμάν αλλάζουν πιο εύκολα σε σύγκριση με άλλα που απαιτούν λύσιμο όλου του κάδου , ενώ στην περίπτωση εδώ έχει έναν τρίποδα φωλιάς που θα βγει μόνος αυτός για την αντικατάσταση των ρουλεμάν . Μην το αφήσεις πολύ γιατί θα γίνει ασυγχώρητη ζημιά αν προχωρήσει πολύ η φθορά.

cult
07-03-16, 22:58
Εννοεις οτι θα γινει μη επισκευασιμο?
Ποσο κοστιζει περιπου το ρουλεμαν σαν ανταλλακτικο και περιπου ποσο τα εργατικα?
Εχει ενα κουμπι που το πατας αλλα δεν εχει πουθενα ενδειξη ποσες στροφες εχει.Πως θα ξερω τις στροφες?Ποτε δεν το καταλαβα αυτο.

Κυριακίδης
07-03-16, 23:04
Εννοεις οτι θα γινει μη επισκευασιμο? Ναι αν υποθέσουμε το έχεις αμελήσει τόσο πολύ που στο τέλος ο άξονας του τυμπάνου θα γίνει σαν το καλαμάκι και δεν θα δέχεται τα νέα ρουλεμάν.

Ποσο κοστιζει περιπου το ρουλεμαν σαν ανταλλακτικο και περιπου ποσο τα εργατικα?
Ρουλεμάν από τα ανταλλακτικά αυτοκινήτων θα βρεις , και όσο αφορά την τσιμούχα αυτή είναι εξειδικευμένη και θα την πάρεις από την εταιρία του μοντέλου. Αν πιάνουν λίγο τα χέρια , δεν χρειάζεσαι μάστορα.

Εχει ενα κουμπι που το πατας αλλα δεν εχει πουθενα ενδειξη ποσες στροφες εχει.Πως θα ξερω τις στροφες?Ποτε δεν το καταλαβα αυτο.
Πάρε παράδειγμα την τηλεόραση . πατάς το τηλεχειριστήριο αλλά την ένδειξη "αλλαγής " την βλέπεις στην οθόνη.

cult
07-03-16, 23:35
να υποθεσω οτι ειναι ενα απο τα δυο ρουλεμαν που απεικονιζονται στον καταλογο?

http://www.eaparts.gr/modelsearch.aspx?man=BOSCH&mod=WFM3030/04&mid=3403

η τσιμουχα ποια ειναι?

Πιανουν τα χερια μου αλλα δεν το εχω ξανακανει και το βλεπω κομματι δυσκολο να μου βγει με την πρωτη.
Απο οτι ειπες ο καδος δε θελει κατεβασμα απλα ανοιγμα απο πισω σωστα?

Κυριακίδης
08-03-16, 00:34
να υποθεσω οτι ειναι ενα απο τα δυο ρουλεμαν που απεικονιζονται στον καταλογο?
Και τα 2 ρουλεμάν θα πάρεις , επίσης και την τσιμούχα που φαίνεται λίγο πιο πάνω από τα ρουλεμάν κωδ 36828

Πιανουν τα χερια μου αλλα δεν το εχω ξανακανει και το βλεπω κομματι δυσκολο να μου βγει με την πρωτη.
Απο οτι ειπες ο καδος δε θελει κατεβασμα απλα ανοιγμα απο πισω σωστα?
Ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε , είναι η υπόθεση
https://www.youtube.com/watch?v=6CrK4rzlzl8
Θα πρέπει να βγάλεις την μπάρα πρώτα που είναι πίσω από την τροχαλία ακριβώς
https://www.youtube.com/watch?v=avM9b1Ge5f8
Βγάζεις την τροχαλία , ξεβιδώνεις και τα μπουλόνια (6 μπουλόνια , 3 στο κέντρο του αστέρα και άλλα 3 εξωτερικά του αστέρα ) χτυπάς με προσοχή απαλά (ξύλο για προστασία) τον άξονα να πάει λίγο πίσω , και βγάζεις ολόκληρο τον τρίποδα / αστέρα , αλλάζεις τα ρουλεμάν προσθέτεις την τσιμούχα με 10 κιλά γράσο και είσαι ωραίος .
(για να βγει ο αστέρας / τρίποδο θα βγάλεις το μοτέρ πρώτα)

cult
09-03-16, 11:21
Μελετησα τα βιντεο ενδελεχως.Δεν ειναι κατι το ακατορθωτο οποτε παραγγελνω τα ανταλλακτικα και θα το επιχειρησω (γιατι ο θορυβος ειναι πλεον ανυποφορος).
1000 ευχαριστω για τη βοηθεια σου και θα επανελθω οταν υπαρξουν νεοτερα.

apavlidis
29-09-16, 21:11
Θα γίνει μη επισκευάσιμο και δεν θα ήταν ό,τι καλύτερο τώρα να σου βγάλει τέτοια ζημιά ενώ έβγαλε τόσα χρόνια.. Έχω το WFM 301042391, αλλά δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ τους.. και τα δυο μοντέλα αθάνατα, όπως και πολλά παρόμοια... Όσο για το θορυβώδες.... γενικότερα αυτά τα μοντέλα που είναι παλιά έκαναν περισσότερο θόρυβο, όμως είναι guarantee και στις μέρες μας

Schaub Lorenz
29-09-16, 23:07
Πιο πανω εθεσες το ερωτημα για το δευτερο κουμπι διπλα απο τις στροφες εκεινο ειναι για να παιρνει πιο πολυ νερο στα ξεβγαλματα αν εχεις πετσετες και λοιπα εχει και το δικο μου και το χρησιμοποιω σε καθε πλυση διοτι θελω πολυ νερο να παιρνει οσο για το πρωτο ρυθμιζει τις στροφες με τα βολτ οταν το πατας στελνει λιγοτερα βολτ και παει πιο χαμηλα το μοτερ ενω οταν ειναι μη πατημενο τοτε στελνει ολα τα βολτ και φτανει στο μαξιμουμ

candy_washer93
04-10-16, 16:03
Νομίζω ότι στα παλια Bosch,το πάτημα του κουμπιού μείωνε τις στροφές του στυψίματος ένα επίπεδο πιό κάτω από τις κανονικές στροφές του προγράμματος.Π.χ στα προγράμματα για βαμβακερά που κανονικά στύβουν στις 900-1000 στροφές,με το πάτημα του κουμπιού θα στύψει στις 700-800.Στα συνθετικά που η κανονική ταχύτητα στυψίματος είναι 700-800 στροφές,με το πάτημα του κουμπιού θα γίνουν 500-600.Δηλ.μείωνε περίπου κατά 200 στροφές την ταχύτητα στυψίματος του προγράμματος.