PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Fujitsu] fujitsu 24 inverter δεν δουλεύει



αντονιο
18-12-12, 07:07
καλημέρα,
έχω ένα κλιματιστικό 24 fujitsu inverter ενώ το πράσινο led ανάβει δεν δουλεύει .Έχω κάνει διακοπή στη τροφοδοσία για reset .Όταν το έβαλα στους 18 βαθμούς στην ψύξη και μετά στους 30 στην θέρμανση ξεκίνησε και συμπιεστής αλλα μετά απο λίγο σταμάτησε. Μήπως κάποιος ξέρει τι γίνεται;

DIATHERM
18-12-12, 15:27
Καλησπερα !! απο φρεον το κοιταξες...?
τωρα που δουλευει θερμανση το μηχανιμα θα παρεις πιεση πανω απο την τετραοδη....

αντονιο
18-12-12, 16:35
ξέρεις το κλιματιστικό είναι καινούριο αλλα θα το κοικάξω.

DIATHERM
18-12-12, 17:29
Δεν εχει σημασια εαν ειναι καινουργιο η παλιο το κληματιστικο... μια κακη εκχυλωση η κοληση κατα την εγκατασταση φτανει για να φυγει ολο το φρεον απο το μηχανιμα

brasidas12
18-12-12, 20:39
εμενα αυτο το εκανε ενα μηχανημα κ ηταν απο πυκνωτη αλλα εσενα ειναι καινουργιο οπως λες αρα για τσεκαρε για πρωτη φαση το φρεον σου οπως ειπε κ ο φιλος DIATHERM

aris285
19-12-12, 10:47
εχω σηναντησει προσφατα αναλογο προβλημα σε κλιματιστικο "κινεζικο" και ηταν χαλασμενο το αισθητηριο θερμοκασιας του στοιχειου της εσωτερικης μοναδας.

DIATHERM
19-12-12, 15:50
Εαν ηταν κανενα αισθητηριο θερμοκρασιας θα εβγαζε error με λαμπακια...
εκτος και αν εχει βγαλει error και δεν το εχει αναφερει...
σου αναβοσβηνει καθολου το operation?

ira
19-12-12, 20:38
Στο δικό μου airwell Ανδρέα πρόσεξα ότι αναβοσβήνει το πράσινο λαμπάκι λειτουργίας.
Αυτό που έγραψα ότι δουλεύει στο κρύο κι όχι στην ζέστη.
Μπορεί δηλαδή να είναι ο θερμίστορ?
Μάλλον θέλει και φρεον.Πρόσεξα ότι οι σωληνώσεις στην μονάδα έκαναν κάτι σαν πάχνη.

αντονιο
19-12-12, 22:34
κάλεσα τον φίλο τον ψυκτικό που το πέρασε και μου είπε ότι τα υγρά είναι εντάξει αλλά δεν μπορεί να τα μετρήσει με ακρίβεια γιατί πρέπει να δουλέψει ο συμπιεστής, Όσο για το led ανάβει σταθερά το πράσινο.

DIATHERM
20-12-12, 13:38
Και πως ξερει πως ειναι ενταξει το φρεον απο την ωρα που δεν λειτουργησε ο συμπιεστης....?
ειναι δηλαδη καινουργια μεθοδος μετρησης αυτη....? συγνωμη για το υφος μου φυλε αλλα αυτα τα πραγματα ειναι ανηκουστα..
συνηθος τα μεγαλα κλιματιστικα εχουν μια βαλβιδα πιεσης επανω απο την μεσαια σωληνα της τετραοδης απο εκει περνουμε πιεση οταν κλιματιστικο δουλευει στην θερμανση το χειμωνα!!
γιατι εκεινη η γραμμη εχει χαμηλη πιεση και οχι η βαλβιδα η οποια ειναι εξω....( εχω δει fujitsu 24 να εχει τετοια βαλβιδα)!!
κανε μια σωστη μετρηση και πες μας!

αντονιο
20-12-12, 21:27
τελικά με πήραν τηλέφωνο απο το service της εταιρίας και μου είπαν να το ξεκινήσω απο την εσωτερικη μονάδα manual με το πάτημα ενός μπουτον για 10 sec και τότε αρχισε να αναβοσβήνει το operation και timer ταυτόχρονα που δηλώνει πλακέτα.

DIATHERM
21-12-12, 13:17
Πριν προχωρησεις να αλλαξεις πλακετα κανε το εξης...
επανω στην πλακετα της εσωτερικης μοναδας υπαρχει μια γυαλινη μικρη ασφαλεια για κοιταξε εαν ειναι καμενη αυτη πρωτα..
ΠΑΝΤΑ ΧΩΡΙΣ ΡΕΥΜΑ!!!