PDA

Επιστροφή στο Forum : [Indesit] Moon SIXL 106 S - Αναβοσβήνουν LEDs και δεν κανει ξέβγαλμα



@Vagelis@
14-11-12, 16:25
Moon SIXL 106 S - Αναβοσβήνουν LEDs και δεν κανει ξέβγαλμα


το πλυντηριο ειναι 3 ετων.
ο καδος του ειναι σε αριστη κατασταση.
η αντλια του επισης.. την εχω αφαιρεσει για να βεβαιωθω οτι δεν εχει κατι σφηνωμενο μεσα της.

τι παρουσιαζει:

-- δεν ολοκληρωνει τον κυκλο πλυσιματος
-- σταματαει οταν ειναι να περασει στο ξεβγαλμα
και αναβοσβηνουν δυο LEDs.. εκεινο του on/off και ενα ακομη.
-- δεν παιρνει το μαλακτικο.

Το μοντελο (http://www.indesit.gr/%CE%BF%CE%B9%CE%BA._%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5 %CF%85%CE%AD%CF%82_i/%CE%A0%CE%BB%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%C E%B1_%CE%A1%CE%BF%CF%8D%CF%87%CF%89%CE%BD_Moon_SIX L_106_S_%28EU%29/pid_46412GR/40.do)

εχω επικοινωνησει με την εταιρια , αλλα ο τεχνικος δεν μπορεσε να μου πει τι μπορει να ειναι.

Αν καποιος γνωριζει...
καθε βοηθεια δεκτη !!

ευχαριστω !

konman
15-11-12, 00:00
Βαλβιδα εισαγωγης νερου ή πλακετα.

@Vagelis@
15-11-12, 10:17
Βαλβιδα εισαγωγης νερου ή πλακετα.
Μανο καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση.

η εισαγωγη νερου φαινεται να λειτουργει σωστα.
ανοιγει και τροφοδοτει με νερο .

η πλακετα να υποθεσω οτι ειναι πονεμενη ιστορια..

@Vagelis@
29-11-12, 11:38
Επαναφερω το θεμα επειδη δε βγαζω ακρη..
εξηγω:

εχω ελεγξει και τις δυο μαγνητικες βαλβιδες .. δουλευουν μια χαρα.
η πλακετα δεν εχει κανενα εμφανες σημαδι καμμενου υλικου, ισως να ειναι βλαβη που να μη φαινεται.

το μονο που δεν εχει ελεγχθει ειναι ο πρεσοστατης..
δεν ξερω τι κανει και αν μπορει να επιρρεασει τον κυκλο πλυσης.


** τεχνικος που ρωτησα , μου ειπε οτι αλλαζεις πλακετα και βλεπεις..
ναι .. αλλα ενα πειραμα 160€ μου φαινεται κομματακι τραβηγμενο στις μερες μας..

καμια ιδεα ?


ευχαριστω

Κυριακίδης
29-11-12, 19:34
Κάπου διάβασα για τέτοιο πρόβλημα και από ότι λέει ( μεταφρασμένα) λέει ότι είχε το ίδιο πρόβλημα και προτείνει να ελεγχθούν τα καρβουνάκια στο μοτέρ ή να αντικατασταθούν

είναι ίσως οι βούρτσες σας φθαρεί, για πολλά από μηχανές αυτές τις μέρες, αν οι βούρτσες φορούν το μηχάνημα δεν θα γεμίσει, ή κινητήρα σας το ίδιο θα μπορούσε να είναι ελαττωματικά ή του σκάφους σας. Αποσυνδέστε το μηχάνημα, πάρτε το πίσω, να πάρει τον εαυτό σας ένα μετρητή δοκιμής αποσυνδέστε τον κινητήρα και βάλτε τα ανιχνευτές από το μετρητή και το βάζουμε σε ετικέτες, αν ο κινητήρας είναι λάθος δεν θα πάρετε τη συνέχεια μεταξύ 2 ετικέτες κανονικά 1 και 5 που αναζητούν από το κορυφή του μπλοκ πηγαίνει κάτω

@Vagelis@
29-11-12, 20:36
Κάπου διάβασα για τέτοιο πρόβλημα και από ότι λέει ( μεταφρασμένα) λέει ότι είχε το ίδιο πρόβλημα και προτείνει να ελεγχθούν τα καρβουνάκια στο μοτέρ ή να αντικατασταθούν

είναι ίσως οι βούρτσες σας φθαρεί, για πολλά από μηχανές αυτές τις μέρες, αν οι βούρτσες φορούν το μηχάνημα δεν θα γεμίσει, ή κινητήρα σας το ίδιο θα μπορούσε να είναι ελαττωματικά ή του σκάφους σας. Αποσυνδέστε το μηχάνημα, πάρτε το πίσω, να πάρει τον εαυτό σας ένα μετρητή δοκιμής αποσυνδέστε τον κινητήρα και βάλτε τα ανιχνευτές από το μετρητή και το βάζουμε σε ετικέτες, αν ο κινητήρας είναι λάθος δεν θα πάρετε τη συνέχεια μεταξύ 2 ετικέτες κανονικά 1 και 5 που αναζητούν από το κορυφή του μπλοκ πηγαίνει κάτω
Πετρο, ευχαριστω για την απαντηση...

τεχνικος πλυντηριων δεν ειμαι, αλλα πιστευω οτι αν ηταν τα καρβουνακια
το μοτερ θα μουγκριζε... θα ξεκινουσε (αν ξεκινουσε) με δυσκολια.. δε θα εκανε και στηψιμο.

το συγκεκριμενο , δειχνει και ειναι σε αριστη κατασταση , σαν να το αγορασα χθες.
φυσικα , δε χανω και τιποτα να κανω κι εκει εναν ελεγχο και εναν καθαρισμο.

διαβασα καπου και για τον πιεσοστατη..
αλλα δεν δειχνει να ταιριαζει εκεινη η βλαβη με τη δικη μου.

εφτασα να αναρωτιεμαι μηπως να ζητησω προτασεις για νεο πλυντηριο
με φθηνα ανταλλακτικα , για να μην την ξαναπατησω..

gep58
29-11-12, 22:46
η αντλια του επισης.. την εχω αφαιρεσει για να βεβαιωθω οτι δεν εχει κατι σφηνωμενο μεσα της.
πέρα από αυτό την έδωσες τάση να δεις αν λειτουργεί και αν έχει αρκετή δύναμη στη περιστροφή της η φτερωτή ;

@Vagelis@
29-11-12, 22:52
πέρα από αυτό την έδωσες τάση να δεις αν λειτουργεί και αν έχει αρκετή δύναμη στη περιστροφή της η φτερωτή ;

θα το δοκιμασω αυριο αυτο...
αν και αντληση κανει κανονικα, αρα λειτουργει.

το ξερω , επειδη , οταν σβηνω το πλυντηριο εκει που κολλησε
και το ξαναβαζω απο την αρχη σε προγραμμα ΧΩΡΙΣ ΞΕΒΓΑΛΜΑ, τοτε ολα πανε ρολοϊ.

@Vagelis@
01-12-12, 23:03
update:

αφου ελεγξα ..
-- τις μαγνητικες βαλβιδες
-- την αντλια
-- τα καρβουνακια (εχουν 4cm μηκος) -> καθαρισα και τις επαφες του μοτερ

ειπα να ξαναδω την πλακετα πιο προσεκτικα..
ανακαλυψα μια κουκιδα σχεδον αορατη πανω σε ενα ολοκληρωμενο.
ακολουθωντας το τυπωμενο , ειδα οτι οδηγει τα ρελε.
εψαξα βαση τυπου και επιβεβαιωθηκε η χρηση του.
η κουκιδα ηταν σκασιμο .. δεν ξερω πως προεκυψε..
το ολοκληρωμενο ειναι αυτο: ULN2003A (http://www.ebay.com/itm/5Pcs-ULN2003-ULN2003A-ULN2003ADR-SOP-16-IC-NEW-/140878690960)
δεν ξερω αν εχει επιρρεαστει και το κεντρικο ολοκληρωμενο ή εχει ''χτυπησει'' το το ιδιο το προγραμμα
αλλα το αποτελεσμα παραμενει..
δεν μπορω να χρησιμοποιησω (σωστα) ενα πλυντηριο 3 χρονων και η πλακετα εχει 160€ αγορα. (απο servicenet.gr)

εδω που φτασαμε... αναρωτιεμαι..
να μεινω τοσο καιρο , μεχρι να ερθει το ολοκληρωμενο και να επισκευασω την ιδια πλακετα ?
να παραγγειλω μια νεα και να τρεμω μην ξαναπαθει ζημια ?
να παω σε αγορα αλλου πλυντηριου ?.. και ποιο να διαλεξω ?

ξερω οτι κουρασα με το θεμα μου , αλλα για μενα ειναι βασικο

καθε βοηθεια δεκτη.

ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
14-05-15, 21:54
Φίλε μου πιστεύω ότι καλό θα ήταν να δει την πλακέτα σου ένας έμπειρος ηλεκτρονικός. Τώρα για την κουκκίδα που αναφέρεις στο ολοκληρωμένο χωρίς φωτογραφία δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αν είναι σκασμένο γιατί μπορεί να είναι και φυσιολογική. Συνήθως τα ολοκληρωμένα έχουν μια τελεία ή μια κουκκίδα στην πάνω πλευρά τους και σε γωνιακή θέση όπου αυτό συμβολίζει την αρχή μετρήματος των ποδιών τους πχ 1,2,3........14.

sofosal
14-05-15, 22:27
το ULN 2003A είναι Stepper Motor Driverτο stepper motor, είναι ένα μοτεράκι χαμηλής τάσης συνεχούς ρεύματος που μπορεί να περιστραφεί δεξιά - αριστερά σε απόλυτα ελεγχόμενη κίνηση. (μισή στροφή, μια-δυο-τρεις κλπ) θα μπορούσε να είναι ένα μοτεράκι που ανοιγοκλείνει πχ μια είσοδο απορρυπαντικού...
άρα ναι μπορεί να είναι το πρόβλημά σου....
το τσιπάκι οδηγεί αυτό το μοτεράκι...
είναι κομμάτι δύσκολο να το ξεκολλήσεις και να κολλήσεις ξανά το καινούριο, είναι πολύ μικρό...
αν δεν έχεις σωστό κολλητήρι και εμπειρία, μάλλον πρέπει να το πας σε κάποιον καλό ηλεκτρονικό...
σίγουρα αξίζει η επισκευή!....

έχω τέτοιο module από το ebay....παίζω με αυτά κάνοντας...ρομποτάκια...

FILMAN
15-05-15, 10:00
Το ULN2003 δεν είναι stepper motor driver αν και θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και ως τέτοιο. Στην πραγματικότητα είναι απλώς μια 7άδα τρανζίστορ darlington σε συνδεσμολογία κοινού εκπομπού με ενσωματωμένες αντιστάσεις βάσης και flywheel διόδους, τίποτα περισσότερο. Δηλαδή χρησιμοποιείται για οδήγηση μικρών φορτίων που όμως δεν μπορεί να τα οδηγήσει άμεσα ο μικροελεγκτής ή κάποιο άλλο λογικό εξάρτημα του κυκλώματος, όπως μικροί κινητήρες, λαμπάκια, ρελέ, κ.λ.π.

sofosal
15-05-15, 13:23
Το ULN2003 δεν είναι stepper motor driver αν και θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και ως τέτοιο. Στην πραγματικότητα είναι απλώς μια 7άδα τρανζίστορ darlington σε συνδεσμολογία κοινού εκπομπού με ενσωματωμένες αντιστάσεις βάσης και flywheel διόδους, τίποτα περισσότερο. Δηλαδή χρησιμοποιείται για οδήγηση μικρών φορτίων που όμως δεν μπορεί να τα οδηγήσει άμεσα ο μικροελεγκτής ή κάποιο άλλο λογικό εξάρτημα του κυκλώματος, όπως μικροί κινητήρες, λαμπάκια, ρελέ, κ.λ.π.


ΣΩΣΤΑ!!
...στην περίπτωση του φίλου παραμένει η πιθανότητα να είναι αυτό το πρόβλημα...

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
15-05-15, 16:17
Δες το πιο κάτω λίνκ έχει πληροφορίες για την συσκευή σου http://www.home-appliance-diy.co.uk/wdmodules.html
ο κωδικός της πλακέτας είναι C00254297 για να την βρείς στο ιντερνέτ 160€ είναι πάρα πολλά
και οι πλακέτες που πωλούνται μπορεί να είναι και με άδεια μνήμη

diony
15-05-15, 17:43
Να σας θυμίσω πως το #9 (http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=64858&p=537902&viewfull=1#post537902) γράφτηκε στις 01-12-12, 23:03

Απλά ο ενδιαφερόμενος δεν ξαναέγραψε τι απέγινε με τη βλάβη

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
15-05-15, 22:16
Να σας θυμίσω πως το #9 (http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=64858&p=537902&viewfull=1#post537902) γράφτηκε στις 01-12-12, 23:03

Απλά ο ενδιαφερόμενος δεν ξαναέγραψε τι απέγινε με τη βλάβη
Συγνωμη δεν το είδα πολυ παλιό το θέμα

diony
15-05-15, 23:42
Και εγώ τυχαία το είδα , ψάχνοντας προς τα πίσω την προϊστορία του θέματος