PDA

Επιστροφή στο Forum : [Φορητός Η/Υ] Toshiba satellite A355-S6936



dan
05-11-12, 12:20
Μου χάρισαν αυτό το λαπτοπ με πρόβλημα.
Το λάπτοπ φαίνεται να ξεκινάει, ανάβουν τα λαμπάκια, γυρίζει το ανεμιστήρακι, αλλά δεν υπάρχει εικόνα και δεν κάνει κανένα ήχο.

Έχω κάνει τις παρακάτω ενέργειες:
Έλεγξα το τροφοδοτικό.
Δοκιμάστηκε με μπαταρία και χωρίς μπαταριά. Η μπαταριά του είναι καλή.
Κοίταξα την οθόνη με φακό μήπως δεν ανάβει ο οπίσθιος φωτισμός.
Τοποθέτησα εξωτερικό μόνιτορ και πάτησα το FN και F5 (εναλλαγή μόνιτορ) αρκετές φορές.
Έβγαλα τις μνήμες και τις τοποθέτησα μια μια σε όλες τις θέσεις.
Έστειλα τη κάρτα γραφικών για reballing.
Κανένα αποτέλεσμα.

Πιστεύω πως το πρόβλημα είναι στη κάρτα γραφικών, αλλά θέλω να το σιγουρέψω για να μην την αγοράζω άδικα. Δεν είναι φθηνή.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

TONYGAL
05-11-12, 12:47
αμα την έστειλες για reballing πως λες οτι ειναι κάρτα γραφικών?εκτός αν είναι καμένο το τσιπακι..και τι αυτός που την έκανε δεν ειδε οτι είναι καμένο?ίσως είναι το chipset του Motherboard...
θελει ψαξιμο φιλε μου..μπορει να ναι ο επεξεργαστης του..
ειναι πολλα και πρεπει να εχεις spare hardware για να τα δεις ολα αυτα η πήγαινε το σε ενα μάστορα καλύτερα...

στεφανος μιχαλης
05-11-12, 13:04
Καλησπέρα, για να είσαι σιγουρος οτι το πρόβλημα ειναι απο την καρτα γραφικών (δηλαδή μαλλον το chip) ειναι καμμένο. Η καρτα γραφικών σου αν θυμάμαι είναι αποσπόμενη οπότε αναψε τον υπολογιστή χωρίς αυτήν πάνω. αν πάρεις ασπρη οθόνη τοτε είναι VGA αν οχι τότε πάμε σε άλλα και το ποιό πιθανό είναι να είναι το north

dan
05-11-12, 13:56
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Θα δοκιμάσω άλλο επεξεργαστή (υπάρχει) και θα δοκιμάσω χωρίς την κάρτα γραφικών.
Θα σας πω τα αποτελέσματα.

takisegio
05-11-12, 19:40
reball chipset

leosedf
05-11-12, 22:48
www.micro.gr δώστο σε αυτούς να στο στρώσουν.
Μου κάνει για τσιπ πάντως αλλα μπορεί να είναι και καλωδιοταινία και φωτισμός κλπ.
Μπορείς να δεις τους κωδικούς που έχει πάνω η μητρική για να σου βρω σχέδιο?

chrisrer
06-11-12, 00:38
Μου χάρισαν αυτό το λαπτοπ με πρόβλημα.
Το λάπτοπ φαίνεται να ξεκινάει, ανάβουν τα λαμπάκια, γυρίζει το ανεμιστήρακι, αλλά δεν υπάρχει εικόνα και δεν κάνει κανένα ήχο.

Έχω κάνει τις παρακάτω ενέργειες:
Έλεγξα το τροφοδοτικό.
Δοκιμάστηκε με μπαταρία και χωρίς μπαταριά. Η μπαταριά του είναι καλή.
Κοίταξα την οθόνη με φακό μήπως δεν ανάβει ο οπίσθιος φωτισμός.
Τοποθέτησα εξωτερικό μόνιτορ και πάτησα το FN και F5 (εναλλαγή μόνιτορ) αρκετές φορές.
Έβγαλα τις μνήμες και τις τοποθέτησα μια μια σε όλες τις θέσεις.
Έστειλα τη κάρτα γραφικών για reballing.
Κανένα αποτέλεσμα.

Πιστεύω πως το πρόβλημα είναι στη κάρτα γραφικών, αλλά θέλω να το σιγουρέψω για να μην την αγοράζω άδικα. Δεν είναι φθηνή.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

dan μιας και ειπες φιλε οτι εστειλες το τσιπ για reballing στειλε μ λιγο πληροφοριακα τιμη και απο ποιο καταστημα?

και μιας και κανεις ολα αυτα που ειπανε τα παιδια κανε και μια check και το inverter της οθονης

dan
06-11-12, 20:00
www.micro.gr (http://www.micro.gr) δώστο σε αυτούς να στο στρώσουν.
Μου κάνει για τσιπ πάντως αλλα μπορεί να είναι και καλωδιοταινία και φωτισμός κλπ.
Μπορείς να δεις τους κωδικούς που έχει πάνω η μητρική για να σου βρω σχέδιο?
Καλησπέρα. Αν ήταν φωτισμός ή καλωδιοταινία δεν έπρεπε να δείχνει η εξωτερική οθόνη;
Από τις απαντήσεις σας κρίνω πως μάλλον είναι το τσιπ. Θα βρω τους κωδικούς και θα στους πώ.



dan μιας και ειπες φιλε οτι εστειλες το τσιπ για reballing στειλε μ λιγο πληροφοριακα τιμη και απο ποιο καταστημα?

και μιας και κανεις ολα αυτα που ειπανε τα παιδια κανε και μια check και το inverter της οθονης

Το inverter παίρνει ρεύμα κανονικά (19,5V), αλλά δεν έχω καμιά λάμπα για να το δοκιμάσω.
Κοίταξα με φακό στην οθόνη μήπως έχει εικόνα χωρίς φως αλλά τίποτα.
To reballing το έκανε ο Γιώργος http://www.techsys.gr/ αλλά για τιμή, καλύτερα να ρωτήσεις τον ιδιο στο 2310 555544.
Νομίζω πως κάνει έκπτωση στα μέλη του hlektronika

Δοκίμασα και χωρίς την κάρτα γραφικών επάνω, αλλά δεν πήρα λευκή οθόνη.
Το βλέπω να το πηγαίνω στο micro.gr

leosedf
06-11-12, 20:27
Πές οτι σε έστειλε ο κώστας, θα σε βοηθήσουν τα παιδιά.

chrisrer
06-11-12, 21:49
Πές οτι σε έστειλε ο κώστας, θα σε βοηθήσουν τα παιδιά.

Ευχαριστω ;)

chrisrer
06-11-12, 21:52
dan αν τελικα ειναι η gpu ενημερωσε μας για την πορεια της βλαβης σου.... η ανταλλαγη γνωσεων και αποψεων ειναι οτι καλυτερο

dan
07-11-12, 14:13
dan αν τελικα ειναι η gpu ενημερωσε μας για την πορεια της βλαβης σου.... η ανταλλαγη γνωσεων και αποψεων ειναι οτι καλυτερο

Ναι φιλε μου, θα σας ενημερώσω.

dan
07-11-12, 14:18
Η mothreboard είναι η KTKAA LA-4571P

tsakimak
11-11-12, 11:45
Για μενα ριξε μια ματια αν κουμπωσαν καλα οι μνημες και δοκιμαζε τες μια καθε φορα,η αυτο θα ειναι η ο επεξεργαστης δεν ειναι κουμπωμενος πριν μια εβδομαδα αντιμετωπισα ενα τετοιο θεμα με ενα aspire 5720 και τελικα δεν ηταν κουμπωμενος καλα ο επεξεργαστης (το ειχε στειλει για καθαρισμα αλλου επειδη ανεβαζε θερμοκρασιες και μαλλον εκει την καναν την λαδια)

dan
18-11-12, 22:40
Καλησπέρα. Τελικά ήταν η κάρτα γραφικών.