PDA

Επιστροφή στο Forum : [Σταθερός Η/Υ] δεν μπαίνει στα wndows



τομ
04-11-12, 15:46
καλησπέρα... έχω έναν υπολογιστή πέντιουμ 4 στα 3,2 Ghz και αφού όταν τον έιχα ανοιχτό κάτι έκανε το ανηψάκι μου μου και κόλλησε. δεν ανταποκρινόταν καθόλου. Αναγκάστηκα και τον έκλεισα από το κουμπί. Από εκείνη τη στιγμή και μετά με το που ανοίγω τον υπολογιστή μόλις περάσει η μπάρα που γράφει windows xp και πάει να ανοίξει την επιφάνεια εργασίας βγάζει μπλε οθόνη και κάνει επανεκκίνηση. προσπάθησα να το ανοίξω με ασφαλής λειτουργία αλλά τίποτα πάλι... μπορείτε να με βοηθήσετε.. Επίσης τον σύνδεσα με το ίντερνετ πρόσφατα και δεν είχα βάλει ακόμα αντιβαιρους γιατί περίμενα να έρθουν οι καινούργιες ram γιατί σερνόταν αφού είχα μόνο μία 256 πάνω...

vasilimertzani
04-11-12, 16:44
δοκιμασε με το cd εγκαταστασης των windows. μολις τρεξει πρεπει να εχει επιλογη για repair οπου δεν διαγραφει τιπορα.

stafidas
04-11-12, 17:05
Προώθησε το ανηψάκι σου να γίνει hacker και να μπει σε καμιά τράπεζα. Φαίνεται ότι πιάνουν τα χέρια του στους υπολογιστές :) :)

Λοιπόν... προσπάθησε να bootάρεις στο last known configuration και πες μου τι κάνει.

dan
05-11-12, 08:58
καλησπέρα... έχω έναν υπολογιστή πέντιουμ 4 στα 3,2 Ghz και αφού όταν τον έιχα ανοιχτό κάτι έκανε το ανηψάκι μου μου και κόλλησε. δεν ανταποκρινόταν καθόλου. Αναγκάστηκα και τον έκλεισα από το κουμπί. Από εκείνη τη στιγμή και μετά με το που ανοίγω τον υπολογιστή μόλις περάσει η μπάρα που γράφει windows xp και πάει να ανοίξει την επιφάνεια εργασίας βγάζει μπλε οθόνη και κάνει επανεκκίνηση. προσπάθησα να το ανοίξω με ασφαλής λειτουργία αλλά τίποτα πάλι... μπορείτε να με βοηθήσετε.. Επίσης τον σύνδεσα με το ίντερνετ πρόσφατα και δεν είχα βάλει ακόμα αντιβαιρους γιατί περίμενα να έρθουν οι καινούργιες ram γιατί σερνόταν αφού είχα μόνο μία 256 πάνω...

Μη κατηγορείς το ανιψάκι γιατί μπορεί να είναι τυχαίο που χάλασε στα χέρια του.
Έλεγξε τη μνήμη με το memtest86+
Έλεγξε το σκληρό δίσκο με το HDD Regenerator
Έλεγξε το τροφοδοτικό
Έλεγξε τη μητρική αν έχει φουσκωμένους πυκνωτές.
Αν όλα τα παραπάνω είναι οκ κάνε φορματ.

makocer
05-11-12, 12:56
κατα την εκκινηση πατησε F8 επανειλημενα μεχρι να βγει η μαυρη οθονη με τις επιλογες
εκει επελεξε >απενεργοποιηση αυτοματης επανεκινησης
ασε τον η/υ να ξεκινηση και θα σταματησει στην μπλε οθονη
δες τι μυνημα δινει >πχ irq less or equal (αυτο το γραφει μετα απο 2-3 γραμμες) ή καποιο αλλο μυνημα
αρκετα πιο κατω θα εχει ακομα καποια στοιχεια της μορφης > stop: 0x000000G4(0XJHDTGIURT, 0XJHRJEFRRF ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ )
μ αυτα ισως βγει και καμια ακρη για το τι εχει γινει....
πιθανον να εχει ζημια ο δισκος ή αρχεια του λειτουργικου

τομ
05-11-12, 14:31
Πάω να κάνω φορμάτ και μου λέει ότι δεν αναγνωρίζεται κάποιος σκληρός δίσκος.. βάλτε ένα cd για να κάνετε την εγκατάσταση του προγράμματος οδήγησης. Έβαλα και δεύτερο σκληρό SATA πάλι τα ίδια. Βάζω σκληρό IDE κάνει εγκατάσταση κανονικά. Έκανα προσπάθεια να ανοίξω το pc με το last known configuration τζίφος. απενεργοποίησα την αυτοματη επανεκινηση και έβγαζε μήνυμα ''STOP : C000007b
c:/windows\system32\winsrv.dll και μετά κάτι κινέζικα. Άλλαξα RAM αλλά τίποτα τα ίδια...

info@kalarakis.com
05-11-12, 16:09
το πιο πιθανό είναι να θέλει repair ο δίσκος.

Προτεινόμενες λύσεις

το α και γ είναι οι προτιμότερες

a) Αν μπορείς βάλτον σε ένα άλλο pc δεύτερο και από εκεί όταν ξεκινήσει ο υπολογιστής από τον "υπολογιστής μου " δεξιό κλικ πάνω στο δίσκο και από τα εργαλεία >έλεγχος.

β) για να μη τον βλέπει όταν ξεκινάς από το cd σημαίνει ότι έχουν βάλει το controller ΑΗΔΙ πήγαινε στην επιλογή του σατα και βάλτον compatible
Ξεκίνα από το cd και σε κάποια στιγμή θα δεις και θα σου προτείνει με F8 να κάνει repair προχώρησε και θα ξαναδείς αυτό το μήνυμα παρακάτω τότε πάτα ο F8 (για να κάνει επισκευή χωρίς να χάσεις τα δεδομένα)
Αυτό γίνεται μόνο αν έχει εγκατεστημένο το SP3 και το CD έχει και αυτό SP3

γ) Αν έχεις ένα boot cd me minipe ξεκίνα με αυτό και όταν δείς την οθόνη με τα προγράμματα πήγαινε στην εντολή εργασιών και γράψε cmd πάτα οκ στη μαυρη οθόνη και στο > γράψε chkdsk c: /F/R περίμενε να τελειώσει Κανε επανεκκίνηση

δ)Αν τα παραπάνω δεν πιάσουν και έχεις δεδομένα μέσα στο δίσκο που τα χρειάζεσαι α) Ζήτα τις υπηρεσίες κάποιου μαγαζιού τονίζοντας ότι έχει δεδομένα που τα χρειάζεσαι , και φυσικά πόσο θα κοστίσει. Β) αν δεν έχεις κάτι μέσα ξεκίνα φορμάρισμα είναι πιο γρήγορο απ τα λοιπά

Πάντως εμένα μου φαίνεται ότι θέλει chkdsk c: /R/F δηλαδή ένα ΑΠΛΌ REPAIR

τομ
05-11-12, 16:28
Το πρόβλημα είναι ότι όταν αγοράζεις έναν υπολογιστή από κάποιο μαγαζί της περιοχής χωρίς μεγάλη επωνυμία δε σου δίνουν το cd των windows. Δεν έχω cd να κάνω repair. Έχω νομίζω έναν αλλά με SP2.Τα δεδομένα πάντως δε με ενδιαφέρουν. Ας τα χάσω. ο προβληματισμός μου είναι γιατί δε διαβάζει το SATA. Απλά ίσως χρειαστεί να κάνω διαμόρφωση το σκληρό σε άλλο υπολογιστή και να ξαναδοκιμάσω εγκατάσταση.

makocer
06-11-12, 00:31
δεν αναγνωριζει τον σκληρο δισκο γιατι ζηταει τους drivers που ΔΕΝ ειναι ενσωματωμενοι στο windows cd
αν προσεξεις στην αρχη της εγκαταστασης εχει ενα μυνημα (το 2ο νομιζω) που λεει ''πατα F6 για να εγκαταστησετε οδηγους κλπκλπ''
οταν δεις το μυνημα πατας F6 και περιμενεις μεχρι να σου ζητησει τους οδηγους......
τους οδηγους θα τους βρεις ειτε στο σιντι με τους drivers της μητρικης, ειτε στο site της ετερειας (πχ gigabyte,asus κλπ) δλδ θελει ψαξιμο
οταν βρεις τα σχετικα αρχεια ,τα περνας σε δισκετα διαμορφωμενη fat32 και την βαζεις στον οδηγο πριν ξεκινησεις την εγκατασταση

τομ
06-11-12, 10:59
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέτεις για να μου δίνεις πληροφορίες. τα κατάλαβα όλα τα παραπάνω, όμως το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι δεν έχει δισκέτα ο υπολογιστής και ούτε υποδοχή στη μητρική για να κουμπώσω δισκέτα. η μητρική είναι αυτή http://eu.msi.com/product/mb/649-Neo-V.html#/?div=Driver&os=XP%2032 . μήπως να βάλω μεγάλη ram και να επιχειρήσω να φορτώσω windows7 μιας και αυτά μπορεί να έχουν τους drivers μέσα στο cd;

Αποστόλης1
06-11-12, 12:33
Πάω να κάνω φορμάτ και μου λέει ότι δεν αναγνωρίζεται κάποιος σκληρός δίσκος.. βάλτε ένα cd για να κάνετε την εγκατάσταση του προγράμματος οδήγησης. Έβαλα και δεύτερο σκληρό SATA πάλι τα ίδια. Βάζω σκληρό IDE κάνει εγκατάσταση κανονικά. Έκανα προσπάθεια να ανοίξω το pc με το last known configuration τζίφος. απενεργοποίησα την αυτοματη επανεκινηση και έβγαζε μήνυμα ''STOP : C000007b
c:/windows\system32\winsrv.dll και μετά κάτι κινέζικα. Άλλαξα RAM αλλά τίποτα τα ίδια...

Kοίταξες το ΒΙΟΣ???

makocer
06-11-12, 13:16
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέτεις για να μου δίνεις πληροφορίες. τα κατάλαβα όλα τα παραπάνω, όμως το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι δεν έχει δισκέτα ο υπολογιστής και ούτε υποδοχή στη μητρική για να κουμπώσω δισκέτα. η μητρική είναι αυτή http://eu.msi.com/product/mb/649-Neo-V.html#/?div=Driver&os=XP%2032 . μήπως να βάλω μεγάλη ram και να επιχειρήσω να φορτώσω windows7 μιας και αυτά μπορεί να έχουν τους drivers μέσα στο cd;

ο κονεντορας για την δισκετα ειναι κατω απο τις pci θυρες (μαυρο)
για 7 δεν θα σου το προτεινα αν δεν εχεις τουλαχιστον 1 γιγα μνημη + 'αξιοπρεπη' vga
πηγαινε στο μαγαζι που πηρες τον η/υ και ζητα μια κοπια απο οριτζιναλ δισκακι με τα ΧΡ με sp3
τωρα για δισκετα...τι να σου πω !εχουν αρχισει και γινονται ειδος προς εξαφανιση...

(μην θεωρεις οτι η εγκατασταση των 7 ειναι απλη υποθεση -συνηθως οι πιο πολλοι θεωρουν οτι ειναι μια χαρα με τους general drivers που γινονται εγκατασταση και μαλιστα πολλοι ειναι ''ειδικοι'' και τεχνικοι η/υ και κοροιδευουν τον κοσμο)

τομ
07-11-12, 14:31
Kοίταξες το ΒΙΟΣ???
τι να κοιτάξω στα BIOS? δε μου αναγνωρίζει καν το σκληρό σαν primary server?

τομ
07-11-12, 14:33
ο κονεντορας για την δισκετα ειναι κατω απο τις pci θυρες (μαυρο)
για 7 δεν θα σου το προτεινα αν δεν εχεις τουλαχιστον 1 γιγα μνημη + 'αξιοπρεπη' vga
πηγαινε στο μαγαζι που πηρες τον η/υ και ζητα μια κοπια απο οριτζιναλ δισκακι με τα ΧΡ με sp3
τωρα για δισκετα...τι να σου πω !εχουν αρχισει και γινονται ειδος προς εξαφανιση...

(μην θεωρεις οτι η εγκατασταση των 7 ειναι απλη υποθεση -συνηθως οι πιο πολλοι θεωρουν οτι ειναι μια χαρα με τους general drivers που γινονται εγκατασταση και μαλιστα πολλοι ειναι ''ειδικοι'' και τεχνικοι η/υ και κοροιδευουν τον κοσμο)

Πω έχεις δίκαιο... ηταν κουμπομένει η κάρτα του μοντεμ και δε φαινόταν. το αρχείο όμως που κατεβάζω είναι μεγάλο και δε χωράει στη δισκέτα. Θα δοκιμάσω να το βάλω σε ένα φλασάκι.

her
07-11-12, 15:22
με το nlite θα κανεις δουλειά
http://www.adslgr.com/forum/threads/166926-%CE%91%CE%BE%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%C E%BF-%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CE%BF-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-Windows

demkat1
07-11-12, 19:09
http://www.howtofixit.gr/forum/images/Back2Basics/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα από Αποστόλης1 http://www.howtofixit.gr/forum/images/Back2Basics/buttons/viewpost-right.png (http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?p=537363#post537363)
Kοίταξες το ΒΙΟΣ???
τι να κοιτάξω στα BIOS? δε μου αναγνωρίζει καν το σκληρό σαν primary server?

Μπες στο ΒΙΟΣ και κύττα (on board peripherals/ SATA controller)
μήπως είναι απενεργοποιημένος

τομ
08-11-12, 00:28
Κάτι που παρατήρησα είναι ότι όταν ανοίγω τον υπολογιστή μετά την πρώτη οθόνη που γράφει εκδοση του bios και Ram και επεξεργαστή μου βγάζει ένα μηνυμα για setup SATA press ctl+s αλλιώς πατα esc για συνεχεια. και αν πατησω ctl+s λέει press s για setup kai Q για quit. Και αν πατησω s ζητά ένα φάκελο raid, που λογικά είναι οι drivers από το sata γιατί όταν κατέβασα τους drivers από τη μητρικη gia sata ήταν σε ένα φάκελο Raid. Her μπορεί να είναι η λύση το nlite αλλά μόνο που διάβασα τη διαδικασία πόνεσε το κεφάλι μου. και δεν νομίζω να καταφέρω να το κάνω....
Γίνετε αν κάνω setup τα windows σε ενα σκληρό ide και βάλω τους drivers για sata να κάνω να λειτουργήσει o sata και μετά να βγάλω τον ide?

makocer
08-11-12, 13:01
εκει που βρηκες τους driver θα ειχε σιγουρα
για κοιτα καλυτερα μεσα στον φακελο ,μηπως ειχε αλλον υποφακελο με καποια ενδειξη για δισκεττα..
βασικα χρειαζεται καποια αρχεια **-.inf που λενε ΤΙ ειναι και ΠΩς να τα χειριστει στο λειτουργικο...

her
09-11-12, 18:04
Δεν είναι δύσκολο. Πραγματικά είναι εύκολο. Βρίσκεις τους drivers από το internet και τους προσαρμόζεις στα windows που έχεις. Και μετά τα καινούργια windows τα γράφεις σε ένα dvd ή flash. Από την μεριά σου είναι το πολύ 10 λεπτά δουλειά. Και μετά κανένα μισάωρο του υπολογιστή. Υπάρχουν διάφοροι οδηγοί και στα ελληνικά για το πώς μπορείς να το κάνεις. Αν θες βοήθεια μου λες

τομ
09-11-12, 19:13
Εντάξει παιδιά... το πρόβλημα λύθηκε.... Βρήκα τη δισκέτα της μητρικής με τα χαρτιά του υπολογιστή και έβαλα τη δισκετα κατά την εγκατάσταση πάτησα F6 και μετά διάβασε το sata δίσκο... τέλος καλό όλα καλά... σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας.