PDA

Επιστροφή στο Forum : [Φορητός Η/Υ] MBX-182, Λείπουν οι 3V, 5V ALWAYS ON τάσεις



Nightwalker
28-10-12, 20:54
Καλησπέρα σε όλους

Ήρθε πριν μια εβδομάδα ενα VAIO με σπασμένο dc-jack το οποίο συνδέεται στην μητρική μέσω καλωδίου και connector. Δούλευε κανονικά το laptop, εκτός απο το οτι έπρεπε να "κλειδώσει" το βύσμα του φορτιστή σε μια θέση για να παίρνει ρέυμα. Κατα την αποσυναρμολόγηση της μητρικής και όταν την έβαζα μέσα στην αντιστατική σακούλα, για να είναι έτοιμη μέχρι την παραλαβή του καινούργιου βύσματος, ξεκόλλησε ένα πηνίο, χώρίς να έχει ασκηθεί κάποια πίεση ή να "βρήκε" κάπου. Απλά έπεσε στον πάγκο εργασίας μου. Το κόλλησα πάλι με το κολλητήρι (25w, λεπτή μύτη, με lead-free) και μετά απο δοκίμη, η μητρική είναι dead.
Ακριβώς κάτω απο το πηνίο ειναι 4 MOSFET, νομίζω οτι εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα..
Το πηνίο που ξεκόλλησε ειναι το PL12 και τα MOSFET είναι τα PQ40, PQ41, PQ42, PQ43.
Στο διάγραμμα που επισυνάπτω έχω σημειώσει τις τάσεις που έχω στα ποδαράκια του chip.

Κάθε ιδέα/συμβουλή ευπρόσδεκτη!

ΥΓ. Ανεβάζω και την σελίδα απο το διάγραμμα αυτούσια για να φαίνονται καλύτερα οι τιμές των εξαρτημάτων.

vmanos
28-10-12, 23:26
Μηπως δεν ''κλειδωσες'' το βυσμα τροφοδοσιας απο το αγχος σου καλα; για κοιταξε το και αυτο.

Nightwalker
29-10-12, 02:35
Έχω ήδη παραλάβει το ανταλλακτικό βύσμα και πλέον την τεστάρω με αυτό!
Μετά απο το πρόβλημα, της έδωσα κατευθείαν τάση απο universal μετασχηματιστή για να αποκλείσω οποιοδήποτε πιθανότητα οτι έχει πρόβλημα ο αυθεντικός μετασχηματιστής ή το σπασμένο jack.