PDA

Επιστροφή στο Forum : [Φορητός Η/Υ] HP DV9062EA πλαστικό κάλυμα πίσω.



toni31
15-10-12, 22:43
Έχω στα χέρια μου ένα HP DV9062EA (σειρά 9000) με σπασμένο αριστερό μεντεσέ και τις βάσεις που πιάνει να βιδώσει ο μεντεσές στο πίσω πλαστικό κάλυμμα της οθόνης.
Το ερώτημα είναι που θα βρώ πλαστικό καπάκι πίσω.
Γνωρίζει κάποιος κάποιο μαγαζί εντός ή εκτός Ελλάδος ?
(και μεταχειρισμένο ακόμα αλλά σε καλή κατάσταση Α ή Β)

TONYGAL
16-10-12, 16:29
ebay συνονόματε!!:001_smile:

toni31
18-10-12, 21:14
Το πρόβλημα ήταν αυτό (http://www.insidemylaptop.com/how-to-replace-broken-left-hinge-in-hp-pavilion-dv9000/) αλλά διορθώθηκε με λίγο μπαμπριζόκολα, ένα 4σαρι τρυπανάκι και λίγο Dremel. Κόστος 8 ευρώ.

Περιγραφή:
Ξεχώρισα τα δύο κομμάτια του μεντεσέ (άσπρο και μαύρο) στο άσπρο κομμάτι εκεί που μπαίνει ο πίρος, το έκανα από σχήμα «D» σε «O» με το 4σαρι και το Dremel, έτσι αντί να γυρίζει ο πίρος στο μαύρο κομμάτι γυρίζει στο άσπρο. Η τρύπα έγινε τόση ώστε να μην κολυμπάει ο πίρος. Μετά κόλλησα με πολλή προσοχή και ακρίβεια το μαύρο κομμάτι στην θέση του. Τα ένωσα και αυτό ήταν όλο.
Αυτή η πατέντα (αριστερός μεντεσές) θα πάει για μια ζωή, αλλά ο δεξιός μεντεσές που τώρα έχει όλη την πίεση δεν ξέρω πόσο θα αντέξει. Οπότε μπορεί να χαρακτηριστεί σαν μια προσωρινή επισκευή και όχι μόνιμη, το πόσο θα το δείξει ο χρόνος .

ΥΓ Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τραβήξω δικές μου φωτογραφίες, αλλά καθώς έψαχνα στον γούγλη για ανταλλακτικά έπεσα πάνω στην σελίδα που έδειξα, όταν τις είδα ήταν σαν να έβλεπα τις δικές μου!!