PDA

Επιστροφή στο Forum : [Φορητός Η/Υ] Προβλημα σε Λαπτοπ Toshiba satellite



billtech
24-09-12, 14:51
καλησπερα,
εχω στα χερια μου ενα λαπτοπ Toshiba satellite L655D για φορματ.
αλλα οταν βαζω το CD των Win7 μεσα οτι και να πατησω δεν μπαινει στο boot menu.
ουτε σε bios μπαινει ουτε τπτ.
ο υπολογιστης οταν ξεκιναει δεν δειχνει οτι δειχνουν τα αλλα μηχανηματα. δλδ version του BIOS, τι να πατησω να μπω στο BIOS. τπτ απο αυτα.
Γενικα ο υπολογιστης φερετε λες και δεν εχει BIOS. αλλα εχει. για να δουλευε. και τωρα μονο format ηθελε γτ ειχαν προβλημα τα Win7.
τι μπορει να φταιει? συνατησε κανεις ξανα τετοιο προβλημα?

angel_grig
24-09-12, 15:54
Δοκιμασε αμεσως μετα το ανοιγμα να πατησεις γρηγορα F12 για να επιλεξεις boot device..To manual του υπολογιστη ειναι εδω http://www.csd.toshiba.com/cgi-bin/tais/support/jsp/modelContent.jsp?ct=SB&os=&category=&moid=2681560&rpn=PSK2LU&modelFilter=L655D-S5050&selCategory=2756709&selFamily=1073768663

DooM_SteR
24-09-12, 16:23
μηπως δέν σου δουλεύει το πληκτρολόγιο, γιαυτό δέν μπορείς να μπείς στο bios? μου έχει τύχει μια φορα. δοκίμασε να βάλεις εξωτερικό πληκτρολόγιο

billtech
24-09-12, 16:54
το πληκτρολογιο δουλευει...
εξαλλου οπως προειπα δεν μου εμφανιζει η οθονη τπτ που να αφορα το BIOS. με το "F1" αμα το πατησω με παει στην οθονη windows boot manager. οπου φυσιολογικα βλεπει μονο τα win7 και το memtest utility αν θυμαμαι καλα το λενε ετσι.

TONYGAL
24-09-12, 23:57
f2 και αλλαξε το first boot device..

makocer
25-09-12, 18:55
εχει ενεργοποιημενο το fast boot (μπορεις να το αλλαξεις και μεσα απο τα windows)
αν θες να μπεις κατ ευθειαν στο bios τοτε οπως προτεινει και ο TONYGAL με f2
πατας f2 και μετα το power on οποτε σε βαζει στο μενου...

xrhstos1978
25-09-12, 19:12
μπορείς να κάνεις και το άλλο, βγάζεις το δισκο τον βάζεις σε αλλο πσ σαν εξωτερικό, τον φορμάρεις και τον ξαναβαζεις στο πσ, και αφού δεν θα εχει μεσα αρχεία θα μπουταρει απο το dvd τον windows αυτόματα.

billtech
25-09-12, 23:37
λοιπον παιδια το ελυσα εκεινο.
καποιος ειχε βαλει supervisor password και τα κλειδωσε ολα. ελυσα τον υπολογιστη εβγαλα την μπαταρια και την ξαναβαλα και μπαινω και BIOS και ολα.
αλλα τωρα εμφανιστηκε αλλο προβλημα. ενω παω και διαλεγω boot device DVD ή USB με win. εκεινο αντι να κανει boot απο εκει που του λεω περναει αυτοματα στον δισκο. και παει να κανει load τα win που ειναι ηδη εγκατεστημενα....
αυτο τωρα πως εμφανιστικε το προβλημα? και πως λυνετε?

makocer
26-09-12, 01:48
καλα ,αυτος που σου εδωσε τον φορητο δεν ηξερε τους κωδικους? επρεπε να γινει με 'χακαρισμα΄?

billtech
26-09-12, 21:08
η κοπελλια δεν ασχολητε με τετοια...μονο απο το σερβις αν ηρθε ετσι.

makocer
28-09-12, 02:36
στο μπουταρισμα πατα F10 /F12
ενα απο τα 2 σε βγαζει σε μενου επιλογης της συσκευης εκκινησης
επιλεγεις το cd/dvd και εντερ...
αν ΔΕΝ ξεκινησει παλι σημαινει οτι εχει προβλημα το δισκακι/δεν εχεις δισκακι μεσα/εχει προβλημα το οπτικο (ODD)