PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τελικός Ενισχυτής] service ενισχυτη Nakamichi 420



east electronics
21-09-12, 13:38
Οσοι με γνωριζουν ξερουν οτι ειμαι φανατικος Ιαπωνας .Λατρευω τον τροπο που σκεφτονται και τον τροπο που αξιολογουν τους πορους και την τεχνολογια τους.

Ενω συχνα εκθειαζω τα Ιαπωνικα μηχανηματα και τα πολλες φορες κρυμενα καλουδια τους θα πρεπει να ομολογησω οτι στο συγκεκριμενο μηχανημα απο την μια ""τα βρηκα σκουρα "" απο την αλλη συναντησα τοσα προβληματα που δεν εχω συναντησει μαλλον σε κανενα αλλο Ιαπωνικο ποτε.

ΣΤΑΔΙΟ ΕΞΟΔΟΥ
--Το σταδιο εξοδου ειναι χτισμενο πανσω σε πολυ καλης ποιοτητας NEC τρανσιστορ περιβληματος τυπου ΤΟ220 αλλα με δυο βιδες αριστερα και δεξια . Ομοια φορουσαν και πολλα Kenwood εκεινη την εποχη ( ευτυχως γιατι μονο ετσι μπορεσαμε να κανουμε αντικατασταση των καμμενων με αυθεντικα )

---Σαφως η αντικατασταση με κατι αλλο προυποθετει απιστευτα μεγαλη μανουβρα οχι μονο γιατι τα τρανσιστορ δεν ταιριαζουν αλλα και λογο του οτι ο χωρος εκει ειναι εξαιρετικα περιορισμενος .

---Παραδοξως και παρολο οτι η ψυκτρα του καθε ενισχυτη εχει επανω της 8 Τρανσιστορ δεν υπαρχει κανενα απολυτως μονωτικο μεταξυ των τρανσιστορ και της ψυκτρας και ο κατασκευαστης εχει βαψει την ψυκτρα με καποια μπογια με καποιο συγκεκριμενο παχος και καποια συγκεκριμενη ικανοτητα μεταφορας της θερμοτητας οπου και τελικα το παχυ στρωμα μπογιας αντικαθιστα και τα μονωτικα πισω απο την παλτη των τρανσιστορ . ( κατασταση που θεωρησα επικινδυνη και προσθεσα πραγματικη μονωση πισω απο τα τρανσιστορ .

---Επιγραμματικα δεν υπαρχει στην Ιαπωνικη γραμμη παραγωγης κανενα μηχανημα που να φοραει αυτα τα τρανσιτορ και να δουλευει πανω απο τα 35 βαττ Οι ανθρωποι της Νακ εχουν σχεδιασει πανω τους ενα μηχανημα 58 βαττ ισχυ κορυφης το οποιο μαλλον ειναι risky που λεμε στο χωριο μου .

---Προφανως ειχαν διαφορα προβληματα και σχεδιασαν σφηνα μια προστασια σε κιτακι η οποια αργοτερα ηταν και στανταρ σε καθε μοντελο .Η οποια προστασια ομως δεν διακοπτει την εξοδο του ηχειου σε περιπτωση καποιας βλαβης αλλα γειωνει την εξοδο ( προφανως ηταν πιο ευκολο να γινει ) αυτο ομως σημαινει οτι εαν εισαι σε φαση προστασιας και εχει πηγη ανοιχτη υπαρχει μεγαλη πιεση και καταναλωση στον ενισχυτη .

---Η προστασια παντως γενικα ειναι πολυ φτωχα φτιαγμενη .

ΓΕΙΩΣΗ

---Συνηθως ο Ιαπωνας κραταει φιλοσοφια star ground αντιθετα στο συγκεριμενο μηχανημα εχει τεχνολογια ""All ground"" οπου ολο το κουτι ειναι στο δυναμικο 0 του τροφοδοτικου με σοβαρο μειονεκτημα οτι ολες οι διαταξεις του μηχανηματος : τροφοδοτικο / τελικος/ τελικος / πλακετακι zobel / κιτ προστασιας πρεπει να ειναι βιδωμενα στο σασσι για να μπορουν να λειτουργουν σωστα. Σαφως αυτο σημαινει παρα πολλες μηχανικες συνδεσεις με βιδες οπου εστω και μια να λασκαρει το μηχανημα παυει να λειτουργει .Αν καποιος προσθεσει οτι το σασσι ειναι επιμεταλωμενο για ομορφια τοτε στα σημεια με λιγη σκονη / αλατα / η και λιγη σκουρια σημαινει επισης οτι το μηχανημα παυει να λειτουργει λογο ελλειψης σωστης γειωσης ( περα απο τις μηχανικες επεμβασεις τυπου ελεγχος σφιξιματα και προσθηκη ασφαλιστικων προσθεσα και δυο καλωδια απο το μηδεν του τροφοδοτικου προς τις πλακετες εξοδου για να εξασφαλισω οτι ο τελικος δεν θα ""μεινει"" ξανα απο γειωση ποτε .

---Να σημειωθει οτι ο Ιαπωνας αναφερει ρητα στο service manual οτι δεν πρεπει για κανεναν λογο να αλλαξεις κατα την διαρκεια μιας επισκευης την δρομολγηση των γειωσεων και των καλωδιων γιατι αυτο θα αλλαξει την παραμορφωση του μηχανηματος ( πραγμα το οποιο με ξενισε ...το δοκιμασα και διαπιστωσα οτι εχει απολυτο δικιο ... αυξανεται η παραμορφωση ειδικα στις ψηλες συχνοτητες { !!!} )

ΠΟΛΩΣΗ

---Η πολωση του μηχανηματος ειναι ενα ακομα τεχνολογικο θεμα δουλευει σταθερα δεν ευπαρχει ρυθμιστικο οπου κλασσικη Ιαπωνικ προσεγγιση η εμπιστοσυνη και σωστη χρηση στα υλικα δεν απαιτει ρυθμισεις Το δε κυκλωμα της πολωσης ειναι συμμετρικο οπου ενα τρανσιτορ πολωνη την θετικη πλευρα και αλλο την αρνητικη ,Πρωτοποριακη σχεδιαση η οποια δεν εχω μελετησει ωστε να ξερω που ωφελει ακριβως ( θα το κανω και βλεπουμε ) αλλα τσπ ενα εχω διαβασει το μανουαλ σωστα και αυτη η διαταξη λειτουργει σε ταξη Α με σκοπο την μειωση της παραμορφωσης .


ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ

--- Αν καποιος εξαιρεσει τα ""μηχανικα "" προβληματα το μηχανημα παιζει εξαιρετα ...ταχυτατο ζεστο και γλυκο και εχει εναν ηχο ο οποιος σε κερδιζει αμεσως με την γλυκα του ...Η αναλυτικοτητα ειναι παρα πολυ ψηλα και ο ηχος ειναι παραπολυ ""πλουσιος""" αλλα συναμα διακριτικος και χωρις καμια υπερβολη ....Ικανοτητα σε ρευματα αλλα αν ηταν δικο μου θα προτιμουσα μεγαλα ευσιασθητα ηχεια απο μικρα και αναισθητα.

---Σε γενικες γραμμες δειχνει ενα μηχανημα το οποιο ο σχεδιαστης με τον κατασκευαστη δεν ειχαν καμμια απολυως επαφη και ισως ενα τετοιο κυκλωμα στημενο διαφορετικα να ειχε ακομα πιο καλες επιδοσεις .



Closing argument

Πολλες φορες αναρωτιεμαι αν τα τοσα που γραφω βοηθανε καποιους να σχηματισουν μια πιο ορθη εικονα για τις τοπολογιες τεχνολγιες και εφαρμογες των μηχανηματων αυτων αλλα και ισως και καποιον συναδελφο ωστε να εκτελεσει μια επισκευη πιο σωστα . Δεν ξερω πραγματικα παντως απο την μερια μου το κανω με ευχαριστηση και αισθανομαι ακομα πιο ομρφα γραφωντας την ιστορια του μηχανματος . Ισως τα μακροσκελη νηματα να ειναι κουραστικα για τον αναγνωστη ...ισως επισης να χρειαζεται να προσθεσω η να αφαιρεσω κατι ωστε οι πληροφοριες μου να ειναι πιο χρηστικες .Αν ναι ειμαι ανοιχτος και σε προτασεις και σε υποδειξεις .

Φιλικα

Σακης Πετροπουλος
www.eastelectronics.gr (http://www.eastelectronics.gr)

enjoy some pics

http://www.eastelectronics.gr/images/NAKAMICHI%20420/DSC00616.JPG

http://www.eastelectronics.gr/images/NAKAMICHI%20420/DSC00617.JPG

http://www.eastelectronics.gr/images/NAKAMICHI%20420/DSC00618.JPG

http://www.eastelectronics.gr/images/NAKAMICHI%20420/DSC00619.JPG

bchris
21-09-12, 14:27
Εγω προσωπικα, αν και οπως εχω πει δεν ειμαι επαγγελματιας του χωρου, λατρευω τα service post σου.
Μ'αρεσει που βαζεις και λιγη φιλολογια/ιστορια μεσα κι οχι ενα στεγνο "Αντικατασταση πυκνωτων - ρυθμιση ρευματος ηρεμιας" και τελος.

Keep up the good work.

ezizu
21-09-12, 15:28
Φίλε Σάκη,είναι πολύ σημαντικό, ένας επαγγελματίας του συγκεκριμένου χώρου,να αφιερώνει κάποιο από τον χρόνο του,ώστε να καταθέτει, σε σχετικής θεματολογίας forum,τις απόψεις του, τις εμπειρίες του ,τις όποιες πληροφορίες, σχετικά με την επισκευή, την ιστορία ή και την τοπολογία κάποιου μηχανήματος που επισκευάζει.
Εγώ θα ήθελα να σου πω ευχαριστώ και σου εύχομαι να έχεις πάντα την δύναμη,το μεράκι και τον χρόνο για να συνεχίσεις αυτό που κάνεις. Καλή δουλειά !:thumbup:

γάτος
23-09-12, 10:07
Δεν νομίζω ότι κάποιος που είναι μέλος ή/και παρακολουθεί αυτό το forum, δεν θα "γούσταρε" ακόμα πιο πολλές πληροφορίες για κάθε συσκευή που περιποιήσε!!!!
Από εμένα ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

eebabs2000
23-09-12, 12:22
Σάκη μπράβο, υπέροχος όπως πάντα! Ευχαριστούμε...