PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη Samsung] 731bf samsung LCD monitor ΧΩΡΙΣ ΦΩΤΙΣΜΟ/ΕΙΚΟΝΑ



xifis
04-09-12, 18:45
γεια χαρα παιδια.

εχω το παραπανω μονιτορ υπολογιστη,συγκεκριμενα το samsung 731bf.το οποιο ειναι αυτο
http://monitory-lcd.magazyn.pl/pic_monitory/b/samsung-731bf.jpg

κανει το εξης προβλημα.το ανοιγεις κ μεσα σε μηδενικο σχεδον χρονο σκοτεινιαζει.το κουμπι παραμενει φωτισμενο σαν να δουλευει.οκ λαμπες φωτισμου 8α μου πεις.το ανοιξα κ εψαξα για χαλασμενους ηλεκτρολυτικους στο board του τροφοδοτικου κ τους αλλαξα.

Ενω φερνει κανονικα 15 βολτ μεχρι το ινβερτερ,(αρα το παλμοτροφοδοτικο δουλευει) εντουτις,οι λαμπες δεν αναβουν,παρα μονο αν παραληλησω το βολτομετρο στο δευτερευον του Μ/Σ και στη γη(σασσι) (σημειο cn301 ποδι 1 εκει που ενωνεται μια αντισταση,πανω στην αντισταση δηλ.)

τι ακυρο προβλημα/λυση ειναι αυτο?φυσικα ελεγξα διοδους,ασφαλειες και θερμιστορ κ οσα επιτρεπει να ελεγξω ενα νορμαλ πολυμετρο.

επισυναπτω το board του τροφοδοτικου κ σχηματικα.το μοντελο του ειναι IP-35155A

φωτο τροφοδοτικου

http://www.gzskyhorse.com/images/FGH001.jpg (κ οι 8 ηλ/κοι πυκνωτες αλλαχτηκαν)


σχηματικο ινβερτερ
http://dc435.4shared.com/doc/NYMefbxe/preview002.png


σχηματικο smps
http://dc435.4shared.com/doc/NYMefbxe/preview001.png



προκαταβολικες ευχαριστιες για το χρονο σας κ ο θεος να σας εχει καλα.αν φτιαχτει ενα μικρο κοριτσακι 8α χαρει πολυ.

JOUN
04-09-12, 19:29
Εχεις μια λαμπα απο αλλο μονιτορ η εστω μια λαμπα οικονομιας να βαλεις στην θεση του δικου σου;

xifis
04-09-12, 22:21
οχι μονο αυτο που γραφω τωρα..δεν εχω αλλη..αυτο με την εξοικονομισης τι εννοεις?να την διαλυσω?

xifis
06-09-12, 21:44
λοιπον,εχω κατι νεοτερο,φορ χουμ ιτ μει κονσερν...βαζω παραληλα διαφορες αντιστασεις 2-3,3-5 ΜΩ στην 8εση του βολτομετρου μπας κ το προσομειωσω κ τπτ δεν εγινε.αντιθετως κοτσαρω ενα πυκνωτακι 47nano στα 100V κ το μονιτορ αναβει κ οχι μονο αυτο αλλα μενει αναμενο φουλ λειτουργικο μεχρι 20 λεπτα που το δοκιμασα,παραπανω βαρεθηκα.

δε δειχνει να ζεσταινεται κατι,αλλα:

δε μπορω να μετρησω ποσα βολτ εχει εκει.θεωρητικα εχει 650 σε καθε λαμπα,αλλα με τον πυκνωτη (ΜΚΤ) πουναι στα 100 δεν επρεπε να τον παρω στο χερι?ουτε ζεσταινεται,ουτε αλλοιωθηκε η χωρητικοτητα του.τι λετε?

κατι αλλο να προσεξω απτους εμπειρους?

JOUN
07-09-12, 00:00
οχι μονο αυτο που γραφω τωρα..δεν εχω αλλη..αυτο με την εξοικονομισης τι εννοεις?να την διαλυσω?
Nαι και να συνδεσεις ενα συρματακι απο καθε ακρο της στο βυσμα της λαμπας στο ινβερτερ.
Αυτο με τον πυκνωτη δεν το καταλαβα..Τον εβαλες στην θεση της λαμπας;

xifis
07-09-12, 00:48
λοιπον..αν δε βαριεσαι να κοιταξεις ενα λεπτακι στο σχηματικο του ινβερτερ..θα δεις τερμα δεξια μια αντισταση,καθετα,η R341=390K.το πανω ακρο της πιανει στη μια ληψη του Μ/Τ ενω το αλλο σε μια αλλη (3 και 2 οπως λεει).
στο πανω ακρο κ στη γη εβαλα τον πυκνωτη.το μονιτορ δουλευει κομπλε ετσι,αλλα ειναι εντελως ακυρο κ θεωρητικα κ πρακτικα.κ μιας κ δεν θα το προσεχω εγω ωστε ναχω το νου μου,πρεπει ναναι καπως "υπευθυνη" επισκευη.καταλαβες..
παρολα αυτα πες μια γνωμη κ σευχαριστω για το χρονο που αφιερωσες.

JOUN
07-09-12, 09:05
Ενταξει τα 1000 V υπαρχουν στα ακρα του βυσματος,στο ενα ακρο και στην γη υπαρχουν πολυ λιγοτερα.
Με το κολπο που εκανες φανταζομαι επεμβαινεις στον ελεγχο διαροης του ινβερτερ.Μπορει να υπαρχει μια ελαχιστη διαρροη που ακομη δεν δημιουργει προβλημα,η να εχει αρπαξει ο ιδιος ο ελεγχος.
Καπου εχω κατι σχετικο,θα το ψαξω και θα σου πω..

xifis
07-09-12, 12:13
ναι οντως ο πυκνωτης με παραξενεψε,περιμενα να βγει οφ.ωραιος,για τσεκαρε,κ περιμενω νεοτερα.ευχαριστω κ παλι.

by the way,μολις ειδα οτι ακομα κ παραλληλα πανω στην αντισταση που λεμε κανει το ιδιο.κραταει τις λαμπες ον.

xifis
07-09-12, 19:53
εκανα μια δοκιμη με μια μικρη φ8ορισμου που βρηκα.

στην πρωτη απτις 4 υποδοχες η οθονη δουλεψε κανονικα.στη δευτερη εσβησε αμεσως,κ στις αλλες δυο παλι εσβησε μετα απο λιγο.

αρα?παω για λαμπα?

JOUN
07-09-12, 20:16
Nαι..Η πρωτη λαμπα ειναι καμενη..Σου ειπα απο την αρχη να τις τσεκαρεις( απλως δεν ηξερα ποσες λαμπες εχει το μονιτορ σου)

Υ.Γ Καλο κουραγιο να το ανοιξεις και να το ξανακλεισεις! ΠΡΟΣΟΧΗ:Πριν το ξανακλεισεις να μαζεψεις την σκονη,τριχες κλπ με ενα σουιφερ η κατι παρομοιο αν δεν θελεις να τις βλεπεις φατσα-καρτα οταν δουλευει το μονιτορ..

xifis
07-09-12, 20:26
γμτ κ το φοβομουνα αυτο..τωρα μπλεξαμε..πηγα να το ανοιξω τις προαλλες,αλλα μου φανηκε πολυ ντελικατο,συν οτι ειχε κ καποιο φυλλο πλαστικου μπροστα που το ειδα να ξεχωριζει οποτε το ξανακλεισα παλι.μαλλον αυτο εννοεις.

που βρισκω τετοιες λαμπες τωρα?

JOUN
07-09-12, 23:09
Εδω (http://www.ebay.co.uk/itm/17-W-CCFL-backlight-lamp-for-HP-Pavilion-DV9600-DV9800-DV8500-DV8400-DV8300-/261093874153?pt=UK_Computing_Laptop_Screens_LCD_Pa nels&hash=item3cca6859e9#ht_2141wt_952) ας πουμε;Για μενα καλυτερα να βγαλεις την παλια για να δεις αν "το'χεις" και μετα να παρεις καινουρια..

xifis
08-09-12, 00:32
το ανοιξα το πανελ,ειδα ενα βιντεακι σχετικο.τελικα οντως εχει μια μπαρουτοκαπνισμενη λαμπα στην ακρη της κ αλλη μια που αρπαζει σιγα σιγα..
ρε γμτ γιατι το κανουν τοσο δυσκολο.μιλαμε οι λαμπες ειναι σα καλαμακια απο αμιτα.αμφιβαλω αν θα καταφερουν να φτασουν απο κει που θαρθουν κ δε σπασουν στο δρομο...:lool:
οποιος το σκεφτηκε να φτιαξει τοσο λεπτες λαμπες για να φωτισει το πανελ πρεπει ναχει ψυχολογικα.:lool:
στο μεταξυ ειναι τελειως αβαφτιστες,δηλ τις μετρας κ παραγγελνεις.


τεσπα,θα κανω την ψαχτικη μου κ θα δω.ευχαριστω για τις συμβουλες σου.

JOUN
08-09-12, 01:08
Eγω παντως οσες φορες πηρα,μια χαρα ολοκληρες μου ηρθαν.

xifis
08-09-12, 01:21
κανας ντοπιος ντιλερ που να φερνει τετοιες εχεις υποψιν?αν κ λογικα 8α τις τσιμπαει λιγο.