PDA

Επιστροφή στο Forum : [Δικτυακά] USB HUB ADDISON



agis68
04-09-12, 14:47
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα,

εχω ενα USB HUB που παιρνει και εξωτερικά ρευμα απο μετ/στή (DC 6V) τον έχω πολλά χρόνια (πάνω απο 10 σίγουρα) αλλά με βόλευε....όταν γύρισα απο διακοπές δεν επαιρνε ρεύμα, μια πιο προσεχτική ματιά μου έδειξε φουσκωμενο/καμενο περίβλημα στο σημείο που είναι και το τρανζιστορ ισχύος....ανοιγοντας το βλέπω εντελώς καρβουνιασμενο το τρανζίστορ και μόνο αυτό...παραθέτω φωτο...Δεν με πολυενδιαφέρει η επισκευή αφου και τα ψωμακια του έχει φάει αλλά και αμέσως το αντικατέστησα με νεας γενιάς, (χωρίς εξωτερικό ρευμα) Απλά ετσι απο ενδιαφέρον μια και δεν φαινεται τίποτα απο τα γράμματα στο τρανζίστορ τι θα προτίνατε? Επίσης ως ερώτηση πληροφορίας θα μπορόυσε να πάρει φωτιά το αντικείμενο μεταφέροντας τη φωτιά στο σπίτι? Δείτε και τις φωτό και τα λέμε....


ΥΓ....τωρα θυμήθηκα οτι το αγόρασα το 2003!!!
348643486534866

aris285
04-09-12, 15:24
Δισκολο να επερνε φωτια το σπιτι αλλα ποτε δεν ξερεις τι γινεται.
Τωρα που το βλεπω ζαχαρωνω τα εξαρτηματα εχω φαει το τοπο να βρω χαλασμενη συσκευη να ξηλωσω USB θυρες.

agis68
04-09-12, 16:17
Δισκολο να επερνε φωτια το σπιτι αλλα ποτε δεν ξερεις τι γινεται.
Τωρα που το βλεπω ζαχαρωνω τα εξαρτηματα εχω φαει το τοπο να βρω χαλασμενη συσκευη να ξηλωσω USB θυρες.

και αυτό είναι απο τις παλιές που ξηλώνονται ευκολα....ήδη πήγε για ανακύκλωση....5USB θυρες μία τροφοδοσίας 5 κοκκινα led και ένα πράσινο με αντίστοιχες θήκες, + ότι μου έμεινε και το τροφοδοτικό.....κανε μια βολτα δίπλα είσαι να στα δώσω.......:001_tt2:

xsterg
04-09-12, 22:10
φιλε μου δεν ειναι τρανζιστορ. σταθεροποιητης ειναι. κατα πασα πιθανοτητα ειναι ο 7805. αλλαξε τον και η συσκευη σου θα λειτουργησει και παλι.