PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα σε τροφοδοτικο απο Canon mx330



memoslar
17-07-12, 18:52
3469334694Ο εκτύπωτης δεν ανάβει παρόλο που αλλαχθηκαν κάτι προβληματικές αντιστάσεις. κάτι που δεν ξέρω είναι ένα σα λάμπακι που βρίσκεται σχεδόν στην αρχή του κυκλώματος, στο οποίο το ρεύμα σταματάει εκεί. είναι σε σειρά με ένα άλλο στοιχείο δίπλα. θα βάλω φωτό

marioland
18-07-12, 19:14
3469334694Ο εκτύπωτης δεν ανάβει παρόλο που αλλαχθηκαν κάτι προβληματικές αντιστάσεις. κάτι που δεν ξέρω είναι ένα σα λάμπακι που βρίσκεται σχεδόν στην αρχή του κυκλώματος, στο οποίο το ρεύμα σταματάει εκεί. είναι σε σειρά με ένα άλλο στοιχείο δίπλα. θα βάλω φωτό

Λαμπακι ειναι το εχω δει σε τροφοδοτικα fax για προστασια υπερτασεων ειναι απο οτι μου εχουν πει , τη γεφυρα ανορθωσης και το τρανζιστορ ισχυος τα τσεκαρες ? ( με προσοχη βεβαια οι πυκνωτες κρατουν φορτιο και με το κυκλωμα εκτος πριζας )

memoslar
18-07-12, 22:29
Αυτό στην ουσια το εχουμε μετρήσει με δοκιμαστικο κατσαβίδι δεν δινει τάση.επισης δοκιμασα με το πολυμετρο και σε ενδειξη διόδου,και με ενδειξη αντίστασης δε μου εβγαλε καμία τιμή.Λογικά δεν είναι εκτός? Αν δοκιμάσω να τραβήξω ενα τζαμπερ θα υπάρξει πρόβλημα? η γέφυρα και το τρανζίστορ φέρνουν κανονικά τάση.

marioland
18-07-12, 23:11
Αυτό στην ουσια το εχουμε μετρήσει με δοκιμαστικο κατσαβίδι δεν δινει τάση.επισης δοκιμασα με το πολυμετρο και σε ενδειξη διόδου,και με ενδειξη αντίστασης δε μου εβγαλε καμία τιμή.Λογικά δεν είναι εκτός? Αν δοκιμάσω να τραβήξω ενα τζαμπερ θα υπάρξει πρόβλημα? η γέφυρα και το τρανζίστορ φέρνουν κανονικά τάση.

Αν ειναι καμμενο το λαμπακι φαινεται αν κοιταξεις κοντα θα ειναι κομμενο το νημα του. Να μετρησεις λαμπακια των 220V ως συνηθως δε γινεται εχουν υψηλη αντισταση. Μετρα προσεκτικα τις τασεις στους μεγαλους πυκνωτες πρεπει να εχουν 300V+ DC , μετρα και το πρωτευoν του μετασχηματιστη πρεπει να εχει ταση αν λειτουργει η γεφυρα και το τρανζιστορ.

memoslar
20-07-12, 18:52
πες οτι κάηκε μαλλον ετσι φαίνεται, αν το αλλάξουμε και βάλουμε μια ασφάλεια,θα εχει καποιο πρόβλημα?παντως μεσα δε περναει ρευμα

marioland
21-07-12, 03:28
πες οτι κάηκε μαλλον ετσι φαίνεται, αν το αλλάξουμε και βάλουμε μια ασφάλεια,θα εχει καποιο πρόβλημα?παντως μεσα δε περναει ρευμα

Ειναι συνδεμενο σε σειρα με τον κιτρινο πυκνωτη που ειναι διπλα του?, ποιες αντιστασεις αλλαξες? Αν το αντικαταστησεις με μια ασφαλεια που εχει μηδενικη αντισταση πιστευω οτι κατα 90% θα προκαλεσεις βραχυκυκλωμα. Οι μεγαλοι πυκνωτες και ο μετασχηματιστης παιρνουν ταση?