PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Mitsubishi] προβλημα με mitsuba



brasidas12
16-07-12, 13:32
καλησπερα εχω ενα θεμα με το a/c.το ανοιγω στην ψυξη κ ενω ξεκιναει κανονικα μετα απο λιγο κοβει κ δεν περνει ξανα.οι πιεσεις ειναι 50χαμιλη κ 250 υψηλη.ηρθε ενας ψυκτικος κ το ειδε κ μου ειπε οτι τα επαιξε ο κομπρεσορας κ θελει αλλαγη.μετα πηρα εναν φιλο μου ψυκτικο αλλα ειναι κερκυρα κ μου ειπε να τσεκαρω αν ειναι το καθαρο κ οχι μπουκομενο κ να δοκιμασω να αλλαξω πυκνωτη μπας και......εσεις τι λετε ρε παιδια.καμια γνωμη;;;

konman
16-07-12, 14:10
Ο εξωτερικος ανεμιστηρας δουλευει???
Ναι υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ο πυκνωτης.

brasidas12
16-07-12, 15:04
δουλευει κ σταματαει με το που κοβει κανονικα....ο πυκνωτης ειναι στο εξωτερικο αλλα που ακριβως για να παρω εναν με τα ιδια χαρακτηριστικα.γιατι δεν λεει να πληρωνω παλι επισκεψη για μια απλη αλλαγη

konman
16-07-12, 17:06
Αν βαλεις 18 βαθμουςκελσιου τοτε μπορει να δουλευει συνεχεια?
Αν δεν το εχεις δοκιμασει καλο ειναι να το κανεις, μπορει να ειναι
τα αισθητηρια θερμοκρασιας και να μην ξανα δινει εντολη να ξαναδουλεψει.

brasidas12
17-07-12, 16:50
θα το δοκιμασω φιλε μου να δω.να ρωτησω πυκνωτες εχει 2;;εναν εκκινησης κ εναν λειτουργιας;εγω ποιον να αλλαξω;;;
κ κατι αλλο.σε ενα αλλο κλιματιστικο οταν το ανοιγω κανει ενα σφυριγμα για καμια ωρα κ μετα σταματα.αυτο καθε φορα που το ανοιγω....καμια ιδεα;;;

brasidas12
20-07-12, 18:11
το ανοιξα κ ειδα πως ειχε πανω εναν πυκνωτη 60μf.τον αλλαξα με εναν 30αρη γιατι τα 60 σε 9αρι ειναι πολλα αλλα κ παλι τα ιδια.δουλευει για 10 λεπτα περιπου κ μετα ο συμπιεστης κοβει αλλα η εξωτερικη φτεροτη συνεχιζει να γυρναει...

Κυριακίδης
21-07-12, 00:08
το ανοιξα κ ειδα πως ειχε πανω εναν πυκνωτη 60μf.τον αλλαξα με εναν 30αρη γιατι τα 60 σε 9αρι ειναι πολλα αλλα κ παλι τα ιδια.δουλευει για 10 λεπτα περιπου κ μετα ο συμπιεστης κοβει αλλα η εξωτερικη φτεροτη συνεχιζει να γυρναει...

Μην πειραματίζεσαι μόνος με τους πυκνωτές , αν το εργοστάσιο αποφάσισε ότι χρειάζεται 60αρι πυκνωτή , τέτοιος πρέπει να είναι ο σωστός .
Αν έχεις κάποια αμπεροτσιμπίδα μπορείς να μετρήσεις πόσα αμπέρ σου τραβάει στην κανονική λειτουργία? Και δες τον πίνακα προδιαγραφών αν συμφωνούν τα αμπέρ που τραβάει ο συμπιεστής με τα αμπέρ που αναγράφονται επάνω.