PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ραδιοενισχυτής] Ολοκληρωμενος ενισχυτης κλεινη



turboallani
08-07-12, 20:30
Καλησπερα εχω εναν sherwood rx4109 και πανω δυο ηχεια ibiza 150rms 300w
οταν δυναμωνω μου κλεινη ενω παλια με τα ιδια ηχεια ακομα και στο 50+ ηταν μια χαρα και τωρα στο 40
κλεινη... αυτο το φαινομενο αρχισε οταν πηγα να βαλω και αλλο ενα ζευγος ηχειων στη θεση των σπεακερ Β αλλα οταν τελικα εμαθα οτι το κυκλωμα δν εκλεινε με τις σωστη ωμικη αντισταση τα βγαλα και αφησα αυτα που ειχα στην αρχη ... αλλα μολις ανοιγω εχω αυτο το [προβλημα εβγαλα και το καπακι δεν βλεπω τιποτα καμενο...EΠΙΣΗΣ να σημειωσω πως και να αποσυνδεσω τα ηχεια απ μπροστα δηλαδη να μην πεζει τιποτα και τον ανοιξω μια κλεινη αμα φτασει στο μαχ και αμα το ξανακανω μπορει και να μην κλησει δηλαδη πριν τον ειχα επι μια ωρα στο μαχ χωρις να παιζει κατι και δεν ειχε κλησει ενω τωρα το κανα παλι και μ κλεισε μολις εφτασε στο μαχ..
ακουω πιθανες λυσεις..ευχαριστω

gcharal
10-09-15, 18:26
Τσεκαρε τα ηχεια σου.

Εχω αντιμετωπίσει αντιστοιχη βλάβη και ο λόγος ήταν ότι τα ηχεια δεν ειχαν σωστή
ωμική αντισταση (ειχε καει ένα twitter).
Οταν ο ενισχυτης επαιζε χαμηλά (μεχρι τη μεση) όλα καλά,
όταν ανοιγα παραπάνω έπεφτε σε protection mode και εκλεινε.

Ελπίζω να βοηθησα.

chipakos-original
11-09-15, 00:49
Το twitter δεν παίρνει μέρος στην ωμική αντίσταση ενός ηχείου λόγω των πυκνωτών που αποκόπτουν την ωμική αντίστασή του, εκτός αν υπάρχει σκασμένος πυκνωτής ή ακόμα χειρότερα βραχυκυκλωμένος πυκνωτής. Το γούφερ είναι πάντα υπεύθυνο για την ωμική αντίσταση διότι μεσολαβεί στην συνδεσμολογία μόνο επαγωγή. Οπότε δες την αντίσταση του γούφερ και αν υπάρχουν φίλτρα μέσα στην καμπίνα δες και αυτά αν είναι εντάξει.

gcharal
14-09-15, 14:51
Μάλλον εχεις δικιο οσον αφορα το twitter.
Απλά στην δική μου περιπτωση, η καμπινα ειχε 2 twitter εκ των οποίων το ενα το μετρησα και ήταν καμένο.
Το αποσυνδεσα και όλα ήταν εντάξει.
Δεν θυμαμαι να σου πω αν στο crossover υπήρχαν 2 διαφορετικοι πυκνωτες που οδηγούσαν
τα twitter (ενας για καθε ενα) ή ενας που εδινε και στα δύο.
Παντως αν ήταν ένας (και βραχυκυκλωμένος) δεν θα επαιζε ούτε το άλλο twitter (ή θα καιγόταν και αυτό).
Επίσης επισημαίνω οτι η "ζημιά" υπήρχε μόνο στην μια καμπίνα.