PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με υπολογιστή (Πύργος)



Sixoremenos
17-06-12, 17:03
Γεια σας παιδιά,
Έχω έναν πύργο που αποτελείται από:

GPU: Sapphire Radeon HD 4800 1GB
CPU: Intel Core 2 Duo 2.66Ghz (overclocked στα 2.90GHz)
Mobo: Elite Group P35T-A (s775,DDR2,G31,VGA)
HDD: Seagate Baracuda 7200 1.1 500Gb
Τροφοδ.: Corsair HX 520W
CPU_Cooler: Coolermaster V6 GT
-----------------------------------------------------------
Και είπα να του κάνω ένα καθάρισμα,να αλλάξω τις κρέμες στον επεξεργαστή και στα γραφικά,και γενικώς να συμμαζέψω το κουτί τώρα που ξεμπέρδεψα με τα μαθήματα γιατί γινόταν χαμός! Τέλος πάντων,άδειασα πολλά και άφησα μέσα μόνο ένα cardreader,τον optical driver,την ψήκτρα και μια μπουρδίτσα ψήκτρα που είχα για τον σκληρό μία Manhattan (http://manhattan-products.com/en-US/products/681-festplatten-k-hler),και ένα fan μικρό!Έβαλα μερικές επεκτάσεις και διακλαδώσεις τύπου Molex και γράσαρα και τα fans και όταν επιτέλους ήρθε η ώρα και τον άνοιξα,έλιωσαν τα καλώδια της ψήκτρας για τον σκληρό που εν το μεταξύ ήταν συνδεδεμένη με τον σκληρό και απ όσο έχω καταλάβει έχει καεί και λίγο το βύσμα του σκληρού (ο σκληρός είναι SATA).Τον έκλεισα γρήγορα και αποσύνδεσα από το σκληρό την ψήκτρα και τον σύνδεσα απευθείας στο τροφοδοτικό..Πάλι καπνοί,τον κλείνω..βγάζω και τον σκληρό εκτός τελείως και δοκιμάζω να δω αν θα μπω τουλάχιστον στο Bios...Τον ανάβω ανοίγει για 3 δεύτερα,στην κάρτα γραφικών ανάβουν 2 κόκκινα λαμπάκια (παλιά αν θυμάμαι καλά άναβαν σε πράσινο,δεν είμαι και σίγουρος βέβαια),και γυρνάνε μια στροφή περίπου οι 2 ανεμιστήρες που έχει η cpu cooler και τίποτα άλλο..αα επειδή το κουτί μου είναι NZXT και έχει 3 θερμόμετρα για (HDD,CPU και κουτί)ανάβει η οθόνη της και κλασσικά όπως τα υπόλοιπα σβήνει...Η κρέμα είναι μη-ηλεκτρικά αγώγιμη,και δοκίμασα το τροφοδοτικό με ένα MANHATTAN DIGITAL POWER SUPPLY TESTER και η τάση ήταν φυσιολογική,βασικά ήταν μεγαλύτερη περίπου κατά 0,1 από τις τιμές που έλεγε ο tester...Έχει και ένα PG που το δείχνει στα 37 αλλά αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει...Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;;
Ευχαριστώ και συγνώμη για την ολόκληρη περιγραφή!:biggrin:

Γιώργος Φυσικός
17-06-12, 17:32
το pg σημαίνει power good και πρέπει να είναι αργότερο από 100ms και νωρίτερα από ~1sec

το τροφοδοτικό σου κλάφ'το, κατά πάσα πιθανότητα. νομίζω ότι έχει πάρει ο διάολος και άλλα εξαρτήματα.

agis68
17-06-12, 19:51
κλαφτα χαράλαμπε.....τι τον πείραξες?

Papas00zas
17-06-12, 20:46
Τέλος πάντων,άδειασα πολλά και άφησα μέσα μόνο ένα cardreader,τον optical driver,την ψήκτρα και μια μπουρδίτσα ψήκτρα που είχα για τον σκληρό μία Manhattan (http://manhattan-products.com/en-US/products/681-festplatten-k-hler),και ένα fan μικρό!Έβαλα μερικές επεκτάσεις και διακλαδώσεις τύπου Molex(2) και γράσαρα και τα fans και όταν επιτέλους ήρθε η ώρα και τον άνοιξα,έλιωσαν τα καλώδια της ψήκτρας**(3) για τον σκληρό που εν το μεταξύ ήταν συνδεδεμένη με τον σκληρό και απ όσο έχω καταλάβει έχει καεί και λίγο το βύσμα του σκληρού (ο σκληρός είναι SATA).Τον έκλεισα γρήγορα και αποσύνδεσα από το σκληρό την ψήκτρα και τον σύνδεσα απευθείας στο τροφοδοτικό..Πάλι καπνοί,τον κλείνω..βγάζω και τον σκληρό εκτός τελείως και δοκιμάζω να δω αν θα μπω τουλάχιστον στο Bios...Τον ανάβω ανοίγει για 3 δεύτερα,στην κάρτα γραφικών ανάβουν 2 κόκκινα λαμπάκια (παλιά αν θυμάμαι καλά άναβαν σε πράσινο,δεν είμαι και σίγουρος βέβαια),και γυρνάνε μια στροφή περίπου οι 2 ανεμιστήρες που έχει η cpu cooler και τίποτα άλλο..αα επειδή το κουτί μου είναι NZXT και έχει 3 θερμόμετρα για (HDD,CPU και κουτί)ανάβει η οθόνη της και κλασσικά όπως τα υπόλοιπα σβήνει...Η κρέμα είναι μη-ηλεκτρικά αγώγιμη,και δοκίμασα το τροφοδοτικό με ένα MANHATTAN DIGITAL POWER SUPPLY TESTER και η τάση ήταν φυσιολογική,βασικά ήταν μεγαλύτερη περίπου κατά 0,1 από τις τιμές που έλεγε ο tester...Έχει και ένα PG που το δείχνει στα 37 αλλά αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει...Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;;
Ευχαριστώ και συγνώμη για την ολόκληρη περιγραφή!:biggrin:
Μια μικρή παρατήρηση και κάποια ερωτήματα για τον φίλο μας:
1. Ότι έχεις δίσκο seagate- είχα έναν 320 και με άφησε γεια πριν 2 χρόνια, καθόλου καλή εταιρία, οι δίσκοι τηςς είναι μη μου άπτου-τουλάχιστον οι εσωτερικοί. Δεύτε τελευταίον ασπασμόν αν δε σε δουλεύει, που ελπίζω να δουλεύει γτ μετά θα χρειαστεί να πας για ανάκτηση. Καλύτερα να πάρεις western digital.
2. Τι ακριβώς έκανες εδω και έλιωσαν τα καλώδια;
3. Μήπως η ψύκτρα βραχυκύκλωσε την πλακέτα του δίσκου;
Και 4 μήπως το όλο θέμα σου έκανε ζημιά στο τροφοδοτικό; βάλτο σε άλλο υπολογιστή να δεις τι γίνεται.

leosedf
17-06-12, 21:19
ΚΡΕΜΕΣ? Νυχτός η ημέρας? Θερμοαγώγιμη πάστα λέγεται :)
Όταν λες ΓΡΑΣΑΡΑ τι εννοείς? Πώς γρασέρνουμε έναν ανεμιστήρα?

Υποψιάζομαι κι εγώ ότι κάτι παίχτηκε με την ψήκτρα, εντόπισες καθόλου από που βγαίνουν οι (πυκνιεε κανπνιεεε) καπνοί? Μήπως είναι απο το τροφοδοτικό?

Καλό θα ήταν να βγάλεις τα πάντα πάνω και να αφήσεις μόνο μητρική και να το ανάψεις για να δεις τι έγινε, αν πάνε όλα καλά τότε να προσθέσεις π.χ. τον δίσκο. Ένα ένα.
Να δεις μηπως κάποιο καλώδιο ακουμπάει κάπου η αν η μητρική δεν είναι μονωμένη και ακουμπάει στο σασί κλπ.

Πάρτα ένα ένα και θα το βρεις σίγουρα.


Δημήτρη και οι WD ανάλογα με το μοντέλο δεν τα πάνε καλά, έχω έναν διαλυμένο δίπλα μου.

Γιώργος Φυσικός
17-06-12, 21:29
ανάλογα το μοντέλο, αλλά και αυτό ακόμα παίζει (http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=en&rurl=translate.google.com&sl=auto&tl=en&twu=1&u=http://www.hardware.fr/articles/831-6/disques-durs.html&usg=ALkJrhiVot5VOQzji3ils-GSe_1MrEiNcw). Η βασική ιδέα είναι μην αγοράζει κανείς τον μεγαλύτερο σκληρό απο εταιρία που μόλις τον έβγαλε.

Papas00zas
17-06-12, 21:48
ΚΡΕΜΕΣ? Νυχτός η ημέρας? Θερμοαγώγιμη πάστα λέγεται :)
Όταν λες ΓΡΑΣΑΡΑ τι εννοείς? Πώς γρασέρνουμε έναν ανεμιστήρα?
Μάλλον εννοεί αυτό που είχα γράψει για το γρασάρισμα το αξονα του ανεμιστήρα


Υποψιάζομαι κι εγώ ότι κάτι παίχτηκε με την ψήκτρα, εντόπισες καθόλου από που βγαίνουν οι (πυκνιεε κανπνιεεε) καπνοί? Μήπως είναι απο το τροφοδοτικό?

Καλό θα ήταν να βγάλεις τα πάντα πάνω και να αφήσεις μόνο μητρική και να το ανάψεις για να δεις τι έγινε, αν πάνε όλα καλά τότε να προσθέσεις π.χ. τον δίσκο. Ένα ένα.
Να δεις μηπως κάποιο καλώδιο ακουμπάει κάπου η αν η μητρική δεν είναι μονωμένη και ακουμπάει στο σασί κλπ.

Πάρτα ένα ένα και θα το βρεις σίγουρα.


Δημήτρη και οι WD ανάλογα με το μοντέλο δεν τα πάνε καλά, έχω έναν διαλυμένο δίπλα μου.
Από προσωπική εμπειρία τα λέω Κώστα-έχω 15 χρόνια δίσκους της και δε χάλασε ποτέ κανένας. Από φυσιλογική φθορά εννοώ, μιας και έκαψα έναν πέρσι από λάθος χειρισμό. Τώρα πώς τον διέλυσες το δικό σου και τι έγινε με αυτόν δεν ξέρω.

Γιώργος Φυσικός
17-06-12, 21:50
μόνος του χάλασε, δεν τον διέλυσε ο ίδιος.

leosedf
17-06-12, 22:00
Ο συγκεκριμένος σε υπολογιστή φίλου που δούλευε πολλές ώρες. Ο δικός μου ο WD2500JB ακόμα κρατεί αλλά οκ.

KOKAR
17-06-12, 22:39
εδώ η φράση “it works-don't touch it” έχει απόλυτο δίκιο....

Γιώργος Φυσικός
17-06-12, 22:41
αν έχει ξεραθεί η πάστα, έχουνε βουλώσει οι ψύκτρες, έχουνε κολλήσει οι ανεμιστήρες, "it's not working."

kostas640
18-06-12, 00:34
Βασικά πιστεύω οτι η μεγαλύτερη ζημιά έγινε όταν άλλαξες "κρέμα στα γραφικά" ... Βγάλε την κάρτα γραφικών και πάτα το power Να δεις άμα ξεκινήσει το pc. Να δεις άμα γυρνάνε τα ανεμιστιρακια σταθερά.

Sixoremenos
18-06-12, 20:29
το pg σημαίνει power good και πρέπει να είναι αργότερο από 100ms και νωρίτερα από ~1sec

το τροφοδοτικό σου κλάφ'το, κατά πάσα πιθανότητα. νομίζω ότι έχει πάρει ο διάολος και άλλα εξαρτήματα.

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει μια ασφάλεια,στην προκειμένη περίπτωση δεν θα είχε καεί η ασφάλεια και δεν θα έβγαζε καθόλου ρεύμα;; :-/

Sixoremenos
18-06-12, 20:31
κλαφτα χαράλαμπε.....τι τον πείραξες?
Ήταν τίγκα στην σκόνη και έκανε τρομερό θόρυβο!Ε,και είπα να το συμμαζέψω και λίγο!

Γιώργος Φυσικός
18-06-12, 20:31
έχει ασφάλεια, αλλά είναι συνηθισμένο να έχει χαλάσει χωρίς να έχει καεί η ασφάλεια.

PATENTAS10
18-06-12, 20:40
Ξεκίνα μόνο με τροφοδοτικό motherboard και μνήμες. Δες αν ανοίγει και μένει ανοιχτό, μετά πρόσθεσε την κάρτα γραφικών και δες πάλι αν ανοίγει και μένει ανοιχτό. Αν μένει ανοικτός δοκίμασε μια μια κάρτα και δες αν σε κάθε περίπτωση αν μένει ανοιχτό. Τελευταίο βάλε και το δίσκο σου επάνω και δες πάλι αν ανοίγει και μένει ανοιχτό. Έτσι θα εντοπίσεις τι φταίει συγκεκριμένα βήμα βήμα. Όπου κολήσει και δεν ανοίγει αντικατέστησε με καινούργιο ότι δεν σου δουλεύει.
Α και τις μνήμες να τις βάζεις επάνω μια μια όχι όλες μαζί στο πρώτο βήμα που σου έγραψα.
Κάντα και ενημέρωσε μας.

Sixoremenos
18-06-12, 20:42
Μια μικρή παρατήρηση και κάποια ερωτήματα για τον φίλο μας:
1. Ότι έχεις δίσκο seagate- είχα έναν 320 και με άφησε γεια πριν 2 χρόνια, καθόλου καλή εταιρία, οι δίσκοι τηςς είναι μη μου άπτου-τουλάχιστον οι εσωτερικοί. Δεύτε τελευταίον ασπασμόν αν δε σε δουλεύει, που ελπίζω να δουλεύει γτ μετά θα χρειαστεί να πας για ανάκτηση. Καλύτερα να πάρεις western digital.
2. Τι ακριβώς έκανες εδω και έλιωσαν τα καλώδια;
3. Μήπως η ψύκτρα βραχυκύκλωσε την πλακέτα του δίσκου;
Και 4 μήπως το όλο θέμα σου έκανε ζημιά στο τροφοδοτικό; βάλτο σε άλλο υπολογιστή να δεις τι γίνεται.
Τα καλώδια που έλιωσαν ήταν αυτά της ψήκτρας του σκληρού και μετά "άναψε" και ο σκληρός!Θα κοιτάξω και το τροφοδοτικό,αν και δεν νομίζω!


ΚΡΕΜΕΣ? Νυχτός η ημέρας? Θερμοαγώγιμη πάστα λέγεται :)
Όταν λες ΓΡΑΣΑΡΑ τι εννοείς? Πώς γρασέρνουμε έναν ανεμιστήρα?

Υποψιάζομαι κι εγώ ότι κάτι παίχτηκε με την ψήκτρα, εντόπισες καθόλου από που βγαίνουν οι (πυκνιεε κανπνιεεε) καπνοί? Μήπως είναι απο το τροφοδοτικό?

Καλό θα ήταν να βγάλεις τα πάντα πάνω και να αφήσεις μόνο μητρική και να το ανάψεις για να δεις τι έγινε, αν πάνε όλα καλά τότε να προσθέσεις π.χ. τον δίσκο. Ένα ένα.
Να δεις μηπως κάποιο καλώδιο ακουμπάει κάπου η αν η μητρική δεν είναι μονωμένη και ακουμπάει στο σασί κλπ.

Πάρτα ένα ένα και θα το βρεις σίγουρα.


Δημήτρη και οι WD ανάλογα με το μοντέλο δεν τα πάνε καλά, έχω έναν διαλυμένο δίπλα μου.

Χαχαχαχαχαχαχαχααχαχα αντιρυτιδική κιόλας! Όχι ότι και ότι.... Πέρα από την πλάκα το τελευταίο πράγμα που σκέφτηκα ήταν αν θα την πω πάστα ή κρέμα :Ρ.Πήρα ένα σπρέι που βρήκα και "ψέκασα" μέσα!Μετά κατάλαβα ότι έκανα βλακεία και πήρα το πιστολάκι να για φύγει το πολύ,και μετά τα καθάρισα όσο γινόταν με χαρτί!
Αυτό θα κάνω..ένα ένα και ότι θέλει ας γίνει..! (Ήθελα να πάρω αυτή την εβδομάδα άλλη μια gpu για να κάνω Crossfire..Τρομάρα μου :Ρ)


εδώ η φράση “it works-don't touch it” έχει απόλυτο δίκιο....

Πριν κάνεις κάτι το σκέφτεσαι αυτό....και συνήθως μετά από κάθε βλακεία κουτουλάς το κεφάλι σου στον τοίχο...δεν πειράζει,με το σκάλισμα μαθαίνεις :Ρ



Ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις!

Sixoremenos
18-06-12, 20:45
έχει ασφάλεια, αλλά είναι συνηθισμένο να έχει χαλάσει χωρίς να έχει καεί η ασφάλεια.
Οχ κατάλαβα!


Ξεκίνα μόνο με τροφοδοτικό motherboard και μνήμες. Δες αν ανοίγει και μένει ανοιχτό, μετά πρόσθεσε την κάρτα γραφικών και δες πάλι αν ανοίγει και μένει ανοιχτό. Αν μένει ανοικτός δοκίμασε μια μια κάρτα και δες αν σε κάθε περίπτωση αν μένει ανοιχτό. Τελευταίο βάλε και το δίσκο σου επάνω και δες πάλι αν ανοίγει και μένει ανοιχτό. Έτσι θα εντοπίσεις τι φταίει συγκεκριμένα βήμα βήμα. Όπου κολήσει και δεν ανοίγει αντικατέστησε με καινούργιο ότι δεν σου δουλεύει.
Α και τις μνήμες να τις βάζεις επάνω μια μια όχι όλες μαζί στο πρώτο βήμα που σου έγραψα.
Κάντα και ενημέρωσε μας.

Ελπίζω να βρω προκοπή :Ρ! Ευχαριστώ πάντως

Sixoremenos
19-06-12, 18:04
Παιδιά,όλα εντάξει μόνο ο σκληρός έχει καεί! Να ρωτήσω κάτι το βύσμα του σκληρού υπάρχει περίπτωση να αντικατασταθεί ;; Αυτή η πλακέτα βασικά που έχεις από πίσω με το βύσμα γίνεται να αντικατασταθεί ;

leosedf
19-06-12, 18:16
Υπάρχουν ολόκληρα αλλά θα πρέπει να ψάξεις σύμφωνα με το ακριβές μοντέλο, επίσης σε πολλές περιπτώσεις πρέπει να βγάλεις τσιπάκια από το παλιό και να τα βάλεις στο καινούριο PCB για να δουλέψει ο δίσκος.

Γιώργος Φυσικός
19-06-12, 18:40
sata να υποθέσω;

ίσως τη γλυτώσεις κάνοντας καμιά ματσακονιά να πάρεις καλώδιο sata να το ανοίξεις και να κάνεις τις επαφές με το χέρι στον σκληρό (αφού πάει για πέταμα)

αλλά κρίνοντας από τις μέχρι τώρα επιδόσεις σου... ασ'το να πάει στο διάολο...

Sixoremenos
22-06-12, 15:39
sata να υποθέσω;

ίσως τη γλυτώσεις κάνοντας καμιά ματσακονιά να πάρεις καλώδιο sata να το ανοίξεις και να κάνεις τις επαφές με το χέρι στον σκληρό (αφού πάει για πέταμα)

αλλά κρίνοντας από τις μέχρι τώρα επιδόσεις σου... ασ'το να πάει στο διάολο...

Οκ,ευχαριστώ

Papas00zas
23-06-12, 17:35
Παιδιά,όλα εντάξει μόνο ο σκληρός έχει καεί! Να ρωτήσω κάτι το βύσμα του σκληρού υπάρχει περίπτωση να αντικατασταθεί ;; Αυτή η πλακέτα βασικά που έχεις από πίσω με το βύσμα γίνεται να αντικατασταθεί ;
Δες αυτό: www.pcb-hdd.com

Sixoremenos
24-06-12, 12:07
Δες αυτό: www.pcb-hdd.com (http://www.pcb-hdd.com)
Ωωωωω ναι!! Ευχαριστώ υπερβολικά πολύ!!! :-D