PDA

Επιστροφή στο Forum : TOSHIBA SATELLITE L300 1A3



στεφανος μιχαλης
16-06-12, 00:37
Καλησπερα παιδιά

θελω να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα και να μου πείτε τις ιδέες σας. Το παραπάνω laptop είχε win 7 όταν έμπενε στα windows μετά απο μερικά λεπτά πάγωνε και έμενε και έμενε εκεί. Ο δίσκος φορμαρίστηκε και τώρα υπάρχει το εξής θέμα με windows xp το laptop είναι πλήρως λειτουρκικό. Οταν πάω να βάλω windows 7 σε όποιο mode και αν βάλω τον sata controller απο το bios γινεται το εξής, με το που επιλέξουμε το δίσκο που θέλουμε να γίνει η εγκατάσταση κάνει αντιγραφή τα αρχεία και μετά ή θα κάνει restart ή η οθόνη θα γίνει ασπρη και θα παγώσει εκει. Με έχει προβληματίσει η συμπεριφορά αυτή και γι αυτό θα ήθελα να ακούσε κάποιες γνώμες.

Ευχαριστώ

xrhstos1978
16-06-12, 08:18
κανε bios update και ξανά δοκίμασε. το dvd τον windows ειναι οκ?

ascii81
16-06-12, 08:40
Καλημέρα... Το l300 γενικά εχει κάποια προβλήματα με τους tantalum και το cpu ragulator. Πριν κάνεις το format, μήπως δοκίμασες να μπεις από ασφαλή λειτουργία? Έτσι όπως το γράφεις, εγώ θα έδινα βαρύτητα στον δίσκο πρώτα για τπτ clusters (θα έβαζα έναν άλλο δίσκο για δοκιμή), μετά θα έκανα έλεγχο στις ram και τέλος θα έβλεπα τις θερμοκρασίες.
Λεπτομέρεια ακόμα είναι μετά από τα πιο πάνω στοιχεία δεν βρεις κάποια άκρη, τότε παίζει το θέμα με τάσεις κτλ του ragulator
Τι γραφικά έχει πάνώ;

στεφανος μιχαλης
16-06-12, 10:03
Exω κάνει όλους του ελεγχους με τα παραπάνω που αναφέρατε εκτός απο τις τάσεις δεν τις έχω δει.. Mobile Intel� GMA 4500M
δεν ξέρω αλλά δε δίνω βάρος στα γραφικά στο σημείο που γίνεται η ζημία.
Επίσης για ασφαλή λειτουργία δεν ξέρω γιατι μου το έφεραν με φορμαρισμένο δισκο

duomax03
16-06-12, 11:32
ρε φιλαράκι μην σκαλίζεις τον υπολογιστη και τον στείλεις για τσαι. Μια αναβάθμιση στα drivers windows 7 θέλει. Μια χαρά είναι το εργαλείο

http://uk.computers.toshiba-europe.com/innovation/download_drivers_bios.jsp?service=UK

στεφανος μιχαλης
16-06-12, 14:59
Φίλε Κώστα χωρίς να θέλω να δημιουργήσω κάποια αντιπαράθεση μαζί σου αλλα το ύφος που έχεις στο ποστ δεν είναι και οτι καλύτερο επίσης να σου πω πως είμαι ηλεκτρονικός δουλέυω σε service laptop και έχω σκαλίση όπως λες παραπολα μηχανήματα τα οποία δουλεύου άριστα. Το να κανω έλενχο για τους drivers ήταν απο τα πράγματα που είδα. Εχω δόκομασει όλα τα πιθανά σενάρια και γι αυτό το λόγο έγραψα εδω μήπως καποιο παιδί έχει δει κατι παρόμοιο.

Σ ευχαριστω για το ενδιαφέρον και το ποστ σου
Φιλικά Στέφανος

duomax03
16-06-12, 15:12
Φίλε Κώστα χωρίς να θέλω να δημιουργήσω κάποια αντιπαράθεση μαζί σου αλλα το ύφος που έχεις στο ποστ δεν είναι και οτι καλύτερο επίσης να σου πω πως είμαι ηλεκτρονικός δουλέυω σε service laptop και έχω σκαλίση όπως λες παραπολα μηχανήματα τα οποία δουλεύου άριστα. Το να κανω έλενχο για τους drivers ήταν απο τα πράγματα που είδα. Εχω δόκομασει όλα τα πιθανά σενάρια και γι αυτό το λόγο έγραψα εδω μήπως καποιο παιδί έχει δει κατι παρόμοιο.

Σ ευχαριστω για το ενδιαφέρον και το ποστ σου
Φιλικά Στέφανος


Ναι εντάξει...Αν ήσουν ηλεκτρονικός, θα το είχες φτιάξει τώρα και θα ήσουν για βουτιές στο Φαληράκι και το απόγευμα με παγωμένη μπυρίτσα θα έβλεπες το ματσάκι. Το βλέπεις, Γνωρίζεις τη βλάβη ή τι Χρειάζεται, Το φτιάχνεις - ειδ' άλλως δεν αναλαμβάνεις.Απλά ...

στεφανος μιχαλης
16-06-12, 15:21
OK δεν δίνω συνέχεια στο θέμα ουτε θα μπώ στον κόπο να σου αποδείξω το τι είμαι και το τι μπορω να κάνω... καλή συνέχεια να έχεις

kostas640
16-06-12, 16:25
Σε L300 προσφατα έβαλα win7 και δεν είχα κανενα θέμα. Συγκεκριμένα win7 home premium 32bit GR. Αυτή την έκδοση έβαλες...; Επισεις το dvd εγκατάστασης έχει προεγκατεστημένο το sp1...; Αφου είσαι σίγουρος οτι ο δίσκος δουλευει ρολοι δοκιμασε ενα update στο bios. το κακο όμως είναι οτι για να το κάνεις πρέπει να έχεις εγκατεστημένα windows...

ascii81
17-06-12, 09:16
Καλημέρα! Δοκίμασε λίγο να βγάλεις wifi, modem και αν έχει bluetooth να δει αν αλλάξει η συμπεριφορά στο Laptop.
Επίσης δες λίγο χωρίς την μπαταρία σου αν το κάνει πιο έντονα η πάλι μένει το ίδιο ( εδώ έχει να κάνει με το κύκλωμα προστασίας και ίσως σου κόβει και κάνει restart )
Όσο για τα γραφικά που σε ρώτησα, είχε σχέση με το θέμα στα παγώματα και τις επανεκκινήσεις.

swatsquadgr
30-07-12, 09:51
Αν εχεις παγωματα κατα τη λειτουργια σιγουρα φταιει ο πυκνωτης που βρισκεται κατω απο τον επεξεργαστη οπως ειπε ο ascii81 (http://www.howtofixit.gr/forum/member.php?u=57503) . Στα xp δουλευει κανονικα ?

nikiras
22-04-13, 23:38
(toshiba satellite L300-1a3) τελικα τι εγινε με το προβλημα αυτο? βρεθηκε η λυση? επισκευαστηκε? αν ναι.... πες μου τι εκανες γιατι εχω το ιδιο προβλημα με σενα. ευχαριστω