PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Άλλο] προβλημα με το κλιματιστικο



sissy
14-06-12, 23:19
Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα!
Παιδια δεν ξερω αν θα μπορουσατε να με βοηθησετε.Την γνωμη σας θαθελα.Εχω 1 κλιματιστικο 26btu excel το οποιο απο περσυ μου εκανε νουμερα.Η μοναδα η εξωτερικη μολις την βλεπει ο ηλιος σταματαει να γυρναει με αποτελεσμα να μην μου δινει ψυξη παρα να δουλευει σαν ανεμιστηρας.Αλλα απο την ωρα που θα σταματησει να γυρναει η φτερωτη δεν ξαναπαιρνει μπρος.Πρεπει να το κλεισω και να το ανοιξω μετα κανενα μισαωρο για να παρει μπρος αλλα και αυτο για πολυ λιγο θα δουλεψει.Οταν την βαραει ο ηλιος δεν παιρνει καθολου μπρος.Εχω φερει μεχρι τωρα 4 ψυκτικους για να το φτιαξουν και το μονο που κανουν ειναι να ελενχουν αυτα τα υγρα αλλα μου λενε οτι εχει υγρα .Δεν μπορουν να βρουν τι φταιει και μου λενε να το πεταξω να παρω καινουργιο.Δεν μπορω να το κανω αυτο στην προκειμενη περιπτωση που βρισκομαι.Ελεγα μηπως εχετε εσεις καμια ιδεα για το τι φταιει οποτε αν φωναξω κανεναν παλι να του πω περιπου τι να κοιταξει.Η αν ξερει κανενας κανεναν εμπειρο για τετοιες δουλειες να μου τον συστησετε.Μενω θεσσαλονικη.Ευχαριστω

fotoenergon.gr
29-08-12, 15:24
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το δικό μου. Όταν μου το έκανε απλά του έριχνα νερό και έπερνε εμπρος ξανά. Το κλιματιστικό σου δεν έχει πρόβλημα απλά το βλέπει ο ήλιος και ανεβάζει θερμοκρασία.

fotoenergon.gr

aris285
30-08-12, 16:53
Υγρα εχει αλλα ποσα εχει ειναι το θεμα? αμα εχει περισοτερα τωτε ζωριζεται και κοβει.

vasilimertzani
11-11-12, 23:13
Καμια ιδεα πριν ξυλωθουμε;
Εχω ενα samsung περι της δεκαετιας.περσι μονο,μπορω,να,πω οτι δουλεψε,λογω του οτι ηταν,η,μοναδικη,πηγη θερμανσης.το προβλημα,τωρα ειναι,ειτε χειμωνα,ειτε,καλοκαιρι δουλευει,για 5,λεπτα,και,κοβει,η,εσωτερικη μοναδα (σαν,να,κανει,αποψυξη).τελευταια δοκιμη εκανα,σημερα με,15,βαθμους,εξ,θερμοκρασια,στο turbo ρυθμιση,δεν,δουλευε,10λεπτα και εκοβε.
εχετε,καμια,ιδεα τι να,κοιταξω;

DIATHERM
12-11-12, 19:33
Ο συμπιεστης λειτουργει...?? τον εχεις ακουσει...? εχεις μετρησει το φρεον...?

vasilimertzani
13-11-12, 08:45
καλημερα.
ΑΚΥΡΟ το θεμα μου λυθηκε.

για να πω και την λυση του ηταν ΒΟΥΛΩΜΕΝΑ τα φιλτρα.παροτι φαινονταν ΚΑΘΑΡΑ με ελαχιστη σκονη πανω,προφανως δεν ανασανε η μοναδα.μολις τα εβγαλα δουλευει ασταματητα.Τα εβαλα χτες το βραδυ σε νερο να μουλιασουν.

jomor
14-11-12, 18:50
Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα!
Παιδια δεν ξερω αν θα μπορουσατε να με βοηθησετε.Την γνωμη σας θαθελα.Εχω 1 κλιματιστικο 26btu excel το οποιο απο περσυ μου εκανε νουμερα.Η μοναδα η εξωτερικη μολις την βλεπει ο ηλιος σταματαει να γυρναει με αποτελεσμα να μην μου δινει ψυξη παρα να δουλευει σαν ανεμιστηρας.Αλλα απο την ωρα που θα σταματησει να γυρναει η φτερωτη δεν ξαναπαιρνει μπρος.Πρεπει να το κλεισω και να το ανοιξω μετα κανενα μισαωρο για να παρει μπρος αλλα και αυτο για πολυ λιγο θα δουλεψει.Οταν την βαραει ο ηλιος δεν παιρνει καθολου μπρος.Εχω φερει μεχρι τωρα 4 ψυκτικους για να το φτιαξουν και το μονο που κανουν ειναι να ελενχουν αυτα τα υγρα αλλα μου λενε οτι εχει υγρα .Δεν μπορουν να βρουν τι φταιει και μου λενε να το πεταξω να παρω καινουργιο.Δεν μπορω να το κανω αυτο στην προκειμενη περιπτωση που βρισκομαι.Ελεγα μηπως εχετε εσεις καμια ιδεα για το τι φταιει οποτε αν φωναξω κανεναν παλι να του πω περιπου τι να κοιταξει.Η αν ξερει κανενας κανεναν εμπειρο για τετοιες δουλειες να μου τον συστησετε.Μενω θεσσαλονικη.Ευχαριστω

τα κλιματιστικά έχουν στα χαρακτηριστικά τους το λεγόμενο εύρος θερμοκρασίας εγγυημένης λειτουργίας. Τα Daikin & Mitsubishi για παράδειγμα έχουν άνω όριο τους +46 κελσίου δηλαδή όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι εως 46, τα κλιματιστικά εγγυώνται ότι δεν θα πέσουν σε protection mode και θα δουλεύουν κανονικά. Στα υπολοιπα επώνυμα κλιματιστικά από όσο εχω δει (δεν ανακοινώνουν ολοι οι κατασκευαστές τα όρια αυτά) παίζουν στους +42 βαθμούς. Οταν το κλιματιστικό δεν ειναι αξιόλογων προδιαγραφών και την εξωτερική μονάδα την χτυπάει αλύπητα ο ήλιος, γυρίζουν σε protection mode και δουλεύουν μόνο ως ανεμιστήρες. Την έχουμε πατήσει με ένα Sanyo στο παρεθλόν (στους γερούς καύσωνες είχε πρόβλημα) και είχα αναγκαστεί να ψαχτώ με το θέμα. Βασικός κανόνας, σε κάθε περίπτωση η εξωτερική μονάδα πρέπει να είναι υπο σκιά, συνήθως το γράφουν και οι οδηγίες.