PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευη mainboard Gigabyte GA-8I945GZME-RH



eniac22
29-05-12, 14:46
Καλησπέρα, προσπαθώ να φτιάξω την μητρική Gigabyte GA-8I945GZME-RH η οποια εκτός απο τους σκασμένους πυκνωτές εχει και ενα mosfet (νομίζω ετσι λέγεται) που γραφει επανω D408 BH6P2F το οποίο εχει αρπάξει και δεν μπορω να το βρω πουθενά. Γνωρίζει κανείς εαν μπορώ να βάλω κάτι αντίστοιχο και ποιο ειναι ?

Ευχαριστώ

eniac22
16-06-12, 11:00
Τελικά μετά απο αρκετή αναζήτηση βρήκα πως ο αντικαταστάτης του ειναι το AOD484 (http://www.aosmd.com/products/mosfets/n-channel/AOD408).
Το εχω παραγγείλει και περιμένω να έθει για να δούμε τα αποτελέσματα της επισκευής

duomax03
16-06-12, 11:37
ναι και τώρα θα το φτιάξεις....

klik
16-06-12, 12:17
Γίνεται επισκευή μην παραξενευόσαστε...
eniac θεωρώ υπερβολή να παραγγείλεις fet, θα μπορούσες να βρείς οποιοδήποτε παρομοίων χαρακτηριστικών (χαμηλής τάσης, μικρής χωριτικότητας πύλης, μικρής αντίστασης on, μέσης ταχύτητας.
Θα μπορούσες να βγάλεις ακόμα και από κάποια παλιά μητρική.

PCMan
16-06-12, 15:11
Γίνεται επισκευή μην παραξενευόσαστε...
eniac θεωρώ υπερβολή να παραγγείλεις fet, θα μπορούσες να βρείς οποιοδήποτε παρομοίων χαρακτηριστικών (χαμηλής τάσης, μικρής χωριτικότητας πύλης, μικρής αντίστασης on, μέσης ταχύτητας.
Θα μπορούσες να βγάλεις ακόμα και από κάποια παλιά μητρική.

Δε λέω ότι δε γίνεται αλλά δε νομίζω η ζημιά να είναι μόνο αυτή..

duomax03
16-06-12, 15:15
Καλά ρε κλικ, τι του βάζεις ιδέες τώρα, να πάρει ωτιά θέλεις. Εκαψε το FET λέει..άκου μ...........κιες

Papas00zas
16-06-12, 17:42
Ωραία, τότε ίσως μπορεί να με βοηθησει κι εμένα κάποιος. 'Εχω μια μητρική ASUS που την πήρα μεταχειρισμένη. Όλα τα πυκνωτάκια πάω της-το 95%-είναι σκασμένα και δε μπορώ να βρω ίδια. Ειναι 4 V 820 μF. Αν ξέρει κανείς σας πού μπορώ να τα βρω, θα μου ήταν ευγνώμων. Επίσης θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να προσέχω με τις μητρικές όταν κάνω τέτοιες αλλαγές, γιατί ξέρω ότι έχουν και ενδιάμεσα στο τυπωμένο διαδρόμους.

kpetros
16-06-12, 17:56
προφανος η μοναδικη λυση θα ειναι να βαλεις συνδιαστηκους πυκνωτες για να βγαζουν 820 σε παραλληλη συνδεση , αλλα σε πλακετα επανω αυτο ειναι σχεδον αδυνατον...

radiotimes
16-06-12, 17:59
Ωραία, τότε ίσως μπορεί να με βοηθησει κι εμένα κάποιος. 'Εχω μια μητρική ASUS που την πήρα μεταχειρισμένη. Όλα τα πυκνωτάκια πάω της-το 95%-είναι σκασμένα και δε μπορώ να βρω ίδια. Ειναι 4 V 820 μF. Αν ξέρει κανείς σας πού μπορώ να τα βρω, θα μου ήταν ευγνώμων. Επίσης θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να προσέχω με τις μητρικές όταν κάνω τέτοιες αλλαγές, γιατί ξέρω ότι έχουν και ενδιάμεσα στο τυπωμένο διαδρόμους.

Συνονοματε δεν χρειαζεται να βαλεις τις ιδιες τιμες απλα θα πας στις αμεσως επομενες προς τα πανω βεβαια.Και αν βολευει το μεγεθος κοιτα οι τασεις να ειναι μεγαλυτερες π.χ αντι για 4V βαλε 10V και αν δεν βρεις βαλε 16V.Οσο για την αποκοληση θα χρειαστεις κολητηρι με τρομπα αερος αλλιως δεν κανεις δουλεια με χειρος.Το καθε ΜΒ εχει 4 με 6 επιπεδα αναμεσα!!!!!!!

KOKAR
16-06-12, 18:44
Ωραία, τότε ίσως μπορεί να με βοηθησει κι εμένα κάποιος. 'Εχω μια μητρική ASUS που την πήρα μεταχειρισμένη. Όλα τα πυκνωτάκια πάω της-το 95%-είναι σκασμένα και δε μπορώ να βρω ίδια. Ειναι 4 V 820 μF. Αν ξέρει κανείς σας πού μπορώ να τα βρω, θα μου ήταν ευγνώμων. Επίσης θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να προσέχω με τις μητρικές όταν κάνω τέτοιες αλλαγές, γιατί ξέρω ότι έχουν και ενδιάμεσα στο τυπωμένο διαδρόμους.

βάλε 1000μF / 6,3v

JOUN
16-06-12, 22:28
Δε λέω ότι δε γίνεται αλλά δε νομίζω η ζημιά να είναι μόνο αυτή..
Αυτο ακριβως,το fet καηκε για καποιο λογο..