PDA

Επιστροφή στο Forum : Αφαιρεση ριτηνης πακτωματος



Phatt
18-04-12, 19:42
Τελικα, βρηκαμε κανενα ευκολο τροπο να αφαιρειται η ριτηνη που πολλες φορες πακτωνουν διαφορες συσκευες;

vasilimertzani
19-04-12, 08:38
Τελικα, βρηκαμε κανενα ευκολο τροπο να αφαιρειται η ριτηνη που πολλες φορες πακτωνουν διαφορες συσκευες;

Αν εννοεις αυτη που βαζουν στις πλακετες ,τις καθαριζουν με σβουρακια και ζεσταμα με κολητηρι.Αλλα θελει ωρες καθαρισμα.

FILMAN
19-04-12, 11:50
Παναγιώτη, ρίξε μια ματιά κι εδώ:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58503&highlight=%E7%EB%E5%EA%F4%F1%EF%ED%E9%EA%DE%F2

Phatt
20-04-12, 15:48
Το εχω υπ'οψιν ηδη Φιλιππα, απλα ελεγα μπας και βρεθηκε κανενας σωστοτερος τροπος να γινεται αυτο, εκτος απο κοπιδια και φλογιστρα.

PCMan
20-04-12, 17:52
Το εχω υπ'οψιν ηδη Φιλιππα, απλα ελεγα μπας και βρεθηκε κανενας σωστοτερος τροπος να γινεται αυτο, εκτος απο κοπιδια και φλογιστρα.

Κάπου λέει ένας ότι αν το βάλεις σε καμένα λάδια μηχανής και τα ζεστάνεις, η ρητίνη θα φύγει.

ultra
20-04-12, 23:59
Αν μιλαμε για ρητινη πολυεστερα, απο την στιγμη που θα μπει ο καταλυτης, η αντιδραση ειναι μονοδρομη,

δηλαδη, ενωνονται τα δυο συστατικα (μπορει να υπαρχει και τριτο, το χρωμα), και με την αντιδραση προκυπτει

ενα υλικο που δεν γινεται να διασπαστει.

32012


Υπαρχουν ομως πολλες ρητινες που δεν ειναι πολυεστερικες, και πιθανως να "αραιωνονται".

NIKTRALYS
21-04-12, 00:04
Ανοιξα την ECU του αμαξιου μου[LANOS] και ειχε μεσα ενα διαφανο μαλακο ζελε.Ξερει κανεις τι ειναι και πως απομακρυνεται με ευκολο τροπο;