PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή ραδιοφώνου Korting E8009 AC



argybike
17-04-12, 23:21
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

όπως και σε πολλούς άλλους από οτι διάβασα έτσι και σε έμενα, έπεσε στα χέρια μου το συγκεκριμένο παλιό ραδιόφωνο. Η αναβίωσή του θα είναι μεγάλη ικανοποίηση για μένα που είμαι άσχετος με το συγκεκριμένο είδος. Ελπίζω η περιγραφή μου να μπορέσει να βοηθήσει να κατανοήσετε το πρόβλημα.

Από τα λίγα που έψαξα και διάβασα πρέπει να λείπει μάλλον η κεραία και η γείωση. Αφού το συνδέω στο ρεύμα και κάνω αναζήτηση σταθμών ακούγεται μόνο ένας βόμβος. Το πήγα σε ηλεκτρονικούς και μου είπαν ότι χρειάζεται ανταλλακτικά. Λογικά λυχνίες:confused1:. Τις έχω βρει στο διαδίκτυο αλλά δεν θέλω να προβώ σε μία άσκοπη αγορά ενώ το μόνο που μπορεί να χρειάζεται είναι μία κεραία και μία γείωση.
Παρακάτω παραθέτω κάποιες φωτογραφίες που ίσως να βοηθήσουν.
31914319153191631917

Αναμένω τις συμβουλές σας.

Με εκτίμηση,
Νίκος

p.gabr
18-04-12, 22:04
NIKO
Κατ αρχην καλως ηρθες
Εψαξα για εσενα αλλα δεν βρηκα το μοντελο σου
Για κοιτα και εσυ εδω, μηπως εγω ειμαι στραβος
http://www.4tubes.com/SCHEMATICS/Radios/K%F6rting/index_img/

ΕΑΝ ομπως μπορεις να αναγνωρισεις τις λυχνιες γραψε μας τους τυπους π.χ ECH 81,EF 86,,,,

jdm
18-04-12, 23:22
Καλησπέρα και καλώς ήρθες και από μένα Νίκο. Στο κάλυμμα του ραδιοφώνου σου όπως είδα στις φωτ/φιες κάτω χαμηλά
έχει πινακάκι με το τοπογραφικό των λυχνιών που τις έχει σε αμερικάνικους και ευρωπαϊκους κωδικούς π.χ. 6aj8= ech81 κ.λ.π.
Πως είσαι σίγουρος και πιες λυχνίες θέλουν αντικατάσταση; Στην θέση σου θα άρχιζα με ένα καλό καθάρισμα ειδικά των επαφών των μεταγωγών διακοπτών [είναι σαν τα πλήκτρα του πιάνου στην πρόσοψη] και μετά με έναν γενικό έλεγχο της συσκευής.
Όλα αυτά όμως με τις απαραίτητες βασικές γνώσεις, και χωρίς τάση δικτύου. Προσοχή λοιπόν στις τάσεις γιατί εδώ είναι υψηλές και επικίνδυνες.

argybike
18-04-12, 23:45
Γεια σας,

καλώς σας βρήκα παιδιά και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.Παναγιώτη ούτε εγώ το βρίσκω στην λίστα. Τους τύπους των λυχνίων τους βρήκα, όπως και λυχνίες βρήκα στο διαδίκτυο.Δημήτρη δεν ήμουν σίγουρος απλά η γνώμη που πήρα από ένα ηλεκτρονικό που το πήγα ήταν αυτή. Με την τοποθέτηση ενός καλωδίου που δοκίμασα σήμερα σαν κεραία, ακούστηκε ήχος, όχι ποιοτικός αλλά φαντάζομαι ότι δεν πρόκειται να ακούγεται και "καμπάνα". Οι λυχνίες παράγουν όλες ένα ελάχιστο φως. Όσο για τον καθαρισμό προμηθευτικά πινελάκια και αλκόολη.

Thanos10
19-04-12, 00:02
Αλλαξε και τους ηλεκτρολυτικους.

itta-vitta
19-04-12, 00:14
Αφού προς το παρόν λειτουργεί, μην αλλάζεις τίποτε. Το καλώδιο που έβαλες στην κεραία τι μήκος έχει; Βάλε καμμιά 4-5 μέτρα, έστω και ριγμένο στο πάτωμα θα κάνει λήψη. Και το δάχτυλό σου να ακουμπήσεις στην επαφή της κεραίας κάτι θα κάνει. Δες τα πλήκτρα που είναι για τις μπάντες. Μήπως είναι στα μακρά γι αυτό δεν ακούς τίποτε. Αν ήταν στα μεσαία σίγουρα κάτι θα ακουγες. Στα βραχέα ακόμη περισσότερους σταθμούς θα άκουγες.

argybike
19-04-12, 01:07
To μήκος είναι περίπου 1.5 μέτρο. Έχεις δίκιο στα βραχέα ακούγονται περισσότεροι σταθμοί. Θα δοικιμάσω αύριο με μεγαλύτερο καλώδιο και θα ψάξω για καμιά παλιά κεραία.