PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με φακό στο NOKIA 5030c-2



manos_3
15-04-12, 17:39
Χριστός Ανέστη!!!
Έχω το ΝΟΚΙΑ 5030c-2. Ξαφνικά ο φακός άνοιξε μόνος του και δεν κλείνει από τις ρυθμίσεις.Του έκανα επανεκκίνηση,αλλά και πάλι τα ίδια.Επίσης όταν το έκλεισα έβγαλα την μπαταρία και μετά την ξαναέβαλα και ο φακός άναψε με κλειστό το κινητό.Το άφησα εκτός μπαταρίας 1 μέρα και σήμερα που το άνοιξα διορθώθηκε το πρόβλημα.Στη συνέχεια όμως το πρόβλημα επανεμφανίστηκε στην ίδια μορφή που περιέγραψα παραπάνω.Μπορώ να κάνω κάτι για να το φτιάξω.Ξέρω από ηλεκτρονικά αλλά δεν ξέρω τι συγκεκριμένα μπορώ να πειράξω.Ευχαριστώ!!

rep
15-04-12, 17:42
99% βραχυκε.ανοιξε και θα το δεις....

manos_3
15-04-12, 17:54
Το έχω ανοίξει περίπου(δεν έχω βγάλει την πλακέτα γιατί δεν έχω κατσαβιδάκι αστεράκι-θα βρω αύριο) αλλά δεν βλέπω ίχνη υγρασίας.Που πρέπει συγκεκριμένα να κοιτάξω;;;Τι μπορώ να κάνω για να το επιδιορθώσω;

rep
15-04-12, 18:02
δες πρωτα αν εχει και μετα με ενα πινελι και λιγο διαλυτικο νιτρου καθαρισε το.

manos_3
15-04-12, 18:06
Σ' ευχαριστώ φίλε για τις απαντήσεις σου.Αν δεν υπάρχει υγρασία,τι άλλη βλάβη μπορεί να είναι;;;;

manos_3
15-04-12, 21:07
Ξεβίδωσα με ένα άλλο κατσαβιδάκι μερικές βιδούλες άλλα όχι όλες.Στη συνέχεια έβαλα τη μπαταρία και ο φακός δεν άναψε.Άνοιξα το κινητό και πήγα στην επιλογή του φακού και δουλεύει κανονικά.Τώρα μάλλον από την πίεση που υπέστη ,έφτιαξε!!!:001_rolleyes:

johnnyb
15-04-12, 21:59
Ξεβίδωσα με ένα άλλο κατσαβιδάκι μερικές βιδούλες άλλα όχι όλες.Στη συνέχεια έβαλα τη μπαταρία και ο φακός δεν άναψε.Άνοιξα το κινητό και πήγα στην επιλογή του φακού και δουλεύει κανονικά.Τώρα μάλλον από την πίεση που υπέστη ,έφτιαξε!!!:001_rolleyes:

Μπορει να δουλευει προσωρινα αλλα θα το ξαναβγαλει αργα η γρηγορα.