PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στο ξεκίνημα



eebabs2000
31-03-12, 23:29
Καλησπέρα! Έχω έναν υπολογιστή του οποίου πατάω το μπουτόν για να ανοίξει, γυρίζει το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή και δεν κάνει τίποτε άλλο. Ούτε εικόνα βγάζει. Μέτρησα τις τάσεις στο τροφοδοτικό και είναι όλες ΟΚ. Σε έναν άλλον υπολογιστή που είχα με παρόμοιο πρόβλημα πάτησα απλά τις κολλήσεις στη μητρική και δούλεψε. Εδώ και που δοκίμασα δε δουλεύει. Τι άλλο θα μπορούσε να είναι? Η μητρική είναι αυτή που φαίνεται στη φωτογραφία. Ευχαριστώ!
31341

kostas640
31-03-12, 23:58
Κάνει κάποιο μπιπ...;

eebabs2000
01-04-12, 00:34
Κάνει κάποιο μπιπ...;

Δε το κάνει όχι...

kostas640
01-04-12, 02:07
κοίτα 2 φορές που μου έχει τύχει αυτό ήταν καμένος ο επεξεργαστής... την μία απο τροφοδοτικό που έσκασε και την αλλη για ανεξήγητο λόγο... το μεγάφωνάκι το πισι λειτουργούσε κανονικά πριν δλδ ε...;

hukgys
01-04-12, 11:03
δοκίμασε και με ένα άλλο τροφοδοτικό , άσχετα με το τι μέτρησες

eebabs2000
01-04-12, 14:17
kostas640 Ναι λειτουργούσε πριν το μεγαφωνάκι...
hukgys θα το δοκιμάσω...

Ευχαριστώ πολύ!

Λιάτης
01-04-12, 14:42
Αν χρησιμοποιείς εξωτερική κάρτα γραφικών και όχι αυτή που είναι ενσωματωμένη στη μητρική σου έχει καεί η θύρα PCI της κάρτας γραφικών...Αν δεν χρησιμοποιείς εξωτερική κάρτα, δοκίμασε να βάλεις μία να δείς αν θα γίνει τίποτα...:001_smile:

eebabs2000
01-04-12, 14:45
Βασικά χρησιμοποιώ εξωτερική κάρτα γραφικών, αλλά είτε είναι πάνω είτε όχι τα ίδια κάνει.

takisegio
01-04-12, 14:48
βγαλε τις μνημες και αναψε τον .αν ακουσεις μπιπ η μητρικη πιθανον ειναι οκ.

agis68
01-04-12, 14:59
μαλλον μητρική ακουγεται να ειναι χαλασμενη (για την ακριβεια μου εχει τυχει ποτε να παιρνει εμπρος και ποτε οχι) αλλά και αυτο που ειπε ο φίλος Κωστας ισχύει...

eebabs2000
01-04-12, 15:18
takisegio έβγαλα τη μνήμη και πάλι δε δουλεύει
agis68 σ ευχαριστώ.

Επίσης να πω ότι ανεμιστήρας του τροφοδοτικού δεν κινείται. Άνοιξα το τροφοδοτικό και τον δοκίμασα με δική μου τροφοδοσία και πάλι δεν κινείται, αλλά ρεύμα τραβάει κανονικά

antiprosopos
01-04-12, 16:04
Δεν είναι και πολλά αυτά που μπορεί να φταίνε.
1) πρόβλημα με τροφοδοτικό αλλά λες ότι πιθανόν να είναι οκ.
2) Μνήμη RAM, αν έχει καεί δεν κάνει τίποτα είτε είναι επάνω είτε όχι, είχα πρόβλημα πρόσφατα την άλλαξα και είναι οκ. Υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και με την κάρτα γραφικών
3) Πρόβλημα με μητρική η πρόβλημα με επεξεργαστή.

eebabs2000
01-04-12, 16:07
Το θέμα είναι ότι δεν τα έχω και πρέπει να τα αγοράσω για να τα δοκιμάσω

Papas00zas
01-04-12, 16:14
Επίσης να πω ότι ανεμιστήρας του τροφοδοτικού δεν κινείται. Άνοιξα το τροφοδοτικό και τον δοκίμασα με δική μου τροφοδοσία και πάλι δεν κινείται, αλλά ρεύμα τραβάει κανονικά
Ρίξε μια ματιά εδώ, να δεις μήπως έχει πρόβλημα και γι'αυτό ως προστασία από υπερθέρμανση δε δουλεύει το τροφοδοτικό.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62012 (post #4)

eebabs2000
01-04-12, 16:57
Ρίξε μια ματιά εδώ, να δεις μήπως έχει πρόβλημα και γι'αυτό ως προστασία από υπερθέρμανση δε δουλεύει το τροφοδοτικό.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62012 (post #4)

Το άλλαξα το ανεμιστηράκι με ένα άλλο που είχα. Αν και γυρίζει κανονικά το πρόβλημα δε λύθηκε...

eebabs2000
01-04-12, 19:46
Με ποιον άλλο τρόπο μπορώ να ελέγξω αυτά που λέτε χωρίς να τα αγοράσω;

Papas00zas
01-04-12, 19:52
Ψάξε στο ιντερνετ για προγραμματάκια ελέγχου. Ή κατέβασε μια διανομή linux και εκτέλεσε τα τεστ από το live cd.
2 λύσεις που έχω είναι αυτές-ως εναλλακτική(για το τροφοδοτικό σου όμως δε ξέρω κάτι, αλλά δοκίμασε να γεφυρώσεις το πράσινο καλώδιο με οποιοδήποτε μαύρο και να δεις αν ξεκινάει.)
http://www.hirensbootcd.org/download/
Επίσης κοίτα για κανένα πυκνωτή αν έχει ανοίξει-συνήθως αυτοί που είναι κοντά στον επεξεργαστή αυτοί είναι πιο επιρρεπείς.
Το διαγνωστικό για τη μνήμη λέγεται memtest αν θυμάμαι καλά.

eebabs2000
01-04-12, 20:05
Το γεφυρώνω και ξεκινάει κανονικά. Με τα προγράμματα δε το κατάλαβα. Που θα τα τρέξω εφ' όσον ο υπολογιστής δεν ξεκινάει καν; Τους πυκνωτές θα τους αντικαταστήσω προληπτικά αύριο.

kostas640
02-04-12, 11:52
Παιδια οταν δεν υπαρχει μνήμη η έστω καρτα γραφικών κανει αντίστοιχο μπιπ το pc...γιαυτό τον ρώτησα αμα δουλευε το μεγαφωνάκι...οταν δεν δίνει σημα κατα 80% είναι θέμα επεξεργαστή... Α! Επίσεις δοκίμασε και ένα άλλο τροφοδοτικό...αρχικα πριν αλλαξεις κάτι άλλο γιατι ίσως να έχεις θέμα και απο εκεί...και ας μετρας τάσεις κανονικα.

JOUN
02-04-12, 12:29
Τους πυκνωτές θα τους αντικαταστήσω προληπτικά αύριο.
Μην αλλαζεις πυκνωτες δεν φταινε αυτοι κατα πασα πιθανοτητα..Αν δεν κανω λαθος ειναι panasonic αλλα οπως και ναχει θυμαμαι απο την "φατσα" τους οτι δεν παρουσιαζουν προβλημα συνηθως..Ειναι μαυροι με χρυσα γραμματα ετσι;

dan
02-04-12, 13:07
Αν το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού δεν λειτουργούσε μπορεί να άρπαξαν οι πυκνωτές από θερμοκρασία, (και όχι μόνο) κοίτα αν υπάρχουν φουσκωμένοι πυκνωτές στο τροφοδοτικό.
Δοκίμασε το τροφοδοτικό σε κάποιον άλλο υπολογιστή.
Δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό.
Σιγουρέψου ότι το ηχειάκι του υπολογιστή δουλεύει. Αν δουλεύει τότε κατά πάσα πιθανότητα είναι η μητρική. Αν υπήρχε πρόβλημα στις μνήμες η στον επεξεργαστή και η μητρική ήταν οκ τότε θα έπαιρνες ηχητικό μήνυμα σφάλματος. (μπιπ – μπίπ)

Για αρχή δες τα παραπάνω και πες μας τα αποτελέσματα.
Προσωπική μου γνώμη για τροφοδοτικό το βλέπω από τη στιγμή που δεν ψύχονταν.

eebabs2000
02-04-12, 14:05
JOUN σ ευχαριστώ πολύ.
dan έχεις απόλυτο δίκιο. Βρήκα φουσκωμένο πυκνωτή στο τροφοδοτικό

dan
02-04-12, 14:44
Αν το τροφοδοτικό που έχεις είναι κάποιο του κιλού μην ασχοληθείς καθόλου.
Αντικατέστησε το με κάποιο επώνυμο και αξιόπιστο.

Για μένα το τροφοδοτικό του η/υ είναι το ποιο σπουδαίο υποσύστημα σε ένα pc.
Αλλά όλοι κοιτάνε τον επεξεργαστή τα γραφικά και γενικά τις επιδόσεις.

eebabs2000
02-04-12, 15:16
Βασικά τον άλλαξα μόλις τώρα αλλά και πάλι τα ίδια κάνει, άλλαξα και κάτι άλλους εκεί γύρω και πάλι δε δούλεψε μπορεί να φταίνε κι' άλλα εξαρτήματα. Μάλλον θα πάει για ανακύκλωση.

dan
02-04-12, 15:25
Βασικά τον άλλαξα μόλις τώρα αλλά και πάλι τα ίδια κάνει, άλλαξα και κάτι άλλους εκεί γύρω και πάλι δε δούλεψε μπορεί να φταίνε κι' άλλα εξαρτήματα. Μάλλον θα πάει για ανακύκλωση.

Δοκίμασε το τροφοδοτικό σε ένα άλλο pc.
Τι τροφοδοτικό είναι; Φίρμα – μοντέλο και watt.

eebabs2000
02-04-12, 15:41
Σε ένα ταμπελάκι που έχει πάνω γράφει: Lattice - model No.:LC-8460BTX

dan
02-04-12, 15:45
Σε ένα ταμπελάκι που έχει πάνω γράφει: Lattice - model No.:LC-8460BTX

αυτο ειναι το 300αρι;

dan
02-04-12, 16:00
Σε ένα ταμπελάκι που έχει πάνω γράφει: Lattice - model No.:LC-8460BTX

Το 400αρι είναι μάλλον αλλά μόνο 400αρι δεν είναι. 200αρι και πολλά πρέπει να λέω. Του κιλού είναι!!! 15 ευρώ το ένα και στα 2 και ένα δώρο.
Με τέτοια τροφοδοτικά μην αναρωτιέστε γιατί δεν δουλεύει αυτό η γιατί μου έκαψε το άλλο!

eebabs2000
02-04-12, 16:11
Γράφει επάνω 450W peak. To έβαλα σε άλλο PC και δουλεύει κανονικά αν και από μέσα ακούγεται ένα κςςςςςςς κςςςς. Όμως το PC αυτό στο οποίο το έβαλα έχει λιγοτερες απαιτήσεις σε ισχύ. Αύριο που θα είναι ανοιχτά τα μαγαζιά θα πάω να πάρω ένα...

dan
02-04-12, 16:34
Άκου φίλε να δεις μπέρδεμα.
Απαντούσα σε 2 διαφορετικά θέματα για τροφοδοτικά. Και μπερδεύτηκα από το άλλο που μιλούσαμε για 2 τροφοδοτικά 300αρι και 400αρι. Γι’ αυτό ρώτησα αν είναι το 300αρι.
Το τροφοδοτικό που έχεις είναι χάλια. Όπως σου είπα και πιο πάνω. Το συγκεκριμένο μοντέλο το βγάζουν αρκετές εταιρίες που βγάζουν χύμα τροφοδοτικά.
Εγώ δεν θα το έβαζα στον η/υ μου. Μόνο 450αρι δεν είναι.

Τώρα για το πρόβλημα που έχεις ίσος να διορθωθεί με την αλλαγή του τροφοδοτικού ίσος όχι. Με προβλημάτισε το γεγονός ότι σε άλλο η/υ δούλεψε κανονικά.
Ο ήχος που ακούς είναι μάλλον από τον ανεμιστήρα, έβαλες καινούργιο ανεμιστήρα;
Μπορείς να καταλάβεις αν ο θόρυβος είναι από τον ανεμιστήρα; Προσπάθησε να τον σταματήσεις με κάτι μαλακό πχ καλαμάκι. Συνεχίζει να ακούγεται ο θόρυβος;

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην φταίει το τροφοδοτικό αλλά η μητρική.
Υπάρχει και πιθανότητα να έχεις πάνω από 1 βλάβη. ΠΧ τροφοδοτικό και μητρική, ή μητρική και επεξεργαστή

Όπως και να έχει, εγώ θα το άλλαζα το τροφοδοτικό δουλεύει δεν δουλεύει.
Η απόφαση είναι δική σου.

dan
02-04-12, 16:39
Και καθάρισε τις ψήκτρες και γενικά το pc από τις σκόνες, βγάλτο στο μπαλκόνι και με ένα πινέλο και πιστολάκι μαλλιών στο κρύο.

eebabs2000
02-04-12, 21:06
Έχω μπερδευτεί και γω... Αυτό το θόρυβο τον κάνει μόνο σ' αυτόν τον υπολογιστή που δούλεψε. Σ' αυτόν που έχει τη βλάβη δεν κάνει τίποτα. Μήπως να άλλαζα και τους πυκνωτές στη μητρική;

dan
02-04-12, 21:29
Έχω μπερδευτεί και γω... Μήπως να άλλαζα και τους πυκνωτές στη μητρική;

Που μπερδεύτηκες; Πες μας να προσπαθήσουμε να τα ξεδιαλύνουμε.
Για να μην ξοδεύεσαι τσάμπα βρες ένα καλό τροφοδοτικό από κάποιο φίλο η συγγενή για να δοκιμάσεις αν λειτουργεί.
Το τροφοδοτικό σου είναι για τα μπάζα. Εγώ δεν το εμπιστεύομαι ακόμα και να το δω να δουλεύει σε άλλο υπολογιστή, αυτό δεν σημαίνει ότι οπωσδήποτε φταίει αυτό η μόνο αυτό για το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Απλά αν βρεις ένα καλό τροφοδοτικό θα μπορέσουμε να ξεκαθαρίσουμε η να αποκλίσουμε την τροφοδοσία από τη συγκεκριμένη βλάβη.

eebabs2000
02-04-12, 22:15
Το δοκίμασα και με άλλο τροφοδοτικό και πάλι τα ίδια κάνει. Γυρίζει το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή και τίποτε άλλο. Οπότε το τροφοδοτικό επισκευάστηκε. Η μνήμη δεν είναι γιατί και που τη βγάζω και τη βάζω τα ίδια κάνει, οπότε ή μητρική ή ο επεξεργαστής φταίει.

dan
02-04-12, 22:29
Το δοκίμασα και με άλλο τροφοδοτικό και πάλι τα ίδια κάνει. Γυρίζει το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή και τίποτε άλλο. Οπότε το τροφοδοτικό επισκευάστηκε. Η μνήμη δεν είναι γιατί και που τη βγάζω και τη βάζω τα ίδια κάνει, οπότε ή μητρική ή ο επεξεργαστής φταίει.

Δύσκολα τα πράγματα. Θα πρέπει να δοκιμάσεις τον επεξεργαστή σε άλλη μητρική και την μητρική με επεξεργαστή και μνήμες που λειτουργούν.
Το θέμα είναι που θα τα βρεις!

eebabs2000
03-04-12, 01:47
Μάλλον φταίει η μητρική γιατί όσο είναι πάνω ο επεξεργαστής και κρατάω το button πατημένο ο υπολογιστής σβήνει κανονικά. Όταν δεν είναι πάνω ο επεξεργαστής δε σβήνει με τίποτα.

eebabs2000
18-04-12, 12:22
Τελικά έφταιγε η μητρική. Έβαλα μία καινούργια και δούλεψε κανονικά.

dan
18-04-12, 23:37
Τελικά έφταιγε η μητρική. Έβαλα μία καινούργια και δούλεψε κανονικά.

Ωραία!!! Που βρέθηκε τι φταίει. Την παλιά μητρική πριν την πετάξεις μπορείς να κάνεις μια αλλαγή στους πυκνωτές της και να την ξαναδοκιμάσεις.

eebabs2000
19-04-12, 15:23
Τους άλλαξα ήδη, αλλά δεν ξεκινάει. Μάλλον κάποιο smd ολοκληρωμένο έχει χαλάσει λόγω τροφοδοτικού (μέσα στο τροφοδοτικό βρήκα χαλασμένους πυκνωτές και τους άλλαξα και τώρα είναι κι αυτό μια χαρά).