PDA

Επιστροφή στο Forum : Πειραζει το σπρει επαφης χωρις λαδι στα ποντεσιομετρα?



motifnick
31-03-12, 18:10
Εγορασα σπρει επαφων για καποιους encoder knob.. Αλλα εβαλα στον μικτη μου στα knob και τα faders Και αμεσος αλλαξε η υφη τους γιατι οτι λιπαρο ειχαν για την περιστρωφη με αυτην την μικρη αντισταση εφυγε.. Μηπως χαλασει ο γραφητης μεσα? νιωθω οτι κανει καλη επαφη αλλα σαν να γρατζουναει οχι σαν να τριβω σπιρτο στο σπιρτοκουτο αλλα πλησιαζει η εικονα που κανω με το μυαλο μου... Συμβουλες αν μπορει κανεις..φοβαμαι οτι θα βραχηκυκλωσει τιποτα με το σπρει που εχει και λιγο λαδι (και ειναι ακριβα μηχανηματα που το βαζω)

ΘΥΜΙΟΣ
31-03-12, 18:24
Τα φθηνα encoder knob εχουν απο τη <<μανα>>τους στον αξονα μια κολωδη ουσια για να υπαρχει η αισθηση της αντιστασης στην περιστροφη.Αυτη η ουσια με τον καιρο αλλιωνεται και παει και αναμεσα στις επαφες και τον ροτορα με αποτελεσμα να μη λειτουργει πλεον.Η λυση ειναι η αποσυναρμολογηση του κωδικοποιητη και το καθαρισμα ΜΟΝΟ του υλικου που βρισκεται αναμεσα στις επαφες και οχι αυτου του αξονα.
Το σπρεϊ προφανως διελυσε και αυτη την ποσοτητα του αξονα μ'αποτελεσμα να γυριζει τρελα.
Το φαινομενο το εχω αντιμετωπισει στα encoder που φοραγανε τα AIWA.

motifnick
31-03-12, 18:40
Τους encoder τον εναν τον αντικατεστησα γιατι ειναι απο ενα synthesizer 3500€ παρολο που δουλεψε με το σπρει..τον 2ο τον εκανα και δουλεψε με σπρει μου..οπως και καποια buttons. Τωρα σε καποια ποντεσιομετρα στον μικτη που εβαλα αλλαξε η αισθηση ακαριαια! Εφυγε το λυπαρο φιλμ που ειχαν.. Σαν να το στεγνωσε εντελος το ποντεσιομετρο..και τα fader,παρολο π ου δουλευουν αψογα..μηπως πρεπει να προσθεσω σπρει με λαδακι μην φαγωθει ο γραφιτης απο τριβη? εχω μεγαλο ερωτημα για το αν πρεπει λαδι να εχουν τα ποντεσιομετρα η οχι! Οι enconder μια χαρα ειναι πλεων.

ΘΥΜΙΟΣ
31-03-12, 19:12
Ναι στα ποτανσιομετρα βαζουμε σπρευ με λαδι.
Το κακο ειναι πως στα συρομενα μαλλον κακο κανει παρα καλο .
Ενα αλλο προβλημα ειναι αυτο καθεαυτο το σπρευ καθοτι αυτα της cramolin δεν μ'αρεσουν καθολου .
Δεν ξερω αν κυκλοφορουν καλα σπερευ επειδη τελευταια μαλλον δεν τα πολυχρειαζομαι.
Παλιοτερα αρκετα καλα ηταν τα philips που δεν βγαινουν πλεον ,αλλα και καποια αλλα πανακριβα που δυστυχως ουτε τ'ανομα της φιρμας δεν θυμαμαι

ggr
31-03-12, 20:08
Τα philips σταματησαν οντως αλλα στην ουσια μονο η φιρμα αλλαξε( πλεον ονομαζονται perfects ) , αφου και πριν και τωρα κατασκευαζονται απο το ιδιο εργοστασιο (βελγιο αν θυμαμαι καλα) Παντως ψεκαζοντας τα ποτενσιομετρα ακομα και με σπρει λαδιου παλι παρατηρηται το φαινομενο φθορας της λιπαρης ουσιας που εχουν στον αξονα περιστροφης τους. Αυτο συμβαινει γιατι ολα τα σπρει ειτε με λαδι ειτε χωρις , περιεχουν και διαλυτες.

ΘΥΜΙΟΣ
31-03-12, 20:24
Παντως γεγονος ειναι πως η μονη λυση στο φθαρμενο ποτενσιομετρο ειναι μονο η αντικατασταση.
Στη μονη περιπτωση που μπορουν να βοηθησουν τα σπρευ ειναι η υπαρξη σκονης .
Αντιθετα στο φθαρμενο γραφιτη το <<φαρμακο>> κραταγε απο την Κυριακη ως τη Δευτερα.Αυτος ειναι και ο λογος που πολλες εταιριες στραφηκαν στην παραγωγη ποτανσιομετρων με αγωγιμο πλαστικο ,εμμεσης τριβης κ.λ.π

agis68
01-04-12, 16:30
παντως τα Perfects που τα χρησιμοποιω δεν εχουν καμια σχέση με τα PHILIPS βρήκα στο παταρι μου κουτι philips και συγκρινα...το Περφεκτ ειναι πολύ λιπαρό!!!

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
01-04-12, 20:46
Ενα Kontakt Chemie που εχω στο ράφι μου, και αυτό κατασκευασμένο στο Βέλγιο λέει.
Μας δουλεύουν ή μου φαίνεται ?

Arnoldone
02-04-12, 16:41
τα αδερφάκια ψάχνουμε ; :001_smile:

31416