PDA

Επιστροφή στο Forum : Wega Radio κατασκευής 1950/58



angel_pcph
16-03-12, 12:13
Πρόσφατα ένας γνωστός μου έφερε αυτό το ράδιο να το κοιτάξω σαν τελειόφοιτος του τμήματος ηλεκτρονικης.Tο μοντέλο είναι Wega 837.Αυτο που θέλω αφού είμαι αρχάριος με τέτοια ηλεκτρονικά να μου πει κάποιος αν έχει πάνω δεκτή FM ,δεν βρίσκω τα χαρακτηριστικά του ούτε κάποιο ηλεκτρονικό σχεδιο.Επισης αν δεν εχει δέκτη Fm θα μπορούσα να προσαρμόσω κάτι τετιο.Το ραδιακι το δοκιμασα και λειτούργει σε μια μπάντα (ΙΙΙ) τα υπόλοιπα κουμπιά γράφουν AUX, I,II.Μαλον ΑΜ παιζει.
Αυτο μονο εχω βρει απ το net http://www.radiomuseum.org/r/wega_stuttgart_837.html

maouna
16-03-12, 12:53
Δεν είναι και δύσκολο να καταλαβεις αν εχει δέκτη FM...

electron
16-03-12, 12:56
Τέτοια ραδιόφωνα και ειδικά αυτής της χρονολογίας σπάνιο εως απίθανο να κάνουν λήψη στα fm. Εξάλλου αναφέρει χαρακτηριστικά στο Link που παρέθεσες ότι:

Wave bands Broadcast plus more than 2 Short Wave bands.

Που σημαίνει ότι καλύπτει μεγάλο φάσμα της μπάντας των βραχέων κυμάτων.

angel_pcph
16-03-12, 12:59
Απ οτι νομιζω δεν εχει Fm δεν γραφει καπου για FM αλλα βοηθαμε λιγο γi' αυτο ειναι το φορουμ.

angel_pcph
16-03-12, 13:02
Θα μπορουσα να προσαρμοσω FM tuner η ειναι κατι το ακατορθοτο?

JOUN
16-03-12, 13:47
Oτι δεν εχει FM ειναι σιγουρο αλλα απ'οτι ξερω τα παλια ραδιοφωνα το γραφαν UKW και οχι FM.

JOUN
16-03-12, 13:48
Θα μπορουσα να προσαρμοσω FM tuner η ειναι κατι το ακατορθοτο?
Eντελως για πολλους λογους..

angel_pcph
16-03-12, 14:05
ΟΚ σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.Θα το αφησω ετσι original οπως ειναι καλητερα.!

sakisr
16-03-12, 15:49
Ασχετο με το θεμα αλλα με ενα ολοιδιο ραδιοφωνο αλλα με φιρμα Τεσλα αν δε κανω λαθος μεγαλωσα και ασχοληθηκα πρωτη φορα με λυχνιες.Τι μου θυμισες.....

Neuraxia
16-03-12, 21:38
Η μεσαία υποδοχή στην πίσω όψη είναι είσοδος για εξωτερική πηγή (πικαπ), πιθανότατα να παίξει
κ έτσι με ένα εξωτερικό φορητό ραδιοφωνάκι ή πατέντα με καμιά πλακέτα εσωτερικά.
Επίσης αν βρείς σχηματικό δίνοντας την έξοδο απο ένα FM ράδιο (ή φορητό mp3 ) στο σωστό
σημείο πρίν την ενισχύτρια λυχνία μπορεί να δουλέψει και έτσι.
Πάντως καλύτερα είναι να το αφήσεις ως έχει , κρίμα είναι να γίνει το ραδιάκι Robocop
με προσαρμογές tuner κτλ η ομορφιά τους είναι στην αυθεντικότητα της αρχικής κατασκευής
(προσωπική άποψη).

Papas00zas
16-03-12, 21:43
Αυτά τα ραδιόφωνα είχαν είσοδο και για φωνογραφική κεφαλη. Μπορείς να δοκιμάσεις και έτσι, αλλά και εμένα η γνώμη μου είναι να μείνει ως έχει.
σ.σ. οι φωτογραφίες είναι κουνημένες.

maouna
16-03-12, 23:21
Είναι αντίκα και πρεπει να μείνει έτσι.

sakisr
16-03-12, 23:45
Ολα αυτα τα ραδιοφωνα ειχαν μια επιλογη phono και απο πισω οι δυο τρυπες επαιρναν ενα απλο διπολικο φις ρευματος για συνδεση με πικαπ κρυσταλλικης καφαλης.Καποτε ειχα δοκιμασει να συνδεσω δυναμικη κεφαλη αλλα το σημα ηταν αδυναμο.Παντως δεν ειναι να το πειραξεις.Αν το εχεις μερακι ψαξε να βρεις καποιο μεταγενεστερο μοντελο μετα το 1960 που ειχαν αρχισει να εχουν και δεκτη FM.

sakisr
16-03-12, 23:51
Απ' οτι ειδα η εισοδος στη μεση ειναι για κρυσταλλικη καφαλη αρα εκει συνδεεις οτι σημα θες (παντα μονοφωνικο) και μπορεις να συνδεσεις και ενα εξτρα μεγαφωνο 8ΩΜ στην εξοδο.Φιλος συνταξιουχος μουσικος παλιος μπουζουξης μου ειχε πει οτι το πρωτο του μηχανημα ηταν ενα μεγαλο ραδιοφωνο με ενα εξωτερικο μεγαφωνο και μ'αυτο επαιζε στα πανηγυρια τη δεκαετια του '50.Μετα ηρθαν οι πρωτοι λαμπατοι ενισχυτες Geloso κοντα στο '60.

angel_pcph
18-03-12, 16:09
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τη βοηθεια.Θα κανω μια δοκιμη στην εισοδο που εχει να δω αν παιξει.!

angel_pcph
19-03-12, 15:56
Τελικα δοκιμασα στην εισοδο που εχει για πικ απ αλλα πρεπει να ειναι πολυ ενισχημενο αλλιως δεν ακουγετε τιποτα.

gsmaster
19-03-12, 16:21
Είχα την τύχη να έχω στο σπίτι ένα παρόμοιας εποχής ραδιόφωνο Siemens. Είχα όμως και την ανωριμότητα να ξηλώσω το εσωτερικό του και να του προσαρμόσω πλακέτα απο ραδιοφωνάκι FM-AM.... Τώρα το μετανοιώνω κάθε φορά που το βλέπω...
Μην το πειράξεις καθόλου!

sakisr
19-03-12, 23:03
Ολα αυτα τα ραδιοφωνα εχουν εισοδο προσαρμοσμενη σε κρυσταλλικες κεφαλες πικ-απ οι οποιες εβγαζαν πολυ δυνατο σημα.Απλα σημερα μονο αν συνδεσεις κανενα mp3 ή pc θα μπορεσεις να ακουσεις κανονικη ενταση.

electron
20-03-12, 06:20
Ολα αυτα τα ραδιοφωνα εχουν εισοδο προσαρμοσμενη σε κρυσταλλικες κεφαλες πικ-απ οι οποιες εβγαζαν πολυ δυνατο σημα.Απλα σημερα μονο αν συνδεσεις κανενα mp3 ή pc θα μπορεσεις να ακουσεις κανονικη ενταση.

Ή αν φτιάξει κάποιον ενισχυτή τύπου RIAA (http://sound.westhost.com/project06.htm) , θα μπορέσει να οδηγήσει ένα νεώτερου τύπου πικ απ.

CLOCKMAN
20-03-12, 09:28
Μπορείς να του προσαρμόσεις ένα tunerακι fm εσωτερικά σαν αυτά που έχουν 2 κουμπιά για την επιλογή σταθμών, ένα up και ένα reset, για την ακρίβεια είναι μικρά φορητά ραδιοφωνάκια με ακουστικά κινέζικα, και το προσαρμόζεις στην είσοδο που έχει το λαμπάτο. Βγάζεις τα κουμπάκια για την επιλογή σταθμών στο πλαι και ψαρώνεις κόσμο, δεν κάνεις καμια ιδιέτερη μετατροπή και δεν χαλάς τη μόστρα του κιμιλίου, βεβαια δεν θα έχεις τη πολυτέλεια να βλέπεις τι σταθμός παίζει αλλά θα ακούς εφεμ. Άλλη περίπτωση είναι να βάλεις ένα τζακ 3,5 για είσοδο και να το χρεισιμοποιήσεις με εξωτερική πηγή, παραθέτω και φωτό όπου φαίνεται η υποδοχή3096030961
Έχω συλλογή από τέτοια ράδια και τα έχω συντηρήσει και παίζουν όλα, θα ανεβάσω και άλλη φωτό με την προσαρμογή του εφεμ δέκτη.

andrewsweet4
21-03-12, 04:38
Ενα θα σας πω... http://www.youtube.com/watch?v=pc8y1Wt_aXM&list=UUyfoxI6iugZX4M7j2CcXHlA&index=1&feature=plcp !!! Επειδη δεν ειχα ενισχυτη στο πατρικο μου επαιζα dubstep (!!!) απο το παλιο Wega που εχει μεινει ξεχασμενο και επαιζε και τελεια χωρις να εχω αλλαξει καν ηλεκτρολυτικους μετα απο τοοοσα χρονια! Ολα αυτα πριν 2 μηνες... και ΝΑΙ επαιξα και FM με τρατζιστορακι στην εισαδο AUX (που εμενα στα κουμπια μπροστα την αναφερει ως Q) και επαιζε μια χαρα. Μην βαρατεεεε! ξερω οτι το κατακρεουργησα το ραδιο :D