PDA

Επιστροφή στο Forum : Radio CD Siemens RD4N2M-00



tgi
05-03-12, 13:30
Καλημέρα σε όλους σας.
Εχω στο αυτοκινητο (Citroen C4) ένα radio cd siemens rd4 n2m-00 όπου δεν βγάζει ήχο από το front right ηχείο!
όλα τα άλλα λειτουργούν κανονικά!
από ότι είδα ο τελικός του είναι ένα TDA 7561H

Μπορείτε να μου δώσετε καμία λύση?
πιστεύετε ότι είναι καμένος ο τελικός (TDA)?


ΥΓ: Αν κανένας έχει κανένα Radio CD με κατεστραμένη κεφαλή (CD-MP3) αλλα δουλεύει ο τελικός του ενισχυτής, ας μου στείλει μια τιμή για αγορά του

A-tech
05-03-12, 20:35
Κατέβασε το datasheet απο εδώ: TDA7561 (http://www.alldatasheet.net/datasheet-pdf/pdf/25226/STMICROELECTRONICS/TDA7561.html) και με βάση τους ακροδέκτες, έλεγξε πρώτα αν υπάρχει σήμα εισόδου και στην συνέχεια την σωστή τροφοδοσία του (pin 6 & pin 20) και τις εξόδους (Vo = 1.5-2.5 Vac). Αν παίρνει σήμα και στις 4 εισόδους, τότε είναι καμένες οι δύο έξοδοι του TDA.

tgi
05-03-12, 22:24
δεν έχω ούτε παλμογράφο, ούτε καποιο όργανο της προκοπής!
μπορεί να βοηθήσει κανένας να το φτιάξουμε?
Από ότι κατάλαβα όμως, αυτό πρέπει να φτιαχτεί πάνω στο αυτοκίνητο!!!! εκεί έχει όλες τις τάσεις

ezizu
05-03-12, 22:34
Εγώ θα σου έλεγα, πριν ανοίξεις το Radio-CD, να τσεκάρεις τα καλώδια του ηχείου (ειδικά,στο σημείο που έρχονται από το εσωτερικό του αυτοκινήτου και μπαίνουν στην πόρτα,μήπως έχουν κοπεί,από το άνοιξε κλείσε της πόρτας,γίνεται συχνά αυτό),καθώς και τις συνδέσεις στο Radio-CD και στο ηχείο, άλλα και το ίδιο το ηχείο.Αν είσαι οκ από αυτά,τότε ανοίγεις και τσεκάρεις το Radio-CD.Συνήθως,τις πιο πολλές φορές, αν πάθει ζημιά το ολοκληρωμένο δεν παίζει κανένα ηχείο.Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει και το ίδιο ολοκληρωμένο.Προτείνω όμως να αρχίσεις πρώτα από τα εύκολα.

tgi
05-03-12, 22:44
τα καλώδια τα έχω τσεκάρει! έχω βάλει και σε όλα τα ζευγάρια ηχείων πηγή ήχου και την έκουγα κανονικά!
όταν έβαλα ηχείο σε κάθε ένα ζευγάρι στην εξοδο του radiocd, ακουγα σε όλα ήχο εκτός από το front right!!!!
οπότε αυτό το έκανα!!!

Και εμένα μου κάνει εντύπωση πως κάήκε μονο το ένα από τα 4 κανάλια ήχου!!!

ezizu
06-03-12, 14:37
Δεν νομίζω να είναι εφικτό, να γίνει επισκευή στο αυτοκίνητο.Θα πρέπει να βγεί το Radio-CD από το αυτοκίνητο,και με κατάλληλους αντάπτορες - καλωδιώσεις και εξωτερικό τροφοδοτικό, να γίνει έλεγχος σε κάποιο πάγκο ή τραπέζι εργασίας.Εφόσον τσέκαρες καλώδια,ηχεία κ.λ.π,όπως λες στο ποστ#5,θα πρέπει να κάνεις διάφορους ελέγχους στο Radio-CD.Θα πρέπει βασικά,να ξεκινήσεις,ελέγχοντας,(με παλμογράφο γίνεται αυτό),αν το ολοκληρωμένο δέχεται σήμα και στις τέσσερις εισόδους του(πινς 11,12,14,15).Αν όντως δέχεται σήμα και στις 4 εισόδους,τότε θα αποκλίσεις την περίπτωση,να έχεις πρόβλημα,σε προηγούμενες από τον ενισχυτή εξόδου,βαθμίδες,Οπότε, ανάλογα θα προχωρήσεις.

tgi
26-11-14, 20:56
Τελικα το έφτιαξα!
δεν είχε πρόβλημα το radio cd αλλα η καλωδίωση για το δεξί ηχείο!!!
Αλλάχτηκε η καλωδίωση και το πρόβλημα φτιάχτηκε!

Σας ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια