PDA

Επιστροφή στο Forum : Επαναφορά στην ζωή κεντρικής μονάδας 7 χρονών.



Deithomen
04-02-12, 16:50
Γεια σας ,


Λέγομαι Χρίστος (Ναι λέω ονόματα όντας και το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ). Καταρχήν θα ήθελα να δηλώσω ότι δεν είμαι παντελώς άσχετος απο ηλεκτρονικά (Συγκολήσεις κ.λ.π. μπορώ να κάνω). Έχω μια κεντρική μονάδα 7 χρονών η οποία πέρυσι σταμάτησε να δουλεύει. Μιας και δεν δούλευε την έβαλα στην άκρη , μέχρις ώτου βρώ χρόνο να την φτιάξω(φορτωμένος απο το ΤΕΙ με μαθήματα , πτυχιακές και με ένα έταιρο ήμιση που δεν το παραμελώ).

Το θέμα ήτανε ενώ φαινόταν η κεντρική μονάδα να δουλεύει δεν έδινε σήμα στην οθόνη. Τελικά σήμερα πήρα την μεγάλη απόφαση να το ανοίξω και μιας και το μυρίστηκα που μπορεί να είναι το πρόβλημα , άρχισα να κοιτάω τους πυκνωτές! Δεν παρατήρησα κάτι στην μητρική αλλά όταν άνοιξα το τροφοδοτικό βρήκα εναν 16v 1000uf σκασμένο(δεν ξέρω αν ήτανε απο το κακό του) και νομίζω ένας 330uf 250v στην βάση του να έχει ενα καφέ υγρό (μπορεί να είναι και κόλλα , που χρησιμοποιούσανε οι σχιστομάτηδες για να μην κουνιούνται οι πυκνωτές!).

Το τροφοδοτικό είναι ενα 300Watt. Λέτε να αλλάξω τον πυκνωτή ή να αγοράσω ένα καινούριο τροφοδοτικό?(Λέω για καινούριο γιατί επειδή είναι 7 χρονών μήπως έχει και τίποτα άλλο που δεν μπορώ να το βρώ, και το 300watt δεν πιστεύω να είναι πανάκριβο !).

Π.Σ. Δεν πετάω την κεντρική μονάδα , λόγω συναισθηματικής αξίας και λόγω ότι θέλω αυτό το pc για να το κάνω LAMP(Linux Apache Mysql Php!).

kotsos___
04-02-12, 17:00
Οθόνη και κάρτα γραφικών έλενξες??

Deithomen
04-02-12, 17:08
Την οθόνη την έβαλα στο λάπτοπ μου και δουλεύει μια χαρά , κάρτα γραφικών την έλεγξα σε άλλο πισι δουλεύει μια χαρά. Μέχρι και σκληρό δίσκο κοίταξα (που δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα μου) και δουλεύει μια χαρά. Άρα νομίζω(Αν και είμαι αρχάριος στα ηλεκτρονικά) φταίει αυτός(αυτοί?) σκασμένοι πυκνωτές στο τροφοδοτικό. Καμιά άλλη ιδέα?:s

kotsos___
04-02-12, 17:20
Εγώ γι αυτό το λέω..
Το θέμα ήτανε ενώ φαινόταν η κεντρική μονάδα να δουλεύει δεν έδινε σήμα στην οθόνη.Έχεις πολύμετρο να μετρησεις το τροφοδοτικό??

Deithomen
04-02-12, 17:23
Έχω, ευχαριστώ για την ιδέα ! Να φανταστώ θα αρχίζω να δοκιμάζω όλες τις εξόδους του τροφοδοτικού και ότι είναι εκτός ορίων(12,5, 3.3V) , θα παίζει εκεί πρόβλημα ε?

Papas00zas
04-02-12, 17:26
Είδες για σκόνη μέσα στο τροφοδοτικό; Πιθανόν να έχει γεμίσει και να κόλλησε τον ανεμιστήρα του.
Αν συνεβη αυτό, ιδού τα επακόλουθα: Πρώτα πάει σκόνη στον ανεμιστήρα καιτον κολλάει(Βέβαια μπορεί και από την πολλή χρήση να σταματήσει). Το αποτέλεσμα είναι να μη δουλεύει ή να υπολειτουργεί. Αυτό αυξάνει τη θερμοκρασία στο τροφοδοτικό με συνέπεια ο πυκνωτής που λες να υπερθερμάνθηκε και τιναχτηκε. Ή βραχυκύκλωσε και έσκασε.
Όπως και νά`χει, θα πρέπει να ελέγξεις τα εξαρτήματα του τροφοδοτικού. Αν σου έκαψε ολοκληρωμένο, θα χρειαστείς καινούριο. Πάντως άλλαξε τους και βλέπουμε.

Papas00zas
04-02-12, 17:27
Έχω, ευχαριστώ για την ιδέα ! Να φανταστώ θα αρχίζω να δοκιμάζω όλες τις εξόδους του τροφοδοτικού και ότι είναι εκτός ορίων(12,5, 3.3V) , θα παίζει εκεί πρόβλημα ε?
Μικρές ανοχές τάσης είναι αποδεκτές.

Deithomen
04-02-12, 17:32
Ναι ναι φυσικά . Εννοώ αν δώ πάνω απο 0.5V+ διαφορές! Ευχαριστώ παιδιά , θα το κοιτάξω μέχρι τέλος μήνα(δεν έχω το πολύμετρο στο φοιτιτικό μου σπίτι), και ότι γίνει θα σας ενημερώσω αν μπορείτε να με βοηθήσετε περαιτέρω.Ευχαριστώ , για τις μέχρι τώρα απαντήσεις !:)

duomax03
04-02-12, 17:35
Έχω, ευχαριστώ για την ιδέα ! Να φανταστώ θα αρχίζω να δοκιμάζω όλες τις εξόδους του τροφοδοτικού και ότι είναι εκτός ορίων(12,5, 3.3V) , θα παίζει εκεί πρόβλημα ε?


για το τροφοδοτικό αυτό είναι το σχήμα...
28663

Deithomen
04-02-12, 17:37
Είδες για σκόνη μέσα στο τροφοδοτικό; Πιθανόν να έχει γεμίσει και να κόλλησε τον ανεμιστήρα του.
Αν συνεβη αυτό, ιδού τα επακόλουθα: Πρώτα πάει σκόνη στον ανεμιστήρα καιτον κολλάει(Βέβαια μπορεί και από την πολλή χρήση να σταματήσει). Το αποτέλεσμα είναι να μη δουλεύει ή να υπολειτουργεί. Αυτό αυξάνει τη θερμοκρασία στο τροφοδοτικό με συνέπεια ο πυκνωτής που λες να υπερθερμάνθηκε και τιναχτηκε. Ή βραχυκύκλωσε και έσκασε.
Όπως και νά`χει, θα πρέπει να ελέγξεις τα εξαρτήματα του τροφοδοτικού. Αν σου έκαψε ολοκληρωμένο, θα χρειαστείς καινούριο. Πάντως άλλαξε τους και βλέπουμε.

Το τροφοδοτικό όλως περιέργως δεν έιχε καθόλου σκόνη , και την πολύ λίγη που είχε την καθάρισα(Το ανεμιστηράκι στο τροφοδοτικό φαίνεται να δουλέυει μια χαρά). Το άλλο που με παραξένεψε (και θέλω να αλλάξω τροφοδοτικό) , είναι όταν δούλευε παλιότερα , αν κούναγα και ελάχιστα την κεντρική μονάδα , έκανα επανεκκίνηση το pc.Και άκουγα συνέχει ενα τζτζτζ, αλλά από τότε που δεν έδινε σήμα στην οθόνη όσο και να το κουνάω αυτό ακμαίο δεν έκανε επανακίνιση :P Είναι και αυτό μια δεύτερη σκέψη και θέλω να αλλάξω τροφοδοτικό :P

Deithomen
04-02-12, 17:38
Eυχαριστώ !:)(πήγαινε στον duomax:P)

Papas00zas
04-02-12, 17:44
Eυχαριστώ !:)(πήγαινε στον duomax:P)
????????

Deithomen
04-02-12, 17:45
????????


για την εικόνα που έβαλε , μην τρελένεσαι...:P

Και σε όλους τους άλλους που βοήθησαν...:)

duomax03
04-02-12, 17:53
Να είσαι καλά φίλε μου. Αν είναι το τροφοδοτικό, δεν αξίζει να ασχολείσαι πάρε καινούργιο.

Papas00zas
04-02-12, 18:11
για την εικόνα που έβαλε , μην τρελένεσαι...:P

Και σε όλους τους άλλους που βοήθησαν...:)

Όχι, απλά κουφάθηκα.

Papas00zas
05-02-12, 00:34
Να σου πω και κάτι να κουφαθείς;¨Εχω αναστήσει μονάδα 15, όχι 5 ετών(!)

Deithomen
23-03-12, 11:28
Από ότι φαίνεται από πολλές δοκιμές που έκανα και με PCI diagnostic card φαίνεται ότι η κάρτα γραφικών μας άφησε χρόνους . Θα πρέπει να βρω καινούρια για να δώ αν φταίει μόνο αυτή!:P Πάντως και το τροφοδοτικό θα φάει άλλαγμα μην μου κάψει κάμια Motherboard και πάει στα σκουπίδια ο υπολογιστής :P