PDA

Επιστροφή στο Forum : [DVD Player] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DVD PANASONIC HT-SA75



manoyst1
23-01-12, 10:27
Εμφανιζει στην οθονη f61 και δεν παιζει,δεν δουλευει το ανεμιστηρακι.Αλαξα το ανεμιστηρα(12v)με αλλον ανεμιστηρα 220v και παλι μου εμφανιζει στην οθονη f61.Αν μπορει καποιος να με βοηθησει!!!!!!!!!!

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
23-01-12, 17:12
Εμφανιζει στην οθονη f61 και δεν παιζει,δεν δουλευει το ανεμιστηρακι.Αλαξα το ανεμιστηρα(12v)με αλλον ανεμιστηρα 220v και παλι μου εμφανιζει στην οθονη f61.Αν μπορει καποιος να με βοηθησει!!!!!!!!!!


σύνηθες κωδικός για μηχάνημα panasonic μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στη main,μπορεί και στο psu

manoyst1
23-01-12, 20:04
Βρηκα μεσω internet οτι ειναι θεμα ψυξεις και δεν δουλευει το ανεμιστηρακι (δεν βγαζει 12v )για να παρει προς το ανεμιστηρακι βαζοντας ανεμιστηρακι 220v προσαρμοσμενο παλι μου εβγαλε F61

ezizu
23-01-12, 20:49
Φίλε Στέφανε ο κωδικός F61 σε panasonic, βασικά σημαίνει:α)πρόβλημα στο ενισχυτή εξόδου και β)πρόβλημα στην τροφοδοσία.Τις περισσότερες φορές ,από εμπειρία σου λέω, ότι συμβαίνει το α)πρόβλημα στον ενισχυτή εξόδου(πρόβλημα στο ολοκληρωμένο εξόδου). Οπότε ,απόψή μου,ξεκίνα τους ελέγχους, μετρώντας τάσεις τροφοδοσίας (έστω και στιγμιαία ,για να δείς έστω αν υπάρχουν) και μετά κάνε έλεγχο για ψυχρές κολήσεις στο ολοκληρωμένο εξόδου ,(νομίζω είναι το RSN311W64B-P),και γενικά στο κύκλωμα γύρω από αυτό και για ψυχρές και έλεγχο εξαρτημάτων.Αν είσαι εντάξει με τα παραπάνω ,τότε πας για αλλαγή ολοκληρωμένου εξόδου.

ezizu
23-01-12, 21:15
Άν έχεις θέμα με το ανεμιστηράκι ,αποσύνδεσέ το και δώσε του τάση από 3-9V,και εφόσον λειτουργεί (ανεβοκατεβαίνουν οι στροφές) , βάλε παράλληλα στην τροφοδοσία του (π.χ. στην φίσα που παίρνει τροφοδοσία πάνω στην πλακέτα ) ,ένα πυκνωτή 100nf/250V ΜΚΤ, σύνδεσέ το ξανά και λογικά θα σου δουλέψει.