PDA

Επιστροφή στο Forum : format



mauroukos13
17-01-12, 17:47
γεια σας παιδια...με τους υπολογιστες ασχολουμαι πολλα χρονια εχω κανει πολλα format για αυτο τον λογο μου δωσε ενας φιλος μου το pc του...εκτως οτι ποση ωρα παιδευομουνα να διαβασει το cd αφου τα καταφερε και εγιναν ολα οκ το βγαζω απο την μπριζα και μετα απο 2 μερες δηλαδη σημερα το ξαναβαζω φορτονει τα windows και μετα μαυρη οθονη...τι μπορει να εγινε?

ΘΥΜΙΟΣ
17-01-12, 18:09
Το pc τι ειναι ;Αν δεν ειναι φορητο τι οθονη εχει; Αν εχει c.r.t μηπως δεν υποστηριζει την αναλυση που εχεις ρυθμισει;

Danza
17-01-12, 18:11
Μαύρη ή μπλέ οθόνη?

Αρχικά άνοιξε την μονάδα και λύσε κάρτα γραφικών/ήχου/CPU/μνήμες RAM κλπ και καθάρισε τις επαφές.
Όπως και στις υποδοχές του δίσκου μήπως τυχόν απο σκόνη στις επαφές κολλάει.....

Αν το πρόβλημα παραμένει τότε δοκιμάζεις άλλες RAM, αν πάλι το πρόβλημα παραμένει δοκιμάζεις άλλη κάρτα γραφικών, αν μετά απο όλα αυτά δεν αλλάξει τίποτα τότε καταλήγουμε σε σκληρό....

Επίσης μια άλλη λύση να δεις αν όντως φταίει το hardware είναι να βγάλεις τον σκληρό απο πάνω και να βάλεις έναν άλλο σκληρό με φορτωμένα windows ώστε να δείς αν ξεκινήσει, αν ξεκινήσει κανονικά τότε φταίει ο σκληρός. Αν όμως πάλι δεν ξεκινήσει τότε κοιτάς αυτά που σου είπα στο hardware.


Edit:

Το pc τι ειναι ;Αν δεν ειναι φορητο τι οθονη εχει; Αν εχει c.r.t μηπως δεν υποστηριζει την αναλυση που εχεις ρυθμισει;

Παίζει και αυτό το σενάριο! Πρίν κάνει boot για να μπεί σε windows τότε πάτα παρατεταμένα το F8 και κάνε Safe Mode boot ώστε αν μπεί στα windows τσέκαρε ανάλυση οθόνης, τα Hz λειτουργείας κλπ!

mauroukos13
17-01-12, 18:15
μου λυσατε τα χερια γιατι το pc το ανοιξα και ηταν μεσα στην σκονη και λεω ενταξει δεν πιστευω τιποτα τοσο πολυ να ειναι η σκονη τεσπα θα δοκιμασω αρχικα με αλλο σκληρο και αν δουλευει μετα αλλαγη σκληρου απο οτι το κοβω


Παίζει και αυτό το σενάριο! Πρίν κάνει boot για να μπεί σε windows τότε πάτα παρατεταμένα το F8 και κάνε Safe Mode boot ώστε αν μπεί στα windows τσέκαρε ανάλυση οθόνης, τα Hz λειτουργείας κλπ![/QUOTE]

tigiakou
17-01-12, 18:32
Όλα τα παραπάνω είναι σωστά.Φυσικά να τον καθαρίσεις απο τις σκόνες. Τώρα με άλλον σκληρό δεν νομίζω να παίξει.Συνήθως όταν βάζεις άλλον σκληρό ο οποίος έχει εγκατεστημένα τα windows δεν παίζει γιατί δεν ταιριάζουν τα id της μητρικής. Τον σκληρό μπορείς να τον ελέγξεις με διάφορα προγράμματα σε έναν άλλο υπολογιστή. Την μαύρη οθόνη στην πετάει πάντα όταν μπαίνει στα windows ? Το bios στην αρχή στο δείχνει ? Αν ναι τότε δεν φταίνε οι σκόνες.Ίσως ο οδηγός της κάρτας γραφικών.Πέρασες οδηγούς? Ή όπως είπαν παραπάνω κάποια ρύθμιση(ανάλυση,Hz)

KOKAR
17-01-12, 19:34
γεια σας παιδια...με τους υπολογιστες ασχολουμαι πολλα χρονια εχω κανει πολλα format για αυτο τον λογο μου δωσε ενας φιλος μου το pc του...εκτως οτι ποση ωρα παιδευομουνα να διαβασει το cd αφου τα καταφερε και εγιναν ολα οκ το βγαζω απο την μπριζα και μετα απο 2 μερες δηλαδη σημερα το ξαναβαζω φορτονει τα windows και μετα μαυρη οθονη...τι μπορει να εγινε?

για "φουσκωμένους πυκνωτές" κοίταξες ?

http://jonrosensystems.com/computers/wp-content/uploads/2011/03/Failed-Capacitors.jpg

picdev
17-01-12, 19:38
αφού δείχνει να φορτώνουν τα windows το πρόβλημα είναι στους drivers της κάρτας γραφικών,
πάτα συνεχόμενα το F8 πριν μπει στα windows και στο menu που θα σου βγάλει επέλεξε VGA safe Mode,
αν ανοίξει έτσι κάνει unistall τους drivers της καρτας γραφικών και ξαναπέρασε τους

Danza
17-01-12, 19:48
για "φουσκωμένους πυκνωτές" κοίταξες ?

http://jonrosensystems.com/computers/wp-content/uploads/2011/03/Failed-Capacitors.jpg

Κώστα αν είχε φουσκωμένους πυκνωτές δεν θα έκανε καν εγκατάσταση λειτουργικού (windows).....

KOKAR
17-01-12, 20:24
Κώστα αν είχε φουσκωμένους πυκνωτές δεν θα έκανε καν εγκατάσταση λειτουργικού (windows).....

οχι απαραίτητα, σήμερα στην δουλειά είχα το ίδιο case , φουσκωμένοι στο board , sthn GPU , & στο τροφοδοτικό !

street
18-01-12, 02:19
οσα σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω φυσικά και να το κάνεις καθαρισμούς και κλπ ... θα σταθώ σε κάτι που είπες στο πρώτο ποστ του θεματοε σου ...
'' εκτως οτι ποση ωρα παιδευομουνα να διαβασει το cd αφου τα καταφερε και εγιναν ολα οκ.... '' είσαι σίγουρος οτι έγιναν όλα οκ ? δηλαδή το driver διαβάζει οκ τα cd και το cd που βάζεις και πιθανν να είναι γραμμένο απ το μαγαζάκι μας είναι οκ ? θα πρέπει να σιγουρευτείς γ ατο , αν είναι λιγάκι απορυθμισμένο το driver εξαιτίας τ χρσης και σε συνδυασμό με ενα πολυπαιγμενο cd είναι οτι χειρότερο , δημιουργούνται σφάλματα ανάγνωσης των sectors με αποτέλεσμα την ημιτελή εγγραφή ορισμένων αρχείων του πυρήνα , φορτώνει το os αλλά παρουσιάζει προβλήματα στο μέλλον , προσπάθησε εγκατάσταση απο usbstick ( αν γίνετε ) κάρτα γραφικών και αναλύσεις δεν νομίζω γιατί ετσι ξερά τα win φορτώνουν generic drivers για το σύστημα .