PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή κεραίας NOKIA 5610



bobo1704
12-01-12, 22:43
Καλησπέρα σε όλους!!
Μου έδωσαν ένα ΝΟΚΙΑ 5610 το οποίο έχει πρόβλημα με το σήμα. Δεν πιάνει τίποτα!! Ούτε GSM, ούτε UMTS. Το αναβάθμισα όπως ήταν φυσικό κατ'αρχήν, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Πάμε στο υλικό λοιπόν. Το άνοιξα και είδα στην κεραία οτι η "ταινία" η ποία κρύβει κολλημένη την κεραία, ήταν λίγο μασημένη. Άρα εδώ είμαστε. Οι τρεις επαφές που ενώνουν το κύκλωμα με την πλακέτα φαίνονται οκ. Γενικά η συσκευή λειτουργεί ρολόι. Ούτε κολλήματα, ούτε τίποτα άλλο πέρα απο το σήμα. Απλά θα ήθελα καμιά παραπάνω ιδέα απο κάποιον, έτσι για να είμαι 1000% σίγουρος οτι τα 10$ που έχει η κεραία απο το e-bay δε θα πάνε χαμένα. Εντάξει μιλάμε για μικρό ποσό, αλλά οι καιροί που ζούμε δε σηκώνουν άσκοπα χαμένα χρήματα...
Ευχαριστώ πολύ!

rep
12-01-12, 22:46
αν ειναι απλα τσαλακομενη δεν πειραζει αν ειναι κομενη πειραζει.

bobo1704
12-01-12, 22:48
Όχι δεν είναι κομμένη... Ήταν ξεκολλημένη στην άκρη και φαινόταν ο χαλκός απο μέσα...

ggr
12-01-12, 22:51
Μπορεις να επαληθευσεις αν ειναι κομμενη κανοντας ελεγχο ωμομετρωντας την με πολυμετρο αν εχεις.

bobo1704
12-01-12, 22:53
Έχω πολύμετρο. Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία απο κινητές συσκευές... Τι τιμές περίπου πρέπει να βρω στο ομόμετρο για να δω οτι λειτουργεί σωστά η κεραία; Επίσης τις τρεις επαφές που ενώνουν την κεραία με την μητρική, πως μπορώ να βεβαιωθώ οτι λειτουργούν...;
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

rep
12-01-12, 22:55
ενα κοματι χαλκος ειναι αντωνη σχεδον βραχυκυκλωμα.

bobo1704
12-01-12, 22:56
Α τόσο απλό.... ΟΚ!! Σε ευχαριστώ! Νόμιζα οτι ήθελε τίποτα πιο περίπλοκο!!

bobo1704
12-01-12, 23:37
Όντως βραχυκύκλωσα τις επαφές πάνω στο εξάρτημα και δε βραχυκυκλώνουν, ούτε δίνουν κάποιες τιμές. Έκανα το ίδιο και στις τρεις επαφές που έχει η πλακέτα και βραχυκυκλώνουν. Άρα, θα πιάσουν τόπο τα 10$!!
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Καλό βράδυ!

leosedf
13-01-12, 00:07
Το ότι είναι βραχυκυκλωμένο στο τηλέφωνο σημαίνει ότι ο P.A. σου είναι βραχυκυκλωμένος η το antenna switch. Η κεραία παρουσιάζει αντίσταση.

marioland
13-01-12, 00:17
Το ότι είναι βραχυκυκλωμένο στο τηλέφωνο σημαίνει ότι ο P.A. σου είναι βραχυκυκλωμένος η το antenna switch. Η κεραία παρουσιάζει αντίσταση.

Λιγες επεξηγησεις προς τους απλους πολιτες ? :001_smile:
P.A. = power amplifier ?
To antenna switch τι ακριβως είναι? switch Τ/R ή για επιλογη συχνοτητων ?
Δεν παιζει να εχει βραχυκυκλωσει κανενα esd filter ?

leosedf
13-01-12, 00:23
ESD στην έξοδο του P.A.? Τα ESD filters μπαίνουν στη σιμ, σε πληκτρολόγια κλπ.
Το antenna switch συνήθως χρησιμοποιείται στην επιλογή μπάντας.

bobo1704
13-01-12, 16:00
Εμένα αυτό που με καίνει είναι αν υπάρχει τρόπος να δω αν τα τρία πινάκια της πλακέτας λειτουργούν σωστά ώστε μόλις αγοράσω την καινούργια κεραία να μην έχω πρόβλημα... Άναψα το κινητό χωρίς την κεραία επάνω, και έβαλα το πολύμετρο να μετρήσω καμιά τάση στις επαφές, αλλά δεν πήρα τίποτα. Είναι λογικό βέβαια, αφού το κινητό κολλάει χωρίς την κεραία και δε μπορώ να βάλω PIN ώστε να ανοίξει και να αναζητήσει σήμα, άρα να στείλει ρεύμα στην κεραία. Μπορώ να κάνω κάτι για να βεβαιωθώ οτι λειτουργεί πριν παραγγείλω την κεραία ή την παραγγέλνω και προσεύχομαι;
Πιστεύω οτι απο τη στιγμή που χωρίς την κεραία κολλάει η συσκευή, αλλά με την κεραία επάνω λειτουργεί σωστά, δεν έχει πρόβλημα η πλακέτα.

leosedf
13-01-12, 16:21
Τάση στην κεραία???

Βγάλε κάνα δυο φωτογραφίες καλής ποιότητας της κεραίας να δούμε.

bobo1704
13-01-12, 16:26
Δεν υπάρχει λόγος να βγάλω φωτογραφίες την κεραία, γιατί είναι κομμένη σε ένα σημείο και δε βραχυκυκλώνει. Άρα είναι σίγουρα χαλασμένη. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι βεβαιωθώ οτι η πλακέτα απο την πλευρά της λειτουργεί σωστά.

leosedf
13-01-12, 16:30
Χωρίς εξοπλισμό ξέχνα το. Ο μόνος τρόπος είναι να έχεις ΚΕΡΑΙΑ στο κινητό και κάποιον αναλυτή τύπου CMU200 η willtek κλπ.
40 χιλιάρικα κοστίζει ένα willtek περίπου, μόλις αγοράσεις θα μπορείς να σιγουρευτείς για τη σωστή λειτουργία.
Αν όχι πάρε μια κεραία.

bobo1704
13-01-12, 16:34
Ναι έχεις δίκιο... Δεν αγοράζεται τέτοιος εξοπλισμός... Θα πάρω την κεραία και μακάρι να μην δώσω τζάμπα τα λεφτά. Εντάξει είναι πολύ λίγα τα 10$, αλλά για σιγουριά. Μακάρι να λειτουργήσει γιατί το κινητό είναι σαν καινούργιο απο εκεί και πέρα...
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! Να'στε καλά!

takisegio
14-01-12, 00:54
απο τη νοκια να την επαιρνες 10€ θα εδινες.το μοντελο αυτο δεν εβγαζε τετοιο προβλημα-μηπως επεσε ή βρηκε σε τοιχο;;