PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΘΟΝΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ LCD



monk13
09-01-12, 19:52
ΕΧΩ ΜΙΑ ΟΘΟΝΗ LCD view sonic η οποια εχει καει λογω δικοπης ρευματος , εγω απο την αλλη θελω να παρω την πλακετα της οθονης ομως φοβαμαι πως αυτο ειναι επικiνδυνο γτ εχω ακουσει κατι περιεργα μην κανει κανα μπαμ και σαπσει το γυαλι αν γινεται σας παρακαλω να με συμβουλεψετε
για το πως να την βγαλω
ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας

rep
09-01-12, 20:00
αν δεν χτυπηθει δυνατα δεν σπαει,ανοιξε την,

monk13
09-01-12, 20:08
οχι το σπασιμο αλλα μου ειπαν οτι κραταει ρευμα και μπορω να παθω ηλεκτροπληξια

taskom
09-01-12, 20:10
Αρκετα μοντελα ανοιγουν ετσι!!!

http://www.youtube.com/watch?v=3hhMUcU4r24

rep
09-01-12, 20:16
στο τροφοδοτικο οι μεγαλοι ηλεκτρολυτικοι κρατανε ξεφορτισε τους με μια αντισταση.

monk13
09-01-12, 20:58
ειναι λιγο δυσκολο χρυσοστομε το τελευταιο

rep
09-01-12, 21:01
που ειναι η δυσκολια?

KOKAR
09-01-12, 21:08
οχι το σπασιμο αλλα μου ειπαν οτι κραταει ρευμα και μπορω να παθω ηλεκτροπληξια


στο τροφοδοτικο οι μεγαλοι ηλεκτρολυτικοι κρατανε ξεφορτισε τους με μια αντισταση.


ειναι λιγο δυσκολο χρυσοστομε το τελευταιο

φίλε μου απο οτι κατάλαβα δεν εχεις τις απαραίτητες γνώσεις για να "παίξεις" με κάτι τέτοιο
θα σε συμβούλευα η να βρεις κανένα γνωστό σου που να γνωρίζει και να μην ρισκάρεις, το ρεύμα δεν συγχωρεί

rep
09-01-12, 21:11
Κωστα αν εβαζε στα 220 την οθονη και την σκαλιζε χωρις γνωσεις θα ηταν βλακας,πιστευω οτι τον κοβει γιαυτο.

KOKAR
09-01-12, 21:21
Χρυσόστομε αν πρόσεξες την απάντηση που σου έδωσε θα καταλάβεις γιατί το λέω.....

του είπες " στο τροφοδοτικο οι μεγαλοι ηλεκτρολυτικοι κρατανε ξεφορτισε τους με μια αντίσταση. "
και σου είπε " ειναι λιγο δυσκολο χρυσοστομε το τελευταίο "

rep
09-01-12, 21:30
αν μπηκε στο φορουμ για να βρει μονο αυτην την λυση και ειναι γενικα ασχετος τοτε εχεις δικιο.αν ομως ειναι ερασιτεχνης και ψαχνεται γενικα οπως καναμε ολοι καποτε και με ποιο βαριες περιπτωσεις σε τηλεωρασεις με αρκετα υψηλες τασεις τοτε με μεγαλη προσοχη ας το δοκιμασει ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΜΠΡΙΖΑ.

ziakosnasos
09-01-12, 21:32
Θα συμπληρώσω αυτό που είπε ο φίλος Κώστας το ρεύμα είναι άγευστο άοσμο άχρωμο και έρχεται απο εκεί που δεν το περιμένεις για αυτό όταν βλέπεις ότι δεν σε παίρνει καλύτερα κάνε πίσω για το δικό σου καλό , δεν λέω να μην πειραματιστείς αλλά για την δική σου ασφάλεια καλύτερα μην ασχολείσαι .

monk13
09-01-12, 21:57
και γω θα προτιμισω αυτο που λες θαναση την παω στην ανακυκλωση να τελειωνει η υποθεση

KOKAR
09-01-12, 22:23
ΕΧΩ ΜΙΑ ΟΘΟΝΗ LCD view sonic η οποια εχει καει λογω δικοπης ρευματος , εγω απο την αλλη θελω να παρω την πλακετα της οθονης ομως φοβαμαι πως αυτο ειναι επικiνδυνο γτ εχω ακουσει κατι περιεργα μην κανει κανα μπαμ και σαπσει το γυαλι αν γινεται σας παρακαλω να με συμβουλεψετε
για το πως να την βγαλω
ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας

πάντως να ξέρεις οτι κατά 90% επισκευάζετε,
αντι να την βάλεις στην ανακύκλωση καλύτερα βάλε την στα "χαρίζετε" ---> http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=330,
ολο και κάποιος θα βρεθεί απο το φόρουμ που θα θέλει να την πάρει για να την φτιάξει

Georggg
21-01-12, 10:02
Εγώ έχω μια οθόνη lcd CTX η οποία μετά απο κάποια χρόνια έπαθε πρόβλημα και πολλές φορές δεν έδειχνε εικόνα ή έβγαζε γραμμες. Απο ηλεκτρονικά έχω λίγες γνώσεις αλλά την άνοιξά, έβγαλα την πλακέτα του τροφοδοτικού και είδα ότι έχει σκασμένους πυκνωτές, την πήγα σε ένα φίλο ηλεκτρονικό, τους άλλαξε και μου την έδωσε πίσω, την ξαναέβαλα στη θέση της και συναρμολόγησα πάλι την οθόνη και εδώ και 2-3 χρόνια η οθόνη δουλεύει ακόμα .

KOKAR
28-01-12, 14:36
μα αυτή είναι η πιο συνηθισμένη βλάβη .....