PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαπτοπ ACER και προβλημα με RESTART



billtech
01-01-12, 21:39
παιδια βοηθεια!!!!
εχω ενα λαπτοπ ACER Aspire και εχει εδω και λιγες μερες το επιασε μια δοση τρελλας. Σαν δουλευει..η μαλλον σαν δεν δουλευει κανει restart. και τι εννοοω σαν δεν δουλευει? αν το δουλευω και τρεχω καποια εφαρμογη, η ανακατευω το ιντερνετ, δλδ απλα δεν ειναι σε κατασταση ηρεμιας. να ειναι αναμενο και να μην κανει τπτ.
ε οπως καθετε λοιπον κανει επανεκκινηση. εκανα format μηπως ειχε τσιμπισει τπτ και εφτεγε αυτο μα τπτ. παλι τα ιδια κανει.τι μπορει να φταιει? αλλαξα και παστα στον επεξεργαστη και στην καρτα γραφικων. μα παλι τπτ. τι φταιει? τι επαθε?
βοηθεια!!!!

d_nikolaos
01-01-12, 22:37
Θερμοκρασίες είδες καθόλου; Γιατί σε μένα που είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα aspire αυτό έφταιγε. Φύσηξα λίγο τον ανεμιστήρα και τις εγκοπές που βγαίνει ο ζεστός αέρας προς τα έξω για να φύγουν οι σκόνες και έστρωσε...
Μετά πήρα και μια βάση και τώρα είμαι οκ...

billtech
01-01-12, 23:06
Ναι ειναι καθαρες. αλλα οπως προειπα αλλαξα και παστα για παν ενδεχομενο!!!

στεφανος μιχαλης
01-01-12, 23:29
καλή χρονιά
η μπαταρία σου είναι καλή?? δοκίμασε να την αφαιρέσεις και να το δουλέψεις μόνο απο το εξωτερικό τροφοδοτικό... αν δεν το έχεις κανει ήδη!

agis68
01-01-12, 23:31
ειχα ενα τετοιο απο πελάτη και εφταιγε η τροφοδότηση εσωτερικα...εξηγούμαι...εσωτερικα εχει μια πλακετα μικρη που παιρνει το ρευμα απο το τροφοδοτικο και το στέλνει στη μητρικη....το αλλαξα και τελος το πρόβλημα....ελεγξε το αν δεν παίρνει σωστα ρευμα....

billtech
01-01-12, 23:51
και που ειναι αυτη η πλακετα? που βρισκετε κοντα?
οχι με το ρευμα μονο χωρις μπαταρια δεν το δοκιμασα.
επισης σχεδον παντα το κανει οταν κανει login. το κανει 1-2 φορες και μετα μπαινει win. θα μα τρελλανει?

dant3
01-01-12, 23:53
θερμοκρασια ειδες?γιατι τα acer εχουν απο οσο ξερω ενα θεματακι.δες με ενα προγραμμα και πες

στεφανος μιχαλης
02-01-12, 00:08
Με αυτό το καινούργια στοιχείο ποθ έδωσες για το login είναι σίγουρα θέμα τροφοδοσίας είτε απο την μπαταρία είτε απο το λόγο που προανέφερε ο agis68 ... δοκίμασε πρώτα την μπαταρία που είναι εύκολο... και μετά άνοιξε το εσωτερικό μέρος!

billtech
02-01-12, 00:17
εβγαλα την μπαταρια και σαν δουλευε το εκανε παλι.
καλα γιατι το κανει στο login? τι σχεση εχει με την τροφοδοσια?
που να ανοιξω και να δω τι? τι να ψαξω α βρω?
δλδ το κανει οταν κανει login και σαν λειτουργει. ακομα και οταν το δουλευω τωρα πια. δλδ ανα πασα στιγμη.
θερμοκρασιες δε το νομιζω να παιζουν γτ δεν θα ανοιγε αμεσως και να συμεπριφερετε λες και δεν εγινε τπτ.

στεφανος μιχαλης
02-01-12, 05:01
Κοίτα πολλά μπορεί να φταίνε όταν κάνει με αυτό τον τρόπο restart το μηχάνημα, αλλά με δεδομένο ότι έχεις κάνει format και όχι repair και ότι έχεις κάνει έλεγχο για θερμοκρασία κτλ, επειδή λοιπόν κατα την ώρα του login το μηχάνημα έχει να φορτώσει αρκετό πράγμα έχει και κάποιες απαιτήσεις απο την τροφοδοσία.. και αφού ούτε με την μπαταρία έπιασε.. πες αν θέλεις ποίο aspire έχεις να σου στείλω το manual και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε! Επίσης χωρίς την μπαταρία πάνω και χωρίς την παροχή ρεύματος θα μπορούσες να πατήσεις 1-2 φορές το start ώστε να εκ φορτίσουν οι πυκνωτές μήπως και είχες καμία υπέρταση αν και δεν το νομίζω!!!

Danza
02-01-12, 05:07
Πρίν κάνει Boot τα windows ο υπολογιστής, δηλαδή μόλις πατήσεις το Power για να ανάψει πάτησε παρατεταμένα το F8 και κάνε Boot σε Safe Mode.

Αν στο κάνει πάλι είναι θέμα hardware, αν όμως λειτουργεί κανονικά είναι θέμα Software.
Το δικό μου Acer Extensa έκανε το ίδιο και ήταν θέμα Software, δηλαδή ιός και κόρη μαζί!

CLOCKMAN
02-01-12, 09:20
Καλή Χρονιά σε όλη τη παρέα, καλές κατασκευές και επισκευές να έχουμε όλοι.

Λοιπόν τα ACER ποτέ δεν τα είχα σε εκτίμηση, παρουσιάζουν τα χειρότερα προβλήματα και τρέχα γύρευε.
Αυτό μηρίζει μνήμες και δίσκο, δεν είναι απόλυτο αυτό που λέω αλλά βάσιμο. Βγάλε τις μνήμες για πρώτη δόση και καθάρισε τις επαφές με μία γόμα,
έχω αντιμετοπίσει τέτοιο πρόβλημα restart, τελικά ήταν κακή επαφή απο μικρή οξύδωση των επαφών. Άν έχεις τίποτα spare μνήμες βάλτες και δοκίμασε πάλι, μπορεί να είναι χτυπημένη κάποια. Βγάλε και το δίσκο και σκάναρέ τον σε άλλο μηχάνημα να δεις τι γίνεται. Μετά βοήθειά σου.

picdev
02-01-12, 11:07
τις μνήμες μπορείς να τις ελέγξεις πολύ εύκολα με το memtest,
ξεκινά απο εκεί που είναι και το πιο εύκολο, για να αρχίσεις να αποκλείεις.
Μετά δες το smart status του δίσκου.

Να υποθέσω οτι τις θερμοκρασίες τις παρακολουθείς με κάποιο πρόγραμμα όπως το cpu temp

και το πιο σημαντικό! όταν μπουτάρεις πάτα παρατεταμένα το Φ8 , θα σε βγάλει σε ένα μενού
κάτω κάτω έχει μια επιλογή που απενεργοποιείς την επανεκκίνηση όταν βγάλει μπλε οθόνη.
για να δούμε αν βγάζει κάποια μπλε οθόνη ή είναι πρόβλημα τροφοδοσίας

billtech
02-01-12, 19:48
καλησπερα.
λοιπον παιδια. ελεγξα τις μνημες με το memory test των windows και φανηκαν να ειναι καλα και αυτες.
Οσο για τα Acer το εχω απο τον ιουνιο του 2008 και ειναι το Acer Aspire 6920G και δεν ειχα το παραμικρο παραπονο με τιποτα πανω του. και ειχα να το κανω και format καπου εναμισι χρονο.πετουσε.
σημερα δοκιμασα κατι αλλο και μεχρι τωρα που γραφω αυτο το ποστ δεν εκανε προβλημα ουτε κατα το Login ουτε κατα την διαρκεια λειτουργιας. το αφησα και το δουλευω μονο με την ΜΠΑΤΑΡΙΑ!!! ο φορτιστης ειναι εκτος.η μπαταρια εχει πεσει στο 23% και εχει 18λεπτα ακομα διαρκεια. θα το ξαναδοκιμασω μετα με το ρευμα να δω αν κανει το ιδιο προβλημα.
καμια ιδεα?

picdev
03-01-12, 03:05
μπορεί να βγάζει μπλέ οθόνη και να κάνει ρεσετ , απενεργοποίησε αυτό που σου είπα
για να δεις αν ειναι τελικά το τροφοδοτικό ή μπλέ οθόνη

stafidas
03-01-12, 05:17
Σαν δουλευει..η μαλλον σαν δεν δουλευει κανει restart
Νομίζω πως είναι άσχετο με το αν δουλεύεις ή όχι. Μέχρι τώρα πρέπει να ήταν απλή σύμπτωση που σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα.


το αφησα και το δουλευω μονο με την ΜΠΑΤΑΡΙΑ!!! ο φορτιστης ειναι εκτος
Μάλλον για άλλη μια σύμπτωση το βλέπω... δεν νομίζω ότι αυτό ισχύει. Δούλεψε το μερικές μέρες έτσι ώστε να ξεκαθαρίσουμε αν αυτό ισχύει ή όχι, και αν τελικά ίσχύει βρες ένα άλλο τροφοδοτικό από κάποιον φίλο να δοκιμάσεις.

Εγώ είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα desktop. Όταν πήγαινε να κάνει login στα windows μου έκανε restart. Πάντα όμως... όχι μερικές φορές. Αν bootαρα σε DOS, δούλευε κανονικά. Άλλαξα δίσκο, άλλαξα μνήμες αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Τελικά κοιτάζοντας το προσεκτικά βρήκα 6-7 φουσκωμένους πυκνωτές (μεγάλους) στην μητρική. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω... πέταξα την μητρική.

Kανε και αυτό που λέει ο picdev, θα βοηθήσει να έχουμε μια πιο καθαρή εικόνα στο πρόβλημα.

billtech
04-01-12, 19:56
λοιπον παιδια το δοκιμασα.
δεν βγαζει καμια εικονα πριν κανει το restart.εξαλλου κατι που δεν αναφερα και λαθος μου. δεν κανει απλα restart. ειναι σαν να κλεινει τελειως. λες και γινετε shutdown και μετα ξαναξεκινα. μαλλον κατι με την τροφοδοσια. αλλα που? στο adaptor? η εσωτερικα στον υπολογιστη?
οταν ξεκινω τον υπολογιστη ΜΟΝΟ με την μπαταρια και το αφησω να ρολαρει να μπει στα windows και ηρεμισει και βαλω το ρευμα πανω δεν κανει ουτε restart ουτε τπτ. λειτουργει μια χαρα.
και δεν θελω να το ξεφορτωθω γιατι περαν αυτου ο υπολογιστης λειτουργει αψογα.

billtech
12-01-12, 21:50
κανεις ρε παιδια?

Danza
12-01-12, 21:54
Μέτρησε το τροφοδοτικό σου να δείς τι τάση βγάζει. Πάνω στο adaptor έχει ένα ταμπελάκι που λέει την τάση εξόδου. Μέτρησέ το λοιπόν και ένα μικρό tip ακόμα: σύνδεσε στην έξοδο του adaptor 2 λάμπες 12v 20watt σε σειρά όμως όχι παράλληλα να δείς αν τυχόν "κρεμάει" απο το φορτίο.

Αν λειτουργήσουν όλα αυτά τότε το τροφοδοτικό σου δεν έχει πρόβλημα

billtech
06-03-12, 21:17
παιδια καλησπερα.
σημερα παρελαβα τον υπολογιστη απο την και καλα αντιπροσωπια της ACER εδω στην Κυπρο. εκτος του οτι ειναι ασχετοι τελικα μου ειπαν ειναι μητρικη. ομως!!! επειδη μου εδωσαν να καταλαβω οτι δεν πρεπει να τους πιστεψω και να τα παρατησω λεω να το παλεψω να δω τι φταιει. γτ και μητρικη να ειναι..τι σκατα? απλα ετσι? δλδ δεν ειναι κατι που φτιαχνετε?
εχει κανεις καποια ιδεα?
διαβασα καπου στο νετ οτι ειναι ενας πυκνωτης καπου στη μητρικη που εχει προβλημα. το ιδιο προβλημα απο οτι ειδα το κανουν πολλα laptop ανεξαρτητου μαρκας και κατασκευαστη.
εχετε καποια αλλη ιδεα για το πως να το φτιαξω?

JOUN
06-03-12, 21:54
Βασιλη μπες στην διαχειριση συσκευων και κανε απεγκατασταση τον driver της καρτας γραφικων και μετα δες αν διορθωθηκε..

billtech
06-03-12, 21:56
ο υπολογιστης τωρα ειναι χωρις ουτε ενα driver πανω. hardware νομιζω ειναι το προβλημα.

JOUN
06-03-12, 22:06
Δηλαδη δεν εχει driver για την καρτα γραφικων;Στην διαχειριση σου γραφει κατι σαν "generic VGA" η κατι τετοιο;

billtech
08-03-12, 00:38
ναι. λεει standar VGA Graphics Adapter...

billtech
09-03-12, 20:24
κανεις ρε παιδια?

dan
09-03-12, 20:54
Τρέξε το CPU stability test και δες αν θα το ξανακάνει.
Άστο αρκετες ώρες πχ όλο το βράδι και πες μας τα αποτελέσματα.

picdev
09-03-12, 21:01
.................................................

billtech
11-07-12, 20:28
παιδια αφησα λιγο αυτο το θεμα γτ ειχα στειλει το λαπ αθηνα σε καποιον που εμαθα το φτιαχνει αλλα μετα απο 2 μηνες και παραπανο τπτ. βρηκε λεει ποιο εξαρτημα ειχε το προβλημα πανω στη μητρικη μα δεν το εφτιαξε γτ ελλαδα λεει δεν του πηγαινε το ανταλλακτικο. δεν το εστελναν ελλαδα ελεω ολων αυτων με την κριση.

και δεν ξερω τι να κανω με το λαπτοπ. γτ ειναι κριμα να παει ετσι.

takisegio
12-07-12, 01:07
reflow στη καρτα γραφικων......

billtech
12-07-12, 16:31
reflow στη καρτα γραφικων......

δεν πρεπει να ειναι εκει. πρεπει να ειναι στη μητρικη οπως "καταληξα" και εγω και το σερβις της ACER και ο αλλος τεχνικος που το πηγα. αλλα το σερβις της ACER η μονη του λυση και ευκολη ειναι 300Ε καινουρια μητρικη. ενω δεν πιστευω να μην μπορει να φτιαχτει. φτανει να βρω τι εξαρτημα ειναι χαλασμενο και να βρω και ανταλλακτηκο. απο παλιο ιδιο λαπτοπ χαλασμενο. και εννοειτε το συγκεκριμενο κομματι να ειναι καλο.

μπορει καποιος να βοηθεισει εστω στο να βρω παλια μητρικη χαλασμενη? απο κανα μαγαζι που εχει παλια κομματια για spare parts? πισμωσα και πρεπει να το φτιαξω. δεν μπορω να δεχτω οτι αυτο το pc με τις δυνατοτητες του πεθανε ετσι απλα. :saad::saad::saad::saad::saad:

στεφανος μιχαλης
13-07-12, 20:48
Απο οτι διάβασα με μόνο την μπαταρία πάνω το μηχανημα δουλέυει κανονικά, το εχεις στείλει και σε σερβις αλλά που ξέρεις καμια φορά με άλλο τροφοδοτικό το έχει δοκιμάσει αν δουλεύει??

billtech
14-07-12, 08:45
Απο οτι διάβασα με μόνο την μπαταρία πάνω το μηχανημα δουλέυει κανονικά, το εχεις στείλει και σε σερβις αλλά που ξέρεις καμια φορά με άλλο τροφοδοτικό το έχει δοκιμάσει αν δουλεύει??

εννοειτε Στεφ...απο τα προτα που εκανα

freecom
14-07-12, 23:13
αγαπητε φιλε

το συνεχομενο restart στα acer
κλασικο φαινομενο στα 5520
ειναι 99% απο την ενσωματομενη καρτα γραφικων
nvidia......ειναι το τσιπακι δυπλα στον επεξεργαστη
τα κρυωνει η ιδια ψυκτρα

εγω εχω επισκευασει....καμια 20αρια με το ιδιο προβλημα

θελει reflow

ψαξε στη κυπρο ......δεν μπορει καποιος θα υπαρχει να στο κανει reflow
και αν γινει σωστη δουλεια.....θα σε παει αρκετα

billtech
14-07-12, 23:18
δεν ειναι θεμα ψυξης δυστηχως. γτ και παγωμενο να ειναι το lap και το αναψω με μπαταρια και βαλω πανω το ρευμα αμεσως κλεινει. συνεπως ειναι πολυ χλωμο το να ειναι θεμα ψυξης...gmt...

JOUN
16-07-12, 10:05
Ακου τι σου λεει ο freecom και αλλοι παραπανω και κανε ενα reflow στο μεγαλο τσιπακι διπλα στην CPU.
Χθες εφτιαξα ενα ακριβως ιδιο με το δικο σου με ακριβως το ιδιο προβλημα.Το ιδιο προβλημα εχουν και μεγαλυτερα μοντελα Acer.
Συνολικα πρεπει να εχω φτιαξει καμια δεκαρια με αυτο το προβλημα..