PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για μείωση στροφών 11000 σε 800



paulkaz
23-12-11, 21:10
Για σας
Έχω έναν μικρό τροχό ΑC 220Volt 600w 11000 στροφές γίνεται με κάποιο τρόπο να μπορώ να του μειώσω τις στροφές στις 600-900.
Ευχαριστώ.

PanagiotisHlektrlogos
23-12-11, 21:16
Καλησπέρα.
Τι θέλεις να γυρνάει ο τρόχος αυτός?

stefos1
23-12-11, 21:49
Δεν θα εχει ροπη και λογικα το θελεις για γυαλισμα αυτοκινητου

paulkaz
24-12-11, 12:06
Για σας καλές γιορτές.
Ο τροχός αυτός έχω σκοπό εάν γίνεται να γυρνάει ένα μελιτοεξαγωγέα 8 πλαισίων γύρω στα 40 κυλλά βάρος περίπου.
Ο λόγος που σκέπτομαι για τροχό είναι ότι βολεύει πολλή η γωνία κίνησης
Διαφορετικά θα χρησιμοποιήσω μοτέρ από πλυντήριο (universal) αλλά θα χρειαστεί λουρί και δεν είναι και ότι το καλύτερο.
Τώρα όσο για την ροπή μια αρχική ωθήσει δεν θα με πείραζε να την δώσω δυναμικά.
Παραθέτω και την εικόνα για να καταλάβετε για τι μιλώ.

26979

Ευχαριστώ.

PanagiotisHlektrlogos
24-12-11, 12:17
Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα νομίζω. Το πρόβλημα δεν είναι στο ότι θα έχει μόνο χαμηλή ροπή ανεβάζεις λίγο παραπάνω την τάση. Το πρόβλημα είναι ότι η φτερωτή που έχει είναι υπολογισμένη να δίνει μια ποσότητα αέρα ικανή να κρυώσει το μοτέρ. Στις 800 στροφές ΔΕΝ αρκεί αρκεί αυτή η ποσότητα με αποτέλεσμα την υπερθέρμανση του μοτέρ και τελικά τη καταστροφή του. Τα μοτέρ των τροχών είναι υπολογισμένα να δουλεύουν με πολύ μεγάλα ρεύματα σχετικά και θέλουν μεγάλη ποσότητα αέρα. To (το μοτέρ του πλυντηρίου για παράδειγμα είναι Universal και αυτό αλλά είναι 2 φορές μεγαλύτερο από του τροχού και είναι μόλις 250Watt.

paulkaz
24-12-11, 12:41
Πράγματι έχει και πάλι γίνει συζήτηση αλλά από ότι έχω διαβάσει για μοτέρ από πλυντήριο.
Στην περίπτωση του τροχού δε έχω διαβάσει κάτι σχετικό, το να τοποθετηθεί εξωτερικός ανεμιστήρας είναι κάπως τραβηγμένο.
Μία άλλη σκέψη είναι να πάω σε έναν μηχανικό αμαξιών και όλο και κάτι με γωνιακή κίνηση παλιό θα βρω και να του δώσω κίνηση με δρέπανο.
Η από κάποιο καμένο τροχό να πάρω το μπροστινό μέρος του και να το συνδέσω στο τσόκ ενός δρέπανου.
Πως ακούγεται αυτό;

PanagiotisHlektrlogos
24-12-11, 21:36
Τι στροφές πρέπει να γυρνάει τα πλαίσια για να βγει το μέλι? Υπ οψην οτι ο μειωτήρασ του φωνιακού τροχου κάνει μείωση 4:1 δηλαδή 1000 στροφές ο τροχός 4000 το μοτέρ.

bchris
24-12-11, 21:45
Εγω πιστευω οτι η ενδεδειγμενη λυση ειναι με μειωτηρα στροφων.
Παρε δυο γραναζια (απο ενα παπι αυτο που παει στο μοτερ κι ενα XLR αυτο που παει στην ροδα για παραδειγμα) και βαλε το μικρο στο μοτερ σου και το μεγαλο στο φυκοκεντρικο.

Ετσι και την ροπη θα διατηρησεις, και ολα θα δουλευουν μεσα στις προδιαγραφες τους.

Notios38
24-12-11, 22:02
Καλησπέρα σε ολους και Καλά Χριστούγεννα...Παραπανω απο 700 στρ/λεπ Παυλε τα πλαισια θα παραμορφωθουν..απο το βαρος τους..
υποψη οτι πρεπει να τον ξεκινας με το χερι...σιγα σιγα..και να εχεις την δυνατοτητα αναστροφης της κινησης αλλιως πρεπει να τα βγαζεις και να βαζεις αναποδα...μονο το μοτερ απο πλυντηριο θα κανει δουλεια με μειωση με ιμαντα....με εξι πλαισια που εχει ενας φιλος μου τον γυριζει με το χερι...μιλαμε για λιγα μελισια..για ψαξε στο google νομιζω στο beenet εχει μια εφαρμογη...ειναι και τσουκτερη η τιμη των καινουργιων..ψαξε για μελιτοεξαγωγεα σε μια σελιδα εχει και το μοτερ ξεχωριστα με γωνιακη κινηση-τοποθετηση...και μεταβολη ταχυτητας..

paulkaz
25-12-11, 22:24
Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και εργασία να μας έρθει το2012.
Παιδία ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Θα το κοιτάξω για μοτέρ πλυντηρίου.
Θα επανέλθω.

jimmys13
25-12-11, 22:42
Άραγε αν τοποθετηθεί μία δίοδος μεγάλου ρεύματος μετά τον διακόπτη δεν θα μειωθούν ικανοποιητικά οι στροφές. Αυτός είναι ο τρόπος λειτουργίας πολλών συσκευών όταν πρόκειται για δύο "σκάλες". Έχουν τα μπλέϊντερ, τα σεζουάρ, μέχρι και κάποια κολλητήρια χειρός που διαθέτουν δύο σκάλες. Στη μικρή σκάλα περνάει το ρεύμα από την δίοδο, χρησιμοποιώντας την μια φάση του δικτύου της ΔΕΗ εφόσον ανορθώνεται. Έτσι έχουμε μικρότερη διαθέσιμη ισχύ. Στην δε μεγάλη σκάλα βγαίνει εκτός η δίοδος εφόσον ο διακόπτης οδηγεί απευθείας στο καλώδιο του δικτύου και έτσι έχουμε πλήρη ισχύ. Είναι ο πιο απλός τρόπος όταν μιλάμε για εναλλασσόμενο ρεύμα.

FILMAN
29-12-11, 16:22
Γίνεται, αλλά θα του κάνει; Και ρυθμιζόμενο επίσης με dimmer για επαγωγικά φορτία. Ας το δοκιμάσει.

paulkaz
31-12-11, 18:50
Καλή χρονιά σε όλους
Τελικά κατέληξα σε ένα μοτέρ πλυντηρίου που είχα, universal με καρβουνάκια και η κίνηση θα μετεδόθη με λουρί.
έκανα μία δοκιμή με έναν διακόπτη dimmer που μου είχε ξεμείνει από ένα πολύφωτο.
Η αλήθεια είναι ότι ενώ ανεβοκατεβάζω τις στροφές όταν το αφήσω να δουλέψει λίγη ώρα μου κάνει σκορττσαρίσματα και ανεβαίνουν πάλι οι στροφές δηλαδή δεν πάει καλά .
Η ο διακόπτης δεν είναι κατάλληλος η τα ποντεσιμετρά του έχουν χαλάσει .
Επειδή Φίλιππε δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά ούτε και ηλεκτρονικός , δεν μπορώ να καταλάβω και τις ορολογίες
π.χ ο dimmer για επαγωγικά φορτία τι διακόπτης είναι; που μπορώ να τον βρω ; περίπου σε τι κόστος ανέρχεται;
Επίσης σε μια ανάρτηση στην συζήτηση
Ερωτήσεις Αρχάριων: Kαλωδίωση και ρύθμιση στροφών σε μοτέρ πλυντηρίου
Ο alximistis00 έχει προτείνει ένα σχέδιο για την συγκεκριμένη περίπτωση.
Εσείς τι λέτε μήπως είναι προτιμότερο να φτιαχτεί η πλακέτα που έχει προτείνει;
Εάν ναι, για κάποιες απορίες που έχω για αυτό το σχέδιό θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;
Ευχαριστώ

FILMAN
09-01-12, 14:58
Δεν κατάφερα να βρω το σχέδιο που λες. Μπορείς να βάλεις ένα λινκ;