PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με μητρική msi



marioland
21-12-11, 22:50
Έχω πρόβλημα με μητρική msi (socket 775) κάνει συνεχείς επανεκκινήσεις , αν καταφέρει να μπει κανονικά στα windows δουλευει κανονικά χωρίς θέμα αλλά όταν οταν σβήσω κάνει πάλι τα ίδια ( συνέχεια επανεκκινησεις μέχρι να πετύχει ένα σωστό boot και να μπεί στα windows, οι επαννεκινησεις γίνονται σε τυχαία σταδια του boot και οχι σε κάποιο συγκεκριμένο , δεν βγάζει bios error ή κάποιο άλλο σφάλμα ,σβήνει σαν να του κόβουμε το ρευμα ) ¨Εχω δοκιμάσει μετά απο ανεπιτυχές format & επαναφορά & reset bios όλα τα περιφερειακά τροφοδοτικό - σκληρο- vga-drives , κλπ σε άλλο pc και είναι οκ.
Εχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι παρόμιο ?
(φουσκωμένους πυκνωτές δεν έιδα ουτε κάτι καμμένο πάνω στην μητρική . μερικά mosfet που μέτρησα σε ένα βρήκα σημαντική απόκλιση στη μέτρηση σε σχέση με παρόμια που έχει η μητρική αλλά δεν είναι βραχυκυκλωμένο, (από αυριο λέω να αρχίσω να μετράω πυκνωτές)

jami
21-12-11, 23:02
Τώρα θα σου πώ κάτι άσχετο,και εσύ κρίνε το!Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα μετά απο κανα χρόνο που είχα μια μητρική της Asus με μνήμες Kingston.Μετα απο πολύ ψάξιμο έτρεξα το memtest και βρήκα χτυπημένη μνήμη!Το ένα απο τα δύο dimmακια είχε πάθει λουμπάγκο!

wizard_xrc
21-12-11, 23:07
Είχα την αίσθηση ότι οι χτυπημένες μνήμες πετάνε blue screen, όχι και τελειώς power off που κάνει του φίλου ! Τελικά όλα να τα περιμένει κανείς.

marioland
21-12-11, 23:11
Sorry παραλειψη δική μου , φοράει 2 μνήμες , δοκιμάστηκαν και οι 2 ξεχωριστα αλλά οι επαννεκινησεις συνεχίστηκαν.

wizard_xrc
21-12-11, 23:16
Πάντως από τα κοινότερα προβλήματα στις μητρικές είναι οι πυκνωτές. Και συγκεκριμένα οι μεγάλοι οι ψηλοί που βρίσκονται συνήθως πάνω αριστερά, κοντά στη cpu.
Οπότε ξεκίνα με πυκνωτές αύριο όπως είπες...