PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ραδιοκασσετοφωνο SEAT IBIZA 1999 Μοντελο



ssakiss1
17-12-11, 15:01
26623
Εχω το εξής πρόβλημα:Ενω έχω κλειστο το ραδιοκασσετόφωνο ανοίγει απο μονο του, σε ατακτα χρονικα διαστήματα.

ssakiss1
17-12-11, 15:49
Μπορει να με βοηθησει καποιος.
Ευχαριστω

UNICARS
24-12-11, 19:10
φιλε σακη επεσες στη περιπτωση....μου εχουν τυχει τουλαχιστον 30 με 40 τετοια ραδιο κασσετοφωνα με κλιματισμο μαζι!!!!(μη παρεξηγηθω παιδια!!!)καταρχας οπλισου με μεγαλη υπομονη..
παρε ενα κολλητηρακι με λεπτη μυτη και ξεκινα κολλησεις ολα(ναι καλα διαβασες ολα)τα smd υλικα στη πανω μερια του τυπωμενου.μεγαλη προσοχη γιατι ξεκολλανε πανευκολα και αλλαζουν θεση χωρις να το καταλαβεις...καλο θα ναι με ενα τροφοδοτικο να κανεις δοκιμες ανα διαστηματα οτι λειτουργει και αν εξακολουθει να ανοιγει μοναχο του...αφου τελειωσεις...πρεπει σιγουρα να κολληθει η main cpu του ραδιου...στο 70% των περιπτωσεων εχει ψυχρες κολλησεις αυτο το ic...εχουν τυχει και αλλες που ειναι απο τη κατω μερια της πλακετας..κανε τα παραπανω και αν δε στρωσει ξανα ποσταρε να σου πω την υστατη λυση που ομως δεν εχει χρειαστει να τη κανω γιατι ολα εχουν φτιαξει!!!!καλο κουραγιο και καλη επιτυχια!!Προσοχη!!!το main ic ισως χρειαστει να το κολλησεις 2 και 3 φορες...

tomhel
24-12-11, 22:10
Το πάθαινα και εγω αυτο , αλλα εκανα αυτο και ξεγνοιασα
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53480&highlight=IBIZA


Κατα 99% εχει ξεκολλήσει το κεντρικο on-off & volume στην προσοψη..

GeorgeSindos
25-12-11, 13:49
Το ιδιο προβλημα το ειχα σε αυτοκινητο opel astra μοντελο 2004. To ραδιο cd αλοιγοκλεινε μονο του ακομα και οταν το αυτοκινητο ηταν εκτος λειτουργιας. Ευτυχως ηταν εντος εγγυησης και το εστειλα στην εταιρια.Υπηρχε προβημα στο κεντρικο button on off και εντασης.Να φανταστειται οτι ηταν και μαρκας BOSCH.

UNICARS
25-12-11, 20:58
παρα πολυ καλη προταση σε οσους θελουν να αντικαταστησουν το μαμα ραδιο tomhel...αλλα αξιζει να προσπαθησει καποιος πιο
συντηρητικος-ασ το πουμε ετσι-να το επισκευασει!!!οτι κι αν επιλεξετε καλη επιτυχια!!!

ssakiss1
08-01-12, 11:03
Καλημερα και καλη χρονια.ευχαριστω για τις απαντησεις ολους πρωτα απο ολα.τελικα περασα ολες τις κολησεις και εδω και δεκα μερες λειτουργει κανονικα,ας ελπισουμε να μην ξανα χαλαση ευχαριστω

UNICARS
08-01-12, 11:47
φιλε σακη καλη χρονια!και να στο ξανακανει μην στεναχωρηθεις! και δυο και τρεις φορες εχει χρειαστει να κολλησω τη main cpu
για να στρωσει!! θελει υπομονη!!!οπως ολα τα ηλεκτρονικα!!!τη καλημερα μου!