PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με usb stick.



Thansavv
26-11-11, 10:13
Καλημέρα...

Έχω ένα usb stick το οποίο είναι νεκρό. Ούτε led ανάβει ούτε έχει επικοινωνία με τον Η/Y. Τα παθητικά στοιχεία του είναι εντάξει. Στο κύκλωμα υπάρχει ακόμα ο κρύσταλλος, ο controller (SM321QF) και η flash μνήμη. Αν βρώ ένα ακριβώς το ίδιο stick , και αλλάξω τον controller (πιστεύω ότι εκεί είναι το πρόβλημα), θα μπορέσω να πάρω τα δεδομένα της μνήμης? Υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει ο κρύσταλλος? Χαλάνε αυτοί?

Καλό σαββατοκύριακο σε όλους.

plouf
26-11-11, 11:28
αφου θα βρεις ακριβως το ίδιο αλλαξε τισ μνημες (flash) απο το χαλασμενο στο νεο
και χρησιμοποιειε file recovery, αν ειναι ενταξει οι μνημες θα τα βρεις τα αρχεια σου..

ο κρύσταλλος δυσκολα αλλα χαλάει, υπάρχει τίποτα στον υλικό κόσμο που ΔΕΝ χαλαει !?

turist
26-11-11, 11:31
Με αρκετή υπομονή και προσοχή μπορείς να το κάνεις.

Thansavv
26-11-11, 11:44
αφου θα βρεις ακριβως το ίδιο αλλαξε τισ μνημες (flash) απο το χαλασμενο στο νεο
και χρησιμοποιειε file recovery, αν ειναι ενταξει οι μνημες θα τα βρεις τα αρχεια σου..

ο κρύσταλλος δυσκολα αλλα χαλάει, υπάρχει τίποτα στον υλικό κόσμο που ΔΕΝ χαλαει !?

Χρήστο είναι ένα μόνο chip μνήμης και αυτό είναι Bga , οπότε και καλό να είναι μάλλον θα το χαλάσω. Οπότε πάω για τον contoller ...
Αν βρώ τον ίδιο controller από άλλο stick (άλλη μάρκα ή μέγεθος) ,κάνει? Ή είναι προγραμματισμένος για τη συγκεκριμένη περίπτωση?
Σας ευχαριστώ!!

klik
26-11-11, 14:25
ψάξε να βρεις ιστοσελίδες για flash firmware του controller σου, όπως:
http://about-flashdisk.blogspot.com/2010/03/software-repairs-usb-flash-drive-with.html
και
http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareDescription.jsp?lang=en&cc=us&swItem=MTX-UNITY-I23839&jumpid=reg_R1002_USEN

Αν είσαι τυχερός και βρεις, θα γίνει "αναίμακτα" η δουλειά.

Thansavv
26-11-11, 14:43
Klik αυτήν τη στιγμή το stick με τον Υ/Η δεν έχουν καμιά επικοινωνία. Σαν δυο ξένοι! Αν βρώ από ίδιο stick controller καλώς. Αν βρώ από διαφορετικό stick το ίδιο τσιπάκι και αποκατασταθεί η επικοινωνία, τότε θα δοκιμάσω firmware update. Ευχαριστώ.!

klik
26-11-11, 15:38
Η έλλειψη επικοινωνίας είναι μια ένδειξη χαμένου firmware, υπάρχουν διαγνωστικά προγράμματα για τη δουλειά αυτή και το πρώτο link έχει παράδειγμα από τέτοιο πρόγραμμα.

Thansavv
26-11-11, 17:59
Χρησιμοποίησα το SK6211_PDT_20090820 πρόγραμμα. 4 Stick που δοκίμασα μου βγάζει "45-Disk Access Error" αλλά αυτά λειτουργούν. Το χαλασμένο δεν το εντοπίζει καν. Θα ψάξω να βρώ αντίστοιχο πρόγραμμα που ίσως υποστηρίζει τον κοντρόλερ από το χαλασμένο stick...

Thansavv
28-11-11, 09:21
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Τελικά έφταιγε ο κρύσταλλος. Έβαλα προσωρινά ένα μεγαλύτερο σε όγκο 12Μhz και πήρα τα αρχεία μου.
Καλή μέρα σε όλους, και καλή εβδομάδα....

GeorgeVita
03-05-12, 13:52
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Τελικά έφταιγε ο κρύσταλλος. Έβαλα προσωρινά ένα μεγαλύτερο σε όγκο 12Μhz και πήρα τα αρχεία μου.
Ενα από τα ίδια!
Επεσε κάτω το στικάκι (από ύψος περίπου 1μ) και σταμάτησε να λειτουργεί. Εβαλα ένα μεγαλύτερο κρύσταλλο και πήρα τα data.
Επειδή χάλασα το πλαστικό κέλυφος, θα το τοποθετήσω σταθερά εντός desktop σε εσωτερική πόρτα USB (επάνω στο motherboard) ώστε να έχω internal Flash Backup.
G