PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευές "καμένων" Laptop



gkats
28-10-11, 00:12
Τι θα λέγατε να θέταμε εδώ τις εμπειρίες μας απο laptop που έχουν πέσει στα χερια μας και δεν δουλευουν ανεξαρτήτου (hardware) προβλήματος, καθώς και να παραθέτουμε και τις λύσεις των προβλημάτων εφόσον είναι εφικτές...?

gkats
28-10-11, 00:23
Και θα αρχίσω εγώ με μία πρόσφατη εμπειρία μου με ένα acer aspireone που ήταν τελείως νεκρό.
Αρχικά σκέφτηκα μήπως έχει κάει το τροφοδοτικό του με αποτέλεσμα να μην δείνει ρευμα και να μην φορτίζει και την μπαταρία. Αφού μετρησα το τροφοδοτικό διαπίστωσα ότι δεν έχει καεί. όπότε άρχισα να λίνω το laptop να δώ αν υπάρχει κανένα εμφανές σημείο πάνω στην μητρική που να προδίδει κάποιο βραχυκυκλωμα ή καμένο component (αντισταση, αντίσταση-ασφάλεια, πικνωτη, ολοκληρωμένο κτλ...)Αφού δεν διαπίστωσα κάποιο τέτοιο προβλημα, πήγε το μάτι μου προς το κύκλωμα της τροφοδοσίας, όπου εκεί είδα το βύσμα της τροφοδοσίας να είναι σακατεμένο...οπότε αγόρασα ένε απο ebay ενα τετοιο ίδιο και όταν μου ήρθε σιγά σιγά και προσεκτικα με το κολλητηρι εβγαλα παλιο βυσμα τροφοδοσίας, καθάρισα τις επαφες και στην συνέχεια κόλλησα προσεκτικα το καινουργιο βυσμα τροφοδοσίας. Το laptopaki δουλεψε κανανικά... :)