PDA

Επιστροφή στο Forum : PHILIPS AS455



negative
16-10-11, 23:57
Καλησπερα,
πριν λιγο καιρο επανηλθε στα χερια μου το προαναφερθεν HiFi(cd,κασετα,ραδιο,πικαπ) το οποιο εχει καποιο προβλημα στο τροφοδοτικο του.
να σας πω οτι η επαφη μου με τα ηλεκτρονικα δεν ειναι πολυ μεγαλη αλλα εκανα μια προσπαθεια να το λυσω και να υποθεσω οτι φταιει ο μετασχηματιστης.
το υποθετω γιατι παιρνω ενδειξεις ρευματος στην μια πλευρα(220v) και σχεδον τιποτα στην αλλη.Δοκιμασα να βρω ανταλλακτικο στην αγορα της Χαλκιδας
αλλα ματαια.ομιως και σε διαφορα e-shop.Στο service της αντιπροσωπειας δεν το αναλαμβανουν λογο παλαιοτητας και επιδη επιχειρησα ηδη να το επισκευασω μονος.
αυτο που μου ειπαν ειναι οτι πιθανον καηκεη ασφαλεια του μετασχηματιστη και πρεπει να αντικατασταθει παραλληλα με μια αλλη.
δυσκολο μου ακουστηκε να το δοκιμασω χωρις καθοδηγηση και σε αυτο το σημειο χρειαζομαι την βοηθεια σας.
Ποια η γνωμη σας? Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι βλβη στο μετασχηματιστη? Αν ειναι η ασφαλεια πωσ μπορω να το διορθωσω?
Καταλαβαινω οτι γινομαι κουραστικος για κατι με σχεδον μηδενικη υλικη αξια αλλα εχει μεγαλη συναισθηματικη αξια για μενα το συγκεκριμενο HiFi γιατι
εκει ακουσα το πρωτο μου cd!!!
Ελπιζω συντομα σε καποια βοηθεια σας.
Ευχαριστω εκ των προτερων.24553