PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κασετόφωνο] ρυθμιση κασσετοφωνου



papkir
09-10-11, 15:27
προσπαθωντας να ρυθμισω ενα παλιο ντεκ ακαι , στο σερβις μανουαλ ζηταει να δωσω εν σημα 1000 χερτζ στα -5.5 dBm , τι ειναι αυτο το dBm ; γνωριζει καποιος
ευχαριστω

FILMAN
10-10-11, 12:55
0 dBm (στα 600Ω για audio) είναι η τάση που προκαλεί έκλυση ισχύος 1mW στα 600Ω και είναι 775mV RMS.
Αν πας 5.5dB παρακάτω βρίσκεσαι σε τάση πλάτους 411mV RMS.

papkir
10-10-11, 14:40
πως τα υπολογιζεις φιλιππε , υπαρχει μαθηματικος τυπος , πινακας για να τα υπολογισει καποιος;
ευχαριστω

FILMAN
10-10-11, 15:16
πως τα υπολογιζεις φιλιππε , υπαρχει μαθηματικος τυπος , πινακας για να τα υπολογισει καποιος;
ευχαριστω
Ναι, ως γνωστόν η ισχύς που καταναλώνεται πάνω σε φορτίο R στο οποίο εφαρμόζεται τάση V είναι: Ρ = V^2 / R. Λύνοντας ως προς V έχουμε: V = τετ. ρίζα (R * P). Για ισχύ 1mW και αντίσταση 600Ω θέλουμε λοιπόν τάση: τετ. ρίζα (600 * 0.001) = τετ. ρίζα (0.6) = 0.774597V, χονδρικά 775mV.

Τώρα όσον αφορά λόγο τάσεων, είναι: dB = 20 * log (λόγος τάσεων)
Αφού μιλάμε για -5.5dB (το πρόσημο δηλώνει εξασθένηση), θα είναι: 20 * log (λόγος τάσεων) = 5.5, δηλ. log (λόγος τάσεων) = 5.5 / 20 = 0.275, δηλ. (λόγος τάσεων) = 10^0.275 = 1.8837 (περίπου).
Άρα μιλάμε για μια τάση 775mV / 1.8837 = 411.44mV.

spiroscfu
10-10-11, 15:21
Δες και εδώ για ποιο αναλυτικά και έχει και έτοιμους πίνακες http://users.otenet.gr/~babgia/dB.htm (http://users.otenet.gr/%7Ebabgia/dB.htm)

MacGyver
10-10-11, 16:43
προσπαθωντας να ρυθμισω ενα παλιο ντεκ ακαι , στο σερβις μανουαλ ζηταει να δωσω εν σημα 1000 χερτζ στα -5.5 dBm , τι ειναι αυτο το dBm ; γνωριζει καποιος
ευχαριστω

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι φρόνιμο να πειράξεις τα ρυθμιστικά!
Μπορεί πολύ εύκολα να χαθούν όλα!
Εκτός και αν είναι μονόδρομος !

papkir
10-10-11, 17:37
σας ευχαριστω ολους εισασταν σαφεις και επεξηγηματικοι
φιλε στιβ , δεν εχω αλλη επιλογη ηδη ειναι πειραγμενο απο προκατοχους , οποτε προσπαθω να το επαναφερω
ψαχνω ακομη και για κασσετες με ηχογραφημενα σηματα αν γνωριζει καποιος που μπορω να βρω ασ μου πει
σας ευχαριστω και παλι πολυ

papkir
10-10-11, 23:35
φιλε στηβ σιγουρα δεν ειναι φρονιμο αλλα γιατι να χαθουν ολα αν ακολουθησεις τις ρυθμισεις που σου δινει ο κατασκευαστης στο σερβις μανουαλ;

papkir
16-10-11, 18:34
παιδια τι ειδους σημα πρεπει να βαλω για τις ρυθμισεις , ημιτονο , τετραγωνο , τριγωνο γνωριζει καποιος
ευχαριστω

spiroscfu
16-10-11, 20:05
Ημίτονο φυσικά.

papkir
02-05-12, 22:37
καλησπερα σε ολους , καλο μηνα και καλο καλοκαιρι , ζητω την βοηθεια σας για την ρυθμιση του παραπανω κασετ/νου γιατι μου δημιουργηθηκαν αρκετες αποριες ,
1ον για την ρυθμιση του αζιμουθιου της κεφαλης βαζω μια κασετα με ηχογρφημενο σημα 10 κιλοχερτζ στα 0vu , και συνδεω τις εξοδους στον παλμογραφο , οπου φαινονται δυο καμπυλες μια για καθε καναλι , αυτες πρεπει να συμπιπτουν και να εχουν το ιδιο πλατος (ταση) για να ειναι σωστο το αζιμουθιο; η πρεπει να υπαρχει διαφορα φασης με το ιδιο πλατος; η πρεπει να ρυθμιστει η κεφαλη στο μεγιστο πλατος και μετα με τα τριμερ να τα φερω στο ιδιο πλατος ;
2ον υπαρχει καποια σχεση (τυπος) που να συνδεει τα db , vu , με την ταση ; δλδ τα 0vu σε τι ταση αντιστοιχουν;
3ον στο μανουαλ λεει οτι για να παρω εξοδο 410 mv , πρεπει να εισαγω σημα 333 χερτζ στα 0vu και απαιτηται να εισαγω μια αντισταση μεγαλυτερη απο 20 κιλοωμ , που συνδεεται αυτη η αντισταση και ποσο μεγαλυτερη , σε σειρα με την κεφαλη ή σε σειρα με το βολτομετρο;
4ον για τη ρυθμιση του πεακ ηχογραφησης ζηταει σε σειρα με την γεννητρια εναν εξασθενητη (ΑΤΤ) αλλα δεν λεει ποσο πρεπει να ειναι;
συγνωμη ,για το πληθος των αποριων κι αν κατι απο τα παραπανω δεν ειναι σωστο αλλα δεν εχω την εμπειρια , 1η φορα προσπαθω να κανω σοβαρη ρυθμιση
σας ευχαριστω

spiroscfu
02-05-12, 23:54
1. Λέγοντας αζιμούθιο εννοεί το κεντράρισμα της κεφαλής στην ταινία δηλ. θα πρέπει να πάρεις το μέγιστο πλάτος (όποιο και αν είναι αυτό) στα δυο κανάλια, μετά αν χρειαστεί ρυθμίζεις το ballance με το τριμερ που είπες.

2. 0dBu=775mV(rms) η 2,2V(p/p) στα είπε και ο φίλιππος ποιο πίσω, τα 0dBu αποδίδουν ισχύ σε ένα φορτίο 600Ω ίση με 0dBm (ή 1mW).

Τα άλλα δεν τα καταλαβαίνω αλλά αν το ψάξεις λίγο καλύτερα στο manual νομίζω θα το βρεις.

papkir
03-05-12, 00:21
σ ευχαριστω σπυρο , ναι αυτο εννοω το κεντραρισμα της ταινιας στην κεφαλη , οσο για το αλλο δλδ 0VU=0dBu ;

spiroscfu
03-05-12, 01:01
Νόμιζα πως εννοούσες dBu, τα vu είναι λίγο περίεργα νομίζω πως ισχύει το παραπάνω που γράφεις αλλά υπό προϋποθέσεις σε άλλα μπορεί να είναι +4 ή -4dBu, μάλλον ανάλογα το πρότυπο και τον κατασκευαστή.

Δες και αυτά http://www.sengpielaudio.com/MeterComparisonTable.htm ....... http://www.sizes.com/units/volume_unit.htm.

nassosxlvbros
31-01-13, 21:19
Aν και λίγο καθυστερημένα : 35501
Βάζεις τη κασέτα με το σήμα,και το παλμογράφο στη θέση Χ-Υ.πατάς PLAY και συνδέεις τα 2 probes στα 2 κανάλια εξόδου αντίστοιχα...το σωστό σχήμα για το αζιμούθιο είναι η ευθεία που βλέπεις στο παλμογράφο.(Αγνόησε τελείως το οβάλ που βλέπεις),H ευθεία είναι η σωστή ρύθμιση,γιατι αν σου βγάζει ΕΙΔΙΚΑ τέτοιο οβάλ,η κεφαλή είναι αλλού για αλλού...(συγκεκριμένα σχεδόν 180μοίρες αλλού...) :001_smile: