PDA

Επιστροφή στο Forum : [Neff] NEFF FD7207



MARY1978
22-09-11, 10:30
Καλησπέρα έχω εδώ και αρκετά χρόνια μια ηλεκτρική κουζίνα neff (E-Nr.f1660w0/03) FD7207Με κεραμικές εστίες και φούρνο με αέρα και συμβατικό, το πρόβλημα είναι ότι μετά τη τελευταία φορά που καθάρισα το φούρνο όταν τον ανάβω (στον αέρα) ενώ λειτουργεί κανονικά υπερθερμαίνεται ολόκληρη η κουζίνα αρχίζει και καίει από τη πίσω πλευρά και μέχρι να τελειώσει το μαγείρεμα καίει ολόκληρη.Γνωρίζεται τι μπορεί να έχει χαλάσει? Έχει κάποιος manual που να δείχνει το κύκλωμα της κουζίνας ολόκληρης? το manual που έχω εγώ δείχνει τη κουζίνα εξωτερικά και πως μαγειρεύει.Ευχαριστώ.

nikolaras
22-09-11, 11:04
Μαίρη, χάλασε το σύστημα που ψύχει το εξωτερικό του φούρνου, αποτελείται από τον θερμοστάτη και τον ανεμιστήρα.
Λες ότι παρουσιάστηκε το πρόβλημα μετά που καθάρισες τον φούρνο... μπορεί να πειράχθηκε κάποια καλωδίωση, φίσα κλπ.

MARY1978
22-09-11, 11:13
Καλημέρα,
τον ανεμιστήρα τον έλεγξα και δουλεύει άρα είναι ο θερμοστάτης? και αν ναι τι τύπου θερμοστάτη να αναζητήσω και να αλλάξω στη κουζίνα?

MARY1978
22-09-11, 11:18
Ξέχασα επίσης να ρωτησω,εως ότου την επισκευάσω μπορώ να χρησιμοποιώ το φούρνο και αν καίει?

nikolaras
22-09-11, 11:48
Kαταρχήν να σου καταστήσω σαφές ότι χειρίζεσαι υψηλή τάση, οπότε, αν δεν έχεις την απαιτούμενη γνώση, μην επιχειρήσεις να αλλάξεις τον θερμοστάτη μόνη σου.
Δεν είναι σίγουρο ότι φταίει ο θερμοστάτης, πρέπει να ελεγθεί όπως και το κύκλωμα.
Σαφώς και δεν δουλεύεις τον φούρνο μέχρι να επισκευασθεί.

MARY1978
22-09-11, 12:02
Όπως καταλάβατε οι γνώσεις μου είναι ελλιπής απλός έχω μάθει εδώ και χρόνια από μεράκι να επισκευάζω τα πάντα(tv-video-dvd-πλυντήριο) στο σπίτι μόνη, κουζίνα είναι η πρώτη φορά που χαλαει και καταλαβαίνω ότι χρειάζεται επαγγελματία.
Ωστόσο αν υπάρχει manual με το κύκλωμα της κουζίνας θα ήθελα να το έχω ,κάτι θα μάθαινα παραπάνω.
ευχαριστώ

Κυριακίδης
08-10-11, 15:55
Γεια σου Mary ...Σύμφωνα με αυτά που μας περιγράφεις .... ως πιθανό θεωρώ ότι οι μονώσεις που έχει γύρω γύρω ο κάδος του φούρνου σας ( δεν τις βλέπεις αν δεν ανοίξεις το πίσω καπάκι) Και προσοχή !!! μακριά από τα ρεύματα !!! . Έχω τύχει παλιά περίπτωση όπου ποντικοί "έφαγαν" την μόνωση γύρω γύρω από τον κάδο του φούρνου ... με αποτέλεσμα να ζεσταίνετε και εξωτερικά όλη η κουζίνα.

maria-elena
07-11-11, 08:57
Καλημερα! Εχω προβλημα με το φουρνο neff, δεν μπορω να ψησω τιποτα σε γλυκο, οσα προγραμματα και να εχω δοκιμασει το γλυκο βγαινει ξεροψημενο απο εξω και παντα υγρο απο μεσα. Μπορει καποιος να μου πει τι μπορω να κανω ή τι δεν κανω σωστα τεςπα. Ακουω ενα βουητο οταν αναβω τις αντιστασεις που μαλλον ειναι το φουρφουρι που διωχνει τον αερα εξω απο το φουρνο, υπαρχει περιπτωση να μενει υργασια στο εσωτερικο γι αυτο δεν μπορω να ψησω? Ειναι 3 χρονων φουρνος, ο πανακριβος αυτος με το σπαστο χερουλι και τα πολλα προγραμματα που ακομα λιγο και θα τον διαολοστειλω. Εχω πεταξει του κοσμου τα κεικ ημαρτον!!!!

GeorgeVita
07-11-11, 09:12
... όσα προγράμματα και να έχω δοκιμάσει το γλυκό βγαίνει ξεροψημένο από έξω και πάντα υγρό από μέσα...
Θα προθερμάνεις το φούρνο σε χαμηλότερη θερμοκρασία (λ.χ. αερόθερμο και 150°C), μόλις σβήσει το λαμπάκι βάζεις τη φόρμα στο ράφι (2η θέση από κάτω) και μετά από 15-20 λεπτά θα ανεβάσεις σε 180-183°C. Δεν θα ανοίξεις καθόλου την πόρτα πριν πάρει καφετί χρώμα το μίγμα (περίπου στα 25'). Δοκιμάζεις με μαχαίρι αν έχει ψηθεί και εφόσον δεν κολλάει το μαχαίρι το αφήνεις άλλα 5 λεπτά μέσα. Οταν το βγάλεις το αφήνεις 5 λεπτά στη φόρμα και μετά το αναποδογυρίζεις και το αφήνεις να στεγνώσει (περίπου 30').
G

maria-elena
07-11-11, 09:23
Σ΄ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Στο βιβλιο παντως λεει οτι δεν χρειαζεται να προθερμανεις καθολου το φουρνο. Τι στο καλο μηπως αυτο ειναι το κολπο:blushing:? Αυριο θα σας γραψω ακριβως το μοντελο, αυτη την στιγμη εμαι στη δουλεια.
Εΐναι γενικα σαν φουρνοι περισσοτερο δυνατοι απο τους υπολοιπους ή το αντιθετο?

Κυριακίδης
07-11-11, 09:25
Μην τα πετάς τα κέικ .... δώστα σε μένα (όπως έχουν) ... σε μένα τον φουκαριάρη ....που μια ζωή , όλο "Μαύρη" φτώχεια περνάω,
"Μαύρο παλιό" κρασί πίνω = Το καλύτερο ,
"Μαύρο" ψωμί τρώω = Το ακριβότερο, και
"Μουχλιασμένο" τυρί = Ροκφόρ
"Μαύρο χαβιάρι" = Το καλύτερο και ..
"Μαύρα τσιγάρα"επίσης! = Πούρα
Αν προσθέσω και το....
"Μαύρο" Κέικ = Τζάμπα

Έχω σωτηρία για ένα καλύτερο μέλλον !! :lool:

Άλλαξε το μπροστινό (καντράν) πρόσοψη καπάκι πριν τον ανεμιστήρα (στηρίζεται σε 4 βίδες συνήθως) .
Αυτό το καντράν έχει από πίσω του ειδικές αεροτομές που βοηθούν να διανέμουν τον αέρα "κυκλικά" μέσα στον φούρνο.

Αν έχει σκουριάσει αυτό το καντράν από ( μέσα με τις αεροτομές) δεν κατανέμεται καλά ο κυκλικός αέρας με αποτέλεσμα να μην ψήνει ομοιόμορφα.

GREG
07-11-11, 10:13
Καλημερα! Εχω προβλημα με το φουρνο neff, δεν μπορω να ψησω τιποτα σε γλυκο, οσα προγραμματα και να εχω δοκιμασει το γλυκο βγαινει ξεροψημενο απο εξω και παντα υγρο απο μεσα. Μπορει καποιος να μου πει τι μπορω να κανω ή τι δεν κανω σωστα τεςπα. Ακουω ενα βουητο οταν αναβω τις αντιστασεις που μαλλον ειναι το φουρφουρι που διωχνει τον αερα εξω απο το φουρνο, υπαρχει περιπτωση να μενει υργασια στο εσωτερικο γι αυτο δεν μπορω να ψησω? Ειναι 3 χρονων φουρνος, ο πανακριβος αυτος με το σπαστο χερουλι και τα πολλα προγραμματα που ακομα λιγο και θα τον διαολοστειλω. Εχω πεταξει του κοσμου τα κεικ ημαρτον!!!!

προθερμανση χρειαζεται ΠΑΝΤΑ .....σε χαμηλη θερμοκρασια
(150-180) αυτο ισχυει σε ολους τους φουρνους ......
οταν ειναι υγρο απο μεσα ....ειναι κλασικο προβλημα ...
ΘΕΛΕΙ ΚΙΑΛΛΟ ΨΗΣΙΜΟ ...δεν πρεπει να παιζει κατι αλλο ....
το βουητο ..ειναι ο ανεμιστηρας ....αναβει στη λειτουργια FAN
και οχι με τις αντιστασεις ........ αυτον εχω κι εγω ....καλος ειναι
δεν εχω καποιο παραπονο (3χρονια τον εχω)
επισης ξεχασε τα προγραμματα ......
ελπιζω να βοηθησα.....

maria-elena
07-11-11, 12:52
" καλε μου ανθρωπε" Grec πες μου πως θα ψησω μια ριμαδοδοση κεικ στο πανω κατω? σε ποια σχαρα, σε ποια θερμοκρασια, ποση ωρα?. Σαν νεα νοικοκυρα αισθανομαι ασχετη οταν δεν μπορω να κανω ουτε κεικ.
Κυριακίδης πολυ καλο! Αλλα πολυ τυρανια βρε παιδι μου!!! Εχεις ακομα να περασεις ενα σταδιο .... απο τη μαυρη φτωχεια στην μαυρη και αραχνη!!!!!

Μαρία -Γερμανία
24-11-11, 01:20
maria-elena (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=53495)
Καλημέρα καινούργια νοικοκυρά,σαν παλιά νοικοκυρά που είμαι ελπίζω ότι οι γνώσεις και η εμπειρία μου ίσως σου φανούν χρήσιμες.Εφτιαξα την πρώτη τούρτα μου στα 13 μου και στα 14 μου αγόρασα τον πρώτο μου τσελεμεντέ.Ηταν της Χρύσας Παραδείση.
Το ψήσιμο διαρκεί μία ώρα,Στα πρώτα 15 λεπτά το μείγμα ζεσταίνεται,τα επόμενα 15 λεπτά το μείγμα διογκούται,τα επόμενα 15 λεπτά το μείγμα στερεοποιήται και στα τελευταία 15 λεπτά ψήνεται.
Αυτός είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να ψηθεί ένα κέικ.Οσο για το ύψος της σκάρας,προτίμησε να το έχεις χαμηλά.Επάνω ψήνουμε,κουλουράκια ,μπισκότα,κ.τ.λ.π.
Προθέρμανε τον φούρνο κανένα 5 λεπτο ή 10 λεπτο και όταν βάλεις το κέικ ο φούρνος να είναι ζεστός,όχι όμως σε πολύ υψηλή θερμοκρασία ,γιατί θα καεί σίγουρα απο πάνω.Αν ο φούρνος σου είναι καινούργιος και σχετικά μικρός στο μέγεθος,θα ζεσταθεί πολύ γρήγορα.Ισως και οι 165 βαθμοί το πολύ 170 είναι υπεραρκετοί,.Τα πρώτα τρία τέταρτα μην ανοίγεις τον φούρνο,αργότερα όταν έχει στερεοποιηθεί το κέικ δεν υπάρχει πρόβλημα και να τον ανοίξεις και άν δεις ότι παρακοκκίνησε επάνω βάλε ἐνα κομάτι αλουμινόχαρτο ή λαδόκολα.Κανένα πεντάλεπτο πριν κλείσεις τον φούρνο σου βάλε στους 150 βαθμούς και εάν θέλεις άστο κανένα πεντάλεπτο επιπλέον.
Καλή επιτυχία στο επόμενο κέικ σου.

lepouras
24-11-11, 04:50
μια και πιάσατε την μαγειρική και μια συνταγή για τεμπέληδες βιαστικούς.:biggrin:σαν εμένα.

http://www.sintagespareas.gr/sintages/atomiko-keik-sokolatas-se-5-lepta.html
http://cheflesskitchen.wordpress.com/2009/01/19/%CE%BA%CE%AD%CE%B9%CE%BA-%CF%83%CE%B5-5-%CE%BB%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%AC/

τελικά έχει μείνει τίποτα που να μην απαντάμε σε αυτό το φόρουμ?:lool:
:thumbup: