PDA

Επιστροφή στο Forum : PACIFIC PA-800



tsalik
20-09-11, 21:33
Μου έφεραν για επισκευή αυτό τον ενισχυτή με τα ανεμηστηράκια του βγαλμένα.Η ερώτηση μου είναι η εξής:Να τα βάλω ώστε ο αέρας να χτυπάει τις ψύκτρες ή να τα βάλω έτσι ώστε να βγάζει την θερμότητα από μέσα;

cards44
21-09-11, 09:39
καλημέρα ,μάλλον να τα χτυπάει πρέπει

Αποστόλης1
21-09-11, 12:58
Αφου έχει δυο ίσως το ένα να βγάζει.
Βάλε φωτο να δούμε τις θέσεις τους

FILMAN
22-09-11, 16:53
Αν το κουτί έχει κάποιες σχισμές ή περσίδες εξαερισμού τότε οι ανεμιστήρες πρέπει απαραίτητα να βγάζουν έξω τον αέρα. Ενώ η σκέψη τού να ρίχνουν οι ανεμιστήρες κρύο αέρα πάνω στις ψύκτρες φαίνεται με την πρώτη ματιά πιο αποτελεσματική στην πράξη δεν είναι, διότι ο αέρας πέφτοντας πάνω στην ανώμαλη επιφάνεια της ψύκτρας ή άλλων υλικών δημιουργεί δίνες που εμποδίζουν την ψύξη της ψύκτρας.

east electronics
07-10-11, 20:49
σε ολες τις περιπτωσεις παντως πρεπει οι δυο ανεμιστηρες να υποστιριζουν την ιδια φορα αερος .... εαν ο ενας βγαζει και ο αλλος μπαζει δεν γινεται δουλεια ...πρπει και οι δυο να κανουν την ιδια δουλεια ....εξαιρεση αποτελει οταν οι ανεμιστηρες ειναι καθετα προς το μηχανημα οποτε ο μπροστινος βαζει μεσα κρυο αερα και ο πισω τον βγαζει ζεστο ....

kokoblue
04-12-11, 14:42
Παιδια καλησπερα....Εχω εναν τελικο PACIFIC PA-800 μεταχειρισμενο τον πηρα...δεν ξερω αν ειναι και αυτος ο διος ο οποιος αναφερεται στο θεμα
αλλα θα ηθελα μια χαρη...μπορουμε να μαθουμε απο καπου τα τεχνικα χαρακτηριστικα του;;
Ποσα watt ειναι δλδ στα 8ohm στα 4ohm κ.τ.λ.

Για να ξερω κι εγω να κυμαινομαι αναλογως...
ευχαριστω

Bobiras
04-12-11, 15:42
φιλλε γιωργο εχω ενα παρομοιο ενισχητη και τα ανεμιστιρακια βαζουν αερα και βγαινει απο μπροστα λιγο αργα ειδα το ποστ αλλα δεν πειραζη :001_smile:

tsalik
05-12-11, 22:59
Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.Τελικά τα έβαλα να βγάζουν έξω τον αέρα (κάθε ανεμιστήρας ήταν και για κάθε κανάλι).

kokoblue
29-12-11, 01:11
Kαλημερα παιδια και παλι...Εχω τον παραπανω τελικο μεταχειρισμενο και οποτε τον ανοιγω μου ριχνει την ασφαλεια του σπιτιου 10Α μου ειπανε να βαλω soft start αλλα εγω δεν χαμπαρι απο αυτα...αλλοτε λειτουργει κανονικα και αλλοτε τα ριχνει ολα ακομα και σε τριφασικο...
Ετσι λοιπον Πηγα σημερα το μεσημερι τον ενισχυτη σε εναν φιλο μου που εχει car audio και ειναι ηλεκτρονικος και του εξηγησα τι γινετε και τι μπορουμε να κανουμε;;
Και μου λεει μαλλον εχει αρπαξει το τροφοδοτικο....Παιζει τετοιο σεναριο;;

Αν ειχε αρπαξει το τροφοδοτικο θα αναβε θα λειτουργουσε 4 5 ωρες ετσι;;γτ ετυχε κι αυτο ω του παραδοξος θαυματος!!!!

Αν μου πει και καλα ειναι τροφοδοτικο;;Να το παω σε καποιον αλλον;;και να του πω να μου βαλει ενα soft start;;και ποσο κοστιζει μην μου παρει και κανα 60ευρω....
100 τον πηρα μεταχειρισμενο...

Υπαρχει καποιος φιλος απο εδω μεσα που να ειναι απο βολο και να ξερει απο τετοιες κατασκευες;;γτ εξω οτι θελουν περνουν...

east electronics
29-12-11, 11:03
εαν εχεις διαβατηριο μπορεις να τον πας σε εναν καλο τεχνιτη που ειναι στην λαρισα ... ειναι φιλος και μπορω να του δωσω οδηγιες τι να σου κανει η απλα να του στειλω ενα soft start και να στο βαλει

kokoblue
29-12-11, 16:33
Mονο λαρισα;;Βολο δεν υπαρχει καποιος απο δω μεσα;;εστω και ερασιτεχνικα να ασχολειται γτ οπως φανταζεστε δεν ειναι ευκολο να κουβαλαω 10κιλα πραγμα
μεχρι να βρω τον τεχνιτη...
Ειναι ομως soft start;; Αν αυτος που τον εχω τωρα μου πει τροφοδοτικο;;

Επισης να επισημανω οτι Ο ενισχυτης εχει μεσα του 10Α ασφαλεια και τον βαζω σε 10αρα γραμμη
αν αλλαξω την ασφαλεια του μηχανηματος με την αμεσως επομενη μεγαλυτερη
υπαρχει κινδυνος για κατι;;