PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευη yaesu vx-3



pant
07-09-11, 20:58
Παιδια καλησπερα. Νεος εδω.
Υστερα απο λαθος στην φορτιση του ενλογω πομποδεκτη ακουστηκε ενα τσαφ και τςρα δεν ανοιγει.
Υπαρχει ελπιδα?? αν ναι πως να προχωρησω.

Ευχαριστω

leosedf
07-09-11, 22:53
http://forum.qrz.ru/attachment.php?attachmentid=21891&d=1247075134

pant
08-09-11, 00:43
Αναλυτικοτατο ευχαριστω. Θα προχωρησω με το ανοιγμα και θα επανελθω. Καποιο tip για το που να επικεντρωθω?

leosedf
08-09-11, 17:24
Εστίασε αρχικά στα κυκλώματα τροφοδοσίας του μηχανήματος. Δες και οπτικά μήπως δεις κάτι καμένο μέσα.

pant
11-09-11, 22:21
Δεν μπορεσα να εντοπισω κατι και ανεβαζω μια φωτο του board. Οποια βοηθεια θα ειναι πολυτιμη.



Ευχαριστω23425

lepouras
12-09-11, 13:48
για αρχή έλεγξε την ασφάλεια F1001 0.63A είναι, με ένα πολυμετρο να δεις αν είναι καμένη. είναι στο σημείο που σου έχω με χρωματιστό τετραγωνάκι.
23453
να σε καλά Κωνσταντίνε για το αρχείο.
off topic
μήπως έχουν εκεί μέσα και κανένα για kenwood D7?:blushing:

leosedf
12-09-11, 21:46
off topic

D7? Αυτό είναι εύκολο στο ανέβασα εδώ https://rapidshare.com/files/1895430965/th-d7ae-svc-man.pdf προσοχή κατα το άνοιγμα στο πλακετάκι του press μη σου σπάσουν οι άσπροι συνδετήρες.
Τέλος off topic.

pant
13-09-11, 14:20
Ευχαριστω για τον χρονο σου φιλε. Περιμενω μια καινουργια μπαταρια για τι εχω την υποψια οτι τελικα αυτο ειναι το προβλημα (ασχετο βεβαια). Αν ομως δεν ειναι αυτο, η ασφαλεια που μου δειχνεις ειναι ενα
παρα πολυ μικροσκοπικο πραγματακι, γινετε να αλλαχτει-επισκευαστει? Εγω τουλαχιστων δεν νομιζω να μπορω να το κανω. Ειμαι διατεθιμενος ομως να στειλω το board με εξοδα δικα μου και να πληρωσω ενα
λογικο ποσο σε οποιον φιλο απο το φορουμ πιστευει οτι μπορει να το επισκευασει.

Και μια προταση. Θα ηταν χρησιμο να υπηρχε μια ενοτητα οπου θα μπορουσαν να συζητηθουν προσφορες για υπηρεσιες απο τεχνιτες σε αυτους που δεν εχουν τις γνωσεις-εργαλεια για να επισκευασουν τις ζημιες μονοι τους.

lepouras
13-09-11, 18:59
Παντελή αν θέλεις να πληρώσεις κάποιον να στο φτιάξει τότε μπορεί να βρεθούν παιδιά εδώ να σου στείλουν ΠΜ και να διαλέξεις προσφορά.
ο σκοπός πάντως του φόρουμ εδώ( τουλάχιστον από ότι έχω καταλάβει εγώ) δεν είναι να δουλέψει εμπορικά ώστε να βγάζουμε δουλειές αλλά να προσφέρουμε τις γνώσεις μας αφιλοκερδώς ώστε να μπορέσουν ανθρώπου με κάποιο τεχνικό πρόβλημα να κατευθυνθούν και να εντοπίσουν το πρόβλημα τους και γιατί όχι αν πιάνουν τα χέρια τους να το επισκευάσουν, φυσικά δείχνοντας και εκείνοι το ανάλογο ενδιαφέρον.
εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να στο φτιάξω διότι δεν είναι η δουλεία μου και δεν φτάνουν η γνώσεις μου ώστε να το αναλάβω έστω και αφιλοκερδώς .(άσχετα αν τα δικά μου τα ξεσκίζω:lool:)
από εμπειρία και δικά μου παθήματα απλά προσφέρθηκα να σε κατευθύνω.

πάντως αν είναι η ασφάλεια αυτή το πρόβλημά σου και είναι καμένη, μπορείς παίρνοντας μια ασφάλεια 0,5Α και ενώνοντας 2 συρματακια στην άκρη να γεφυρώσεις την καμένη να δεις αν δουλεύει κανονικά ( εκτός αν έχουν αρπάξει και άλλα εξαρτήματα).

αν δουλέψει κανονικά μετά σίγουρα μπορούν αρκετά παιδιά να σε κατευθύνουν αν όχι να την αλλάξεις ίσως( λέω την βλακεία μου) να κάνεις μια γέφυρα με ένα συρματακι ανάλογου πάχους ώστε να σου δουλεύει ως ασφάλεια.(είπα την βλακεία μου)

προσπάθησε όμως, κερδισμένος θα βγεις και όχι χαμένος από την προσπάθεια να το φτιάξεις.
χόρια που εφόσον ασχολείσαι με ασυρμάτους είναι μια χρήσιμη γνώση που θα αποκτήσεις.

φιλικά Γιάννης

pant
13-09-11, 19:35
Φιλε Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και θα προσπαθησω την ωραια ιδεα με την γεφυρα που μου εδωσες.
Θα επανελθω

pant
19-09-11, 23:06
Δοκιμασα καινουργια μπαταρια και γεφυρα στην ασφαλεια αλλα δεν....
Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κοιταξω?

Ευχαριστω

duomax03
20-09-11, 00:21
Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στη δομή της πλακέτας. Στην φωτογραφία σού έχω κυκλώσει τις «νησίδες άνευ κόλλησης» που έχουνε αναπτυχθεί στα εξαρτήματα επιφανειακής στήριξης λόγω τασικών αιχμών και που προφανώς δημιουργούνε έντονο θέμα ηλεκτρικής συνέχειας.

Επομένως η διαδικασία επισκευής θα έχει να κάνει αρχικά με επισκευή των κατεστραμμένων βυσματοφόρων επαφών με κάποιο εργαλείο REFLOW, εποξική κόλλα και TEFLON που δεν αντιδρά με την εποξική κόλλα.

23665

pant
20-09-11, 14:22
Μαλιστα, περα απο τις δυνατοτητες μου. Φιλε Κωστα ευχαριστω, ειμαι διατεθημενος εφοσον θελεις και μπορεις να στο στειλω με εξοδα δικα μου φυσικα και να σε αποζημιωσω για την επισκευη του.
Εαν συμφωνεις προχωραμε, ειτε μεσω του νηματος αυτου ειτε μεσω πμ.